şükela:  tümü | bugün
 • bu hastaligi bulan doktorun ismini almistir, tahmin edilebilecegi gibi.
 • hipotiroite bağlı hastalık.immun sistemini antijen belleyen vücudun antikor üretimini artırması; kendine yıkım,kendine kast sorunu.
 • bağışıklık sisteminin ayarının bozularak tiroid hücrelerini yok etmeye karar vermesiyle karakterize otoimmun hastalık.

  başlangıçta tiroid hücreleri bağışıklık sistemi saldırısıyla parçalanırken kan dolaşımına sızan tiroid hormonları nedeniyle hipertiroidi bulguları verir. bağışıklık sistemi fazla sayıda tiroid hücresini yok etmeyi bitirdikten sonra hormon üretimi düştüğü için tablo hipotiroide döner.
 • kadınlarda sıktır. vücudun savunma sistemi tiroid hücrelerine saldırdığı için bu bölgede birikimler ve fibrozis oluşur. bu durum tiroidde ağrı ve gerginliğe yol açar. l-tiroksin* içeren ilaçlarla hipotiroidi düzeltilir.
 • doktor adını ilk kez söylediğinde çok güldüğüm hastalığım.
 • "şöyle söyleyeyim, şu andan itibaren çocuk yapmak için benden izin almanız gerekiyor" dedi doktor gülümseyerek ve sonra açıklama yaptı...

  hastalığın kalıcı tedavisi yokmuş. ömür boyu ilaç kullanılacakmış.
  hamilelikte bazı jinekologlar ilaç tedavisini bıraktırıyormuş. bu da doğacak olan çocukta zeka geriliğine sebep oluyormuş. ilaç tedavisi hamilelikte özellikle devam etmeliymiş çocuğun etkilenmemesi için ve hatta bazı durumlarda doz artırımı bile gerekiyormuş yanlış anlamadıysam...

  hamile bayanların, yada ilerisi için çocuk planları olanların bu konuya dikkat etmesi gerekir, hatta çevresindeki insanları da bilgilendirmesi gerekir. sonuçta doğacak bir çocuğun hayatını etkileyecek bir olay. ve anladığım kadarıyla bu tiroid problemleri oldukça yaygın. ben basit bir check up sonucu bu durumu farkettim. doktor, 10 kişiden neredeyse 7sinde tiroid hormonları ile ilgili sorun çıkıyor dedi. ayrıca sagolsun, "sadece tsh hormonu yüksek,ben bunun için bir ilaç yazabilirim. ancak yine de gitme imkanınız varsa bu işin uzmanına da görünmenizi tavsiye ederim. ilave testler isteyebilir" dedi. biz bunun üzerine bir uzmana gittik. aynı testlerin tekrarını ve ek olarak bir kan testi daha istedi ve boylece teşhisi koydu. artık arada görüşecekmişiz doktor hanımla. ilaca başladıktan 1,5ay sonra yeni bir test gerekliymiş durum kontrolü için... ondan sonrada herhalde kendisini yılda 1-2kez görürüm.

  edit: zaman zaman konuyla ilgili mesajlar alıyorum. peşinen cevapları ekleyeyim ben :) ilaç kullanmaya devam ediyorum. yılda 1 kez kan testlerimi yaptırıyorum. bu kadar yıl boyunca 2-3 kez ilaç dozu değiştirmemiz gerekti.. testleri ihmal etmeyin yani.. hastalığın hayatımı etkileyen gözle görülür bir şeyi olmadı. normal hayata devam yani.. çocuk yapmadım, zaten hayatım boyunca hiç istememiştim, bundan sonra da istemeyeceğim. ama en çok bu konu merak ediliyor, aynı hastalığa karı-koca sahip arkadaşlarım, hamilelik öncesi doktorlarıyla ilaç dozu ayarlaması yaparak çocuk sahibi oldular. gayet sağlıklı, zeki 5 yaşlarında bir çocukları var.
 • yuksek anti-tg ve anti-tpo dan baska dengeli ve dikkatli beslenmeye ragmen kandaki kolesterol ve ldl'in artisi da hastaligin habercilerindendir. ayrica tiroid ultrasonu da hastaligin safhasini teshiste gereklidir. hastalik basladiktan sonra yapay tiroksin hormonu ile gunluk takviye yapilir. alinan hormon miktarina gore tablo hipodan hipertiroidiye donebilir. dolayisiyla deneme yanilma yoluyla uygun hormon miktari bulunmaya calisilir.
 • genelde tiroidli kadinlarda görülen, sonucunda ise tiroid' de harabiyet, tiroid hormon dusuklugu, sismanlik, kolesterol yuksekligi ve depresyon yapan, omur boyunca tedavi ve takip gerektiren bir hastalık. ayrıca iyotlu tuz kullanilan ulkelerde daha sık gorulur.

  (bkz: isvicre)
  (bkz: kanada)
 • hastalık sadece hipotroidiyle seyretmez. hashimato vücudun kendi troit bezine yaptığı bir saldırıdır. bu saldırıda ilk başta yıkılan troit hücrelerinde depolanan troid hormonları kana salınır ve kanda troid hormonları yüksek bulunur. bu döneme troid fırtınası dönemi denir. bu hormon artışı her insanda semptom göstermeyebilir. daha sonraları yıkılacak hücre kalmayınca hipotroidi dönemine girer.
 • orijinal adı "hashimoto" olup bu hastalığın türkçeye hasimato olarak nasıl geçtiği ise bilinmemektedir.