şükela:  tümü | bugün
 • şu an sinirden kuduruyorum. tacizin tecavüzün kol gezdiği, kadınların sürekli aşağılandığı ve türlü baskılara maruz kaldığı güzide ülkemizde, şu reklamı yayınlamak nasıl bir akıl tutulmasıdır?

  o el hareketleri, o "tuttuğumuza geçiriyoruz" iması... kabus gibi. sonunda da tecavüzcü coşkun'u da koymuşlar ki anlamayan varsa iyice anlasın "düdüklenmeyi"!

  abicim siz kafayı mı yediniz? kokain mi fazla kaçtı, nooldu? arkadaş arasında yapılan muhabbetle, bir markanın reklam videosu bir mi? sınırı nerede çiziyorsunuz? reklam ve etik aynı cümlede kolay kolay geçmiyor, onu biliyoruz da bu kadarı da işin bokunu çıkartmaya giriyor.

  acilen özür dileyin ve reklamı yayından kaldırın.

  imza:
  türkiye'de tacize maruz kalmış milyonlarca kadından biri

  edit: bakın yukarıdaki bir cümle, odağımı daha iyi anlatıyor: arkadaş arası sohbet ile reklamın farkı olmalı. içgörüde bir sıkıntı yok ki! gerçekten de böyle oluyor dışarda. fakat bunu betimlenenin yolu tecavüz olamaz, olmamalı. bu komik bir şeymiş gibi anlatılmamalı. reklam çok güçlü bir şeydir. toplum üzerinde doğrudan etkisi vardır.

  yani boşuna "olmuyo mu bunlar?" demenize gerek yok. sorun veride değil, verinin sunuş biçiminde.

  edit 2: hasbro, ilgili videoyu facebook sayfasından kaldırdı. hala kızgınım ama yine de inat etmek yerine, sağduyulu davrandıkları için kendilerine teşekkür ederim.

  izlemek isteyenler varsa, yeni link: https://www.youtube.com/watch?v=483znhvxpxu

  edit 3: ilgili reklam yayından kaldırıldı ve şirketten açıklama geldi:

  https://pbs.twimg.com/media/czekntww8aer3zg.jpg

  bu oldukça önemli. herkesin, hepimizin eline sağlık. bugün hasbro şimşekleri üzerine çekti ancak bu olay, başka ajans ve şirketler için de ders niteliği taşıyor. türkiye çoğacayip bir ülke. hassas dinamikleri var. bunu göz ardı edip yapacağınız her şey, istenmeyen sonuçlara yol açıyor.

  hasbro mecbur kaldı da mı kaldırdı ya da boş bulunup yayınladığı bu reklamdan ötürü sahiden üzgün mü bilemeyiz fakat netice, az da olsa, yüzümüzü güldürdü.

  bu arada üzülerek bir şey fark ettim: kimi yazarlar -aleni ya da örtülü biçimde- benim zaten önüme gelenle yatan biri olduğumu filan söylemiş. kızmayı, kırılmayı geçiyorum; ne alaka? ikincisi, cinselliği kadınlara karşı silah olarak kullanmak neyin kafası anlayabilmiş değilim. "hay allah foyam meydana çıktı! 30 yaş üstü sevişen kadın olduğumu artık herkes öğrendi" diyip karalar mı bağlamam gerekiyor?

  sen de seviş güzel kardeşim. sen de yaşa bu güzelliği. hem belki böylece toplumdaki sapıklık derecesi birazcık düşer, bu cinsel gerilim birazcık azalır...

  bu arada aklınızda bulundun; kişisel saldırılar, benim hakkımda değil, sizler hakkında bir şey anlatır esasen.

  dolayısı ile başka yere açınız tezgahınızı. utanç yaftasını benim üzerime yapıştırmanızı katiyen kabul etmiyorum. utanması gerekenler, bu düzeni kabullenenler ve bizim de kabul etmemizi bekleyenlerdir.

  cinselliği konuşmak da yaşamak da ayıp değil. bu reklamı eleştirmek için bakire olmama, rahibe hayatı yaşamama da gerek yok. beyin ve gönül yetiyor.

  hasbro'ya tekrar teşekkürler. yanlışı sürdürmediler. dilerim bu kötü örnek, sırf kendileri için değil tüm sektör paydaşları için iyi bir strateji/iletişim dönüşümüne vesile olur.
 • aslan gibi reklamdır.
 • gayet başarılı bir reklamdır.

  anlatılanlar doğru mudur değil midir? bi onu söyleyin.
 • amerikanın en sevmediğim huylarından biri boku çıkmış pc kültürüdür. bu ülkemize de sirayet etmeye başlamıştır. gayet samimi ve eğlenceli bir reklamdır. buluttan nem kapmaya gerek yok.
 • başıma bir şey gelmeyecekse başarılı bulduğum reklamdır.
 • on numara reklamdır. kadınlar bile fazla gelen hesabın ardından "geçirdi resmen" tarzında laflar edebiliyorken arkadaştaki neyin kafası merak ediyorum. tacizle falan alakası yok.
 • şahane reklamdır. sjw'ler türemiş burada da iyice.
 • aferin çok iyi düşünmüşsünüz gerizekalılar.

  söylenenler doğru mu? doğru. hatta reklamın çıkış noktası fikir bazında haklı. dışarıda normalin çok çok üstünde saçma sapan para ödeyip, üstüne ya eğleneceksin ya da o kalabalıkta eğlenemeyeceksin bile...

  doğru da, orospu çocukları; bunu niye tecavüz benzetmesiyle yapıyorsunuz? tecavüz mahsulü müsünüz şerefsizler?

  tam size göre sizin anlayacağınız eril dilden konuştum. anladınız umarım (burada tecavüzcü coşkun göz kırpması var).

  edit: bu başlık altında bu reklamı övenleri, bizlere ikiyüzlü feministler diyenleri, "duyarımızı sikenleri" yazın bi kenara... yarın "gerçek islam bu değil" "onun orda o saatte ne işi varmış?" "mini etek giydi tahrik oldum" diyenlere laf etmeye yüzleri olursa gösterirsiniz.

  mesajımın yeşili sönmüyor editi; altında not olmasına rağmen benim bu reklamı yapan ve yayınlayanlara "orospu çocuğu" ve "tecavüz mahsulu" demem doğru düşüncelerin iğrenç üslupla dile getirilmesi bakımından nasıl anlaşılmıyor anlamış değilim.

  ayrıca hasbro'ya soveceginize "adam olun" diyen ve "tecavüz diyince aklınıza hak gaspı da gelsin" diye tdk'dan alıntı yapılması komikliginin debe olması boşuna çabaladıgımızı gösteriyor. çünkü coşkun da o müzik eşliğinde sadece hak gasp ediyordu zaten.

  adam olacağımıza burdan duyar kasıyoruz çünkü adam olmasi gereken bizler değiliz. sokakta biz tecavüz etmiyoruz, çocuklarımızı böyle yetistirmiyoruz ve elimizden geldiğince duyar kasıyoruz ki belki biri "adam olur".

  ancak debeye kadar taşınan saçma entryler ile, reklamlar ile, yargı ile aklanmaya ve masumlastirilmaya çalışılan tecavuzun sandığınız kadar basit olmadığını sizler de anlamak zorundasınız. adam olmayıp duyar kasıyoruz çünkü belki de anlata anlata degistirilebilecek yegane büyük sorunlarımızdan birisi bu. her gün sokakta taciz eden, tecavüzü aklından geçiren bir "adam"ın dahi bilinçaltına işlesek, vazgeçirsek bir kadının hayatını kurtarabiliriz.