• normal yahudiler sevmiyor bunları. adnan hoca gibi bir tavır içindeler. gerçek yahudilik bu değil durumu var. görünce falan hor görüyorlar. şu hikayeyi fena bir şey gibi anlatıyorlar: cumartesi günü aile erkeğinin kadınla seks yapması gerekirmiş. madem erkeksin hiç olmadı hafta bir kadınının gönlünü hoş edeceksin. bence ne güzel aile içi kural. haftada bir, pompişin kesin. ohh.

yanlarına bile oturmak istemiyorlar. ne ayıp. zaten oturduklarında kitap okuyor bu insanlar. yanına oturunca da içten gülümseyip kitaba devam ediyorlar. ben seviyorum bu insanları, dirayetlerini, mertliklerini. takmıyorlar, bildiklerini okuyorlar. utanmıyorlar dinlerinden.

hasedik mahallesine gittim bir kere ben. paldır küldür kadın halimle medreselerine girmişim bunların. beni gören odaya kaçıyor. sonra biri utana sıkıla geldi, hanımım burada kadın olmuyor dedi. aman dedim özür dilerim bilmedim ben. olur mu öyle şey siz kusura bakmayın ama iş böyle. sizi bizim eve götüreyim bir şabat yemeği yiyelim ailecek dedi. yolcuya hürmetin güzelliği.

kıvırtmıyor hiç. diyor ben buyum ama buyur gel. bundan güzeli olur mu? ki o zaman bende imanda yok diyeceğim ki nuru gördü de aldı. yok insanlığından, insana hürmetten.

kutsalına paldır küldür gireni evine yemek yemeye çağırıyor. kuasimado gibi bana su verdi oldu da değil efendiliğe, çelebiliğe hürmet.
  • new york'ta agirlikli olarak williamsburg'un guneyini mahal tutmuslardir. cocuklari al yanakli ve pek sirin, kadinlari bir ornek ve murebbiye tipli, erkekleri ise sakalli ve oldukca bakimsiz ciltlidirler. kadinlarinin saclarini kocalari disinda bir erkegin gormesi yasak oldugundan, evlenen hasidik kadinlarin kafasi kazinir ve kahverengi, kafaya kask gibi oturan bir peruk takilir. oturduklari mahallede bulunan halk havuzunda, bu hanimlara ozel bir gun ve saat tahsis edilmistir. belirtilen zamanda havuzun resepsiyon bolumune bakan camli bolmesinin perdeleri cekilir, disaridan bakana gizemli gelen bir atmosfer olusturulur. oysa asil gorulmesi gereken, havuz binasinin ust katindaki jimnastik salonunun havuza bakan ve perdesi bulunmayan penceresinden izlenebilen manzaradir: havuz kenarina sishane bardagi gibi dizi dizi yerlestirilmis styrofoam manken kafalarina gecirilmis peruklar, ve havuzda zevk-u sefa halinde dazlak kadinlar.
  • amerikanın kozmopolit şehirlerinde özellikle manhattan'da her köşebaşından çıkabilecek kadar yoğundur hasidikler. üstleri başları ele vermez ama çarık ciddi sağlam adamlarda. bilhassa elmas piyasası hasidiklerin elinde.

tevrat mı okurlar talmut mu okurlar bilmem, ellerinden düşürmezler ne okuyorlarsa. hababam hmmshmshnmhmhs bişeyler okuyarak dua ederek yürürler. önlerine yanlarına falan da bakmazlar. işin ilginci kimseye de çarpmazlar düşmezler. yehova büyük

geçen gün benzincide gördüm yine bi tane. benzin doldururken bile müthiş bir konsantrasyonla sürekli okuyordu adam. hatta pompayı makineye geri bırakmasından arabaya binmesine kadar geçen 10 saniyede bile bişeyler okumayı ihmal etmedi kıvırcık lüleli amca. akşamları sıfırcı hahambaşı sözlü yapıyormuş gibi. deli bunlar
  • haklarında bir belgesel yapıldı...
    one of us - bizden biri.
    aynı bizim çarşamba cemaati gibiler. onlar sarıklı cüppeli dolaşıyorlar; bunlar da lüle lüle favorili, yahudi cüppe ve şapkalı. fatih çarşamba'daki mahmut hoca cemaati kadınları çarşaflı; buradaki kadınlar da saçı usturayla kazıtıp üzerine peruk takıyorlar. evlenmeden önce ellerine erkek eli değmiyor. mümkünse her yıl bir çocuk doğurmaları isteniyor. (10 çocuklu aileler var.) sevişmenin bile tanrı tarafından belirlenmiş özel günü var. günlerden cuma ise, canınız istemese bile sevişmek zorundasınız. new york'un brooklyn'inde bizim çarşamba cemaati gibi farklı bir hayat sürdürüyorlar. (insan yahdui şeriatıyla islam şeriatı nasıl da bu kadar birbirine benziyor; hayret etmemesi gerekirken ediyor. etmemesi gerekir çünkü tüm yahudi peygamberler aynı zamanda islam'ın da peygamberleri. ediyor, çünkü bu iki din sürekli kavga ediyor. neyse...)
    belgesel, "ben sizin gibi yaşamak istemiyorum" diyen ikisi erkek biri kadın 3 hassidik'in cemaatlerinden ayrılma - ayrılamama hikayelerini anlatıyor. allahım onlar ne baskılar; yıldırma operasyonları; artık bizden değilsin siktir git dayılanmaları...
    hele bir sahnede bunların bir hahamı kitleye bir konuşma yapıyor; nasıl bağırıyor; nasıl öfkeli; sanırsın timurtaş hoca ya da cüppeli'nin komik değil de öfkeli hali. adamların hahamları bile bizim hocaların muadili...

belgeselin adı: one of us - bizden biri.
    netflix orijinal belgeseli...
    imdb derecelendirme: 7,5/10 (ekim 2017)
    1 saat 35 dakika - 95 dakika.
    2017 yapımı...
    yönetmenler: heidi ewing, rachel grady
    fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=ubpn5oqnuti
  • bu grubun inanisina gore evli kadinlar saclarini gostermemelidir. bu nedenle kadinlar saclarini kazir, bunun ustune peruk takarlar.
    (bkz: peruk takan tesetturluler)
  • kutsal mekanlari borough park, brooklyndir.

hayatinizda goremiyeceginiz kadar hasidik burada yasar. ve hepsinin en az 10 cocugu vardir. gozlemledigim kadariyla yakin akraba evlilikleri yaptiklari icin fiziksel ve ruhsal sakat cocuk sayisi hayli fazla. gorunumu normal senin benim gibi olan yahudiler hic sevmez bunlari. bunlarda israili sevmez zaten. haklarinda turlu turlu geyik cevrilir arkadas arasinda. mesela en meshuru hasidik seks. hasidikler icin seks yoktur. keza onlar icin birlesme sadece cocuk yapmak icindir. tayyipinde dedigi gibi 5-10-15 eli ne verdiyse artik. lakin kadin ve erkegin bu birlesme sirasinda arasina ortasinda delik olan carsaf koymalari ve birlesmeyi yaparken birbirlerini gormemesine hasidik seks denir.
  • ayni ortodoks musluman ailelerde goruldugu gibi, hasidikler de kiz cocuklarini okutmazlar. hatta evden bile cikartmazlar bazen, pek deger vermezler. bendenizin bildigi kadariyla israil devletinin butun politikalarina muhaliftirler, lakin bunu yurt disinda kesinlikle gostermezler. hatta milli davalari icun bagis bile toplayip devlete yardim ederler.
  • ortodoks bir musevi mezhebi olan hasidime mensup kimse. erkekleri siyah takim elbise ve icine giydikleri beyaz gomlekten, baslarindaki fotr sapkadan, ve saclarinin yanlarini lule seklinde kivirmalarindan taninabilir.
  • bart simpson new york'a gittikleri bir bölümde 2 tane hasidik yahudi görür ve şöyle der "look, it's zz top!"
  • bu arkadaşlar bana çok creepy geliyor.

uçakta bir tanesi kafasına küp takıp koluna siyah bir bant doladıktan sonra ritmik bir şekilde bir şeyler söylemeye başlayınca acayip gerildim.

bir kaç taneisyle tanıştım aslında, hatta ingilizce bilinmeyen diyarlarda tek ingilizce bilen bunlardı ve çok yardımcı olmuşlardı ama ritüelleri creepy işte.

dua etme şekilleri müslüman veya hristiyanlarınki gibi değil, daha agresif bir havası var. daha bir kendilerinden geçiyorlar, ben kendinden geçmiş insan etrafında olmayı sevmem.
hesabın var mı? giriş yap