şükela:  tümü | bugün
 • (hasbıhal): (bkz: söyleşi)
 • tam türkçe değil belki ama, türkçe'de ki naif kelimelerden. hasbi; gönüllü ve karşılıksız yapılan/sebepsiz demek (tdk). daha ne olsun? çok şahane kelime, mükemmel kelime.
 • dertleşme ve halleşme anlamı da taşıyan arapça-farsça köklü bir kelime. takva filminde engin günaydın*'la erkan can* arasında geçen dialog da duyduğum , hoş bir duyumu ve seviyeli bir konuşma hissi uyandıran* sözcük.

  (bkz: hasbihal etmek)
 • osmanlı türkçesindeki orijinal hâli hasb-i hâl'dir. arapça hasb ile hâl sözlerinin farsça izafet terkibiyle tamlama hâline sokulmasıyla oluşturulmuştur. günümüzde, osmanlı türkçesindeki bazı yapılar birleşik yazıldığı için tek bir kelime gibi zannedilmektedirler. mesela "hiss-i kable'l-vukû'" > hissikablelvuku gibi.
 • hasbihal kelimesi aslen "hasb-ı hal" terkibinden gelir.

  buna da "hali hesap etmek", yani isterseniz halin muhasebesini yapmak diyebiliriz.

  hasbi kelimesi de hesap kökünden geliyor fakat hasbihalin kökü hasbi değil. dediğimiz gibi: hasb-ı hal. hasbi hal değil.

  hasbi aslında hesabi ile aynı şeyken anlamı "hesapsız, karşılık beklemeden" demektir. bu da kelimenin hasbeten lillah yani allah'tan bir şey bekleyerek, allah'ı hesap ederek anlamındaki ifadenin kısaltılmış hali oluşu sebebiyle öyle.
 • mevcut siyasi akımın ve yandaşlarının, son yıllarda sıkça kullandığı kelime. kim bunu kullanıyorsa, koşarak uzaklaşıyorum.
 • konuşma dili içerisinde nadiren kullanılan, yazılı dil içerisinde de sadece malum kesim tarafından tercih edilen itici kelime. görüş alışverişinde bulunmak, sohbet etmek gibi alternatifleri varken bu kelimeyi kullanınca "ooo hasbihal ettik, ne süper şey yaptık biz" etkisi yaratıldığı düşünülüyor ama değil. birisi hasbihal ettiğini söylediğinde benim aklımdan canlanan şey, badem bıyığın altında şapırdayan bir dudak ve bu dudağın etrafında biriken tükürük zerreleri. hayırlı hasbihaller kardeş.

  google araması neticesinde ulaşılan bir kaç örnek cümle:

  "başkanlığımızdan gelen hocalarımız müftülüğümüz personeliyle hasbihal etti."
  "antalya’da gerçekleştirilen belediye başkanları istişare ve değerlendirme toplantısı öncesi adalet bakanı bekir bozdağ ve antalya valisi vali münir karaloğlu ile bir araya gelerek hasbihal etti."
  "sn. kaymakamımız 18-24 mart yaşlılar haftası münasebetiyle, bozkurt kaymakamlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yaşlılarımız için düzenlenen etkinliğe katılarak, yaşlı vatandaşlarımızla biraraya gelip hasbihal etti."
  "her fırsatta gerçekleştirdiği ziyaretlerle, meramlıların sorunlarını ve taleplerini yerinde inceleyip tespit etme ve vatandaşlarla hasbihal etti."
 • ihlsözlüğün "chat"leşme aparatı. mirc havasında giden sohbetlerin kesinlikle hasbıhal ile yakından uzaktan ilgisi yoktur.