şükela:  tümü | bugün
  • ilk çizildiği günden beri defalarca yılın karikatüristi ödülünü alma başarısı göstermiş mort walker tarafından yaratılmış çizgi karakter.
  • caktirmadan otoriteyi girgira alan, hasbinin yikamamaktan betonlasan coraplarinin, komutanın saldirgan kopeginin ve dayakci cavusun klise karakterler oldugu, girgirin iyi zamaninda hayli ilgi ceken, ceviri adinin da cok iyi oturdugunu dusundugum bant karikatur.
  • mort walker tarafından yaratılmış tüm zamanların en tembel askeridir hasbi.
    hasbi'nin dışında şiddet düşkünü çavuş ve onunla bir örnek giyinen obur köpeği, karı kız ve golf düşkünü general, cadı karısı ve süper sarışın sekreteri ve salağın önde gideni nafi, çavuşa çok benzeyen kolunda kalp dövmesi olan aşçı türkçe adını hatırlayamadığım ana kuzusu bir teğmen vardı. çocukken çok gülerdim. özellikle hasbi'nin dayak yedikten sonra kirli çamaşır gibi yerde tortop olmuş hali komik gelirdi.
  • mort walkerin soguk sava$ surecini tiye alan karikatur dizisi. soguk sava$in sonunda yani berlin duvari yikildiktan sonra hasbi efendi de tezkeresini alip terhis olmu$tur nitekim.
  • hasbi isimli strip'in şu anki şeklini almadan önce geçirdiği aşama ile ilgili değişik bir öyküsü vardır. şöyle ki; mort walker 1949'da "saturday evening post"a spider isimli bir öğrenci ile alakalı olan bazı karikatürler çiziyordu. çizgi romana geçerken spider'in ismi değişti ve başlı başına bir kahraman oldu. öte yandan hala bir öğrenciydi ve bu şekildeki maceraları çok tutmayınca mort walker uzun uzun kafa patlatmalardan ve uykusuz gecelerden sonra hasbi'yi orduya gönderdi. ona bir üniforma giydirdi ve swampy askeri kampına yolladı. böylece hasbi'ye yeni arkadaşlar katıldı. bunların en klasikleşmişleri ise iyi bir şef olmak için çok uğraşan çavuş, onun fırlama köpeği, sürekli sekreter kıza yavşadığı halde hiç bir ilerleme katedemeyen zampara albay, general ve kıskanç karısı ve yemek yapmayı beceremeyen, kirli sakallı, dövmeli ve alabildiğine yeteneksiz olan birliğin aşçısıdır.
  • aratirken "hasbi tembeler" diye yazmaktan kendimizi alamadigimiz karakter.

    er nedir, hasbi kime denir diye sordugumuz ufaklik donemlerinde, buyuk abilerin ellerinde gorup de okudugumuz zaman "hasbi tembeler" adinda birinin karikaturize edildigini sanirdik; nedeni bu. (olaya edebi , nostaljik ve duygusal yaklasmaya calistim.)