• icine hashas konmus corek olmaktan cok ote, mayasi, yapilisi, sekli farkli olan, amasya-tokat civarinda, ilceden ilceye bile farkli sekillerde tarif edilen corek cesidi.
  • (bkz: spacecake)
  • her yiğidin başka yaptığı, yediği çörek.

kütahya dolaylarından sipariş edilen haşhaş, toz şeker ve sıvı yağla karıştırılır. bulamadık felan derseler sakın inanmayın. fırınlarda bile satıyorlar. nasıl kolay yapılır, nasıl çabucacık olur anlatamam. yapmadan bilemezsiniz, inanın.

ekmek hamuru unla birlikte bildiğin yufka inceliğine yakın şekilde merdane ile açılır*. içine haşhaş sürülür. sakın dağınık süreyim demeyin ama. derli toplu olsun. akabinde haşhaşlı hamur rulo yapılır. geride ne kadar hamur kaldıysa aynı işlem uygulanır. sonra bunlar dilediğin kalınlıkta kesilir. tabi öyle dört parmak genişliğinde değil. zarif görünsün biraz. dilimleri yanyana yağlanmış tepsiye dizin. sımsıkı sarılsınlar birbirlerine. pişince daha güzel görünüyorlar. sıcak fırında 25 dakika kadar pişirilir.

artık nasıl yersiniz bilemiyorum. ama bu dafa sabretmelisiniz çünkü çok sıcak yenmiyor hakikaten. dinlenince sanki daha bir tadını alıyorsunuz. sabretmek de kolay değil tabi. ben çörekler ılınırken bulaşık içinde kalan muttfakla ilgilenmenizi malum kişilerden laf işitmemeniz için öneririm. çok dağıtmışsan da boşver... nedir dinlenmek dediğin? 15 dakika yeter*.
    afiyet ötesi olsun...
  • (ara: haşhaşlı)
  • adami ucuracak bir borek olmali kendisi..tabi hashas oranina da bagli bu..
  • çok leziz, çok enfes çörek. haşhaşı fazla kaçırınca esrik dolaştırıyor ya da -yenildiği vakte göre-uykuyu kolaylaştırıyor diyebiliriz.
  • kafa yaptığı doğrudur.
  • dışardan bakıp aaa tahinli çörek hmm leziz deyip ağzıma attığım anca birkaç saniye sonra aa tatlı değil bu ya diyerekten haşhaşlı olduğunu anladığım, kahvaltıya çok yakışan, lezzetli çörek.
  • uyuşturucu testlerinin false positive çıkmasına neden olabilen çörekmiş. http://www.snopes.com/medical/drugs/poppyseed.asp
  • eskişehir de çok güzel yapılıyor diye biliyorum...
hesabın var mı? giriş yap