şükela:  tümü | bugün
 • http://en.wikipedia.org/wiki/hashima_island sayfasından hakkında detaylı bilgi alınabilecek maden adası.. history channel'ın life after people adlı belgeseline de konu olmuştur.
 • (bkz: gunkanjima)
 • japonya'nın güneyinde, kyushu adasının güneybatısında yer alan beton kaplı ıssız ada. nagasaki'nin yakınında terk edilmiş bir şehircik gibidir. killer 7 adlı bilgisayar oyununun son bölümü bu adadan esinlenilerek hazırlanmıştır.
 • parçalara bölünüp laser tag veya paintball turnuvaları için açılması gereken şehir. atmosferi düşünün!
 • son iki senedir turizme açılmış ada. ancak sadece ufak bir kısmını ziyaret edebiliyorsunuz, ardından gemiyle etrafında tam bir tur döndürüyorlar sizi. nagasaki'de ohato limanından git, gez, dön üç saate yakın bir zaman tutuyor. fiyatı ise 4.800 yen (4.300 de olabilir, şimdi hatırlayamadım).

  adaya gitmek için yapılacak iş, nagasaki tren istasyonundan tramvay'a binmek, ohato'da inmek ve saat 9'da kalkan feribota yetişmek için en azından 8.40 civarında bileti almış olmak. gün itibarıyla 7 numaralı perondan (?) kalkıyor feribot.

  adada 19. yüzyılda kömür madeni keşfedilmesi üzerine önce yerel lord tarafından bir süre işletiliyor. ardından japonya'nın devasa şirketlerinden mitsubishi tarafından ada satın alınıyor. deniz seviyesinin 1.100 metre altına inen toplam 4 ayrı kuyuda çalışan işçiler, aileleri, şirket çalışanları ve aileleri, hastane, okul, sinema vs personeli derken topu topu 130'a 450 metre civarında ebatları olan bu adada daimi (evi barkı adada olan) nüfus 5.300'ü buluyor.

  japonya'nın ilk betonarme apartmanına sahip adada ilk ve orta okul, sinema, oyun salonu, tapınak, hastane, ana okulu, yüzme havuzu, ada sakinleri için toplantı merkezi, pazar gibi tesisler kuruluyor. ilk başlarda deniz suyu damıtılarak elde edilen içme suyu, daha sonra anakara'dan borularla getiriliyor. elektrik ise adadaki jenaratör'den sağlanıyor, bu jenaratör ada'ya hat çekildiğinde dahi korunuyor.

  gelgelelim petrolün enerji pazarına tam hakimiyeti ada'daki kömür madeninin de sonunu getiriyor. mitsubishi, madeni kapatıyor. ardından bir yıl içerisinde tüm ada halkı, iş olmaması sebebi ile, adayı terkediyor. 1973 yazında ada nüfusu sıfıra (rakamla 0) iniyor.

  bir kaç yıl öncesine kadar mitsubishi firmasının özel mülkiyeti olan ada, 38 yıl atıl kaldıktan sonra nagasaki şehrine (belediye?) devrediliyor. ardından unesco kültür mirası listesine alınma çalışmaları başlıyor ve turizme açılıyor.

  ada sanıldığı gibi okyanusun ortasında değil. nagasaki tarafından kıyıya 3 km kadar uzaklıkta ve rahatlıkla kıyıdaki yerleşim yerlerini ve apartman bloklarını görebiliyorsunuz. ara ara adaya gelip tsunami duvarları üzerinde dolanıp avlanan yerel balıkçıları görmeniz de mümkün.

  muhtemelen adaya giden ilk türk olarak gururla sundum efenim.*
 • skyfall filminde javier bardem'in sığınağı bizzat burada değildir. yani çekimler burada yapılmamış, bu adadan esinlenilerek -yine filmin birçok sahnesinin çekildiği- pinewood studios'ta oluşturulan sette çekilmiştir.
 • 2. dünya savaşı'nda japonlarin çinli ve koreli esirleri büyük işkenceler yaparak kömür madenlerinden calistirdiklari, bir çok esirin adanın duvarlarindan denize kendilerini bırakarak intihar ettigi iddia ediliyor. esir olarak aldıkları da asker değil, çin'de kore'de topladiklari çiftçi, çoban filan.
 • boyut olarak new york'daki özgürlük anıtının üzerinde yer aldığı özgürlük adası kadar olan ada. bir dönem dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan yeri imiş. adada kömür olduğundan japonlar burayı maden olarak kullanmış. ilk başlarda çin ve koreden gelen savaş esirleri burada işçi olarak kullanılırken, sonralar düşük gelirli japonlar aileleri ile madende çalışmak üzere adaya yerleşmiş. 1970'li yıllarda ada boşaltılmış. bu boşaltma işlemi garip bir şekilde baya hızlı gerçekleşmiş, öyle ki adadaki dişçinin muayenehanesindeki takma dişler bile duruyormuş. 2009 yılına kadar girilmesi yasak bir bölgeymiş. (kaynak: what on earth? - discovery science)