şükela:  tümü | bugün
 • kendisi nakşibendi tarikatı üyesi olup sadece bu özelliği yüzünden turgut özal tarafından özel olarak seçilip bu göreve getirilmiştir.görevi anayasaya laiklik ilkesine aykırı olarak kabul edilen yasaların anayasa mahkemesi tarafından veto edilmesini zorlaştırmak, mümkünse engellemektir.
 • cumhurbaşkanı kim olsun tartışmalarında isminin öne çıkmasını beklediğim anayasa mahkemesi üyesi.
 • akp içinden de birçok kişi tarafından cumhurbaşkanı olması istenen şahışmış kendileri. ortamın gerilmemesi açısından fena da olmaz hani..
 • kendisi anayasa mahkemesi'ne özal'ın hediyesidir (!) 1990 yılında, 40 yaşında üye olarak seçilmiştir ki 65 yaşına kadar "misyon"unu sürdürebilsindir. aslen hukukçu olmayan kılıç'ın mahkemede (olağan koşullarda) 8 kocaman görev yılı kalmıştır.

  http://www.anayasa.gov.tr/…p?l=template&id=7&lang=0

  edit: link 2.kere güncellendi.
 • aradan 5 10 yıl gectikten sonra hukuk fakultelerinde red oyu verme nedeni acıklaması iste 367 kararının hukuki acıklaması ve yorumu aslında bu olmalıydı ama o donemin sartlarında siyasi nedenlerle farklı bir karar alındı ` :belkide turkiye icin faydalı` * diye yeni ogrencilere derslerde anayasa hukukcuları tarafından okunacagından emin oldugum hukuk adamı.hukuk adamı ama omurgalı cinsinden tabi bugun ak dedigine yarın kara demeyen,kendi ideolojik cıkarları icin hukuku bir silah olaraktan kullanmayan cinsinden.
  ayrıca cumhurbaskanımız ahmet necdet sezer in anayasa mahkemesi uyeligi ve baskanlıgı doneminde hukuki olarak kafa yapısının en cok ortustugu kiside hasim kılıctır.bir cok red kararında yada evet kararında neredeyse ortak kararlar vermislerdir.
 • anayasa mahkemesindeki kankası* sacit adalı olan anayasa mahkemesi üyesi. birlikte muhalefet şerhi koydukları kararlara bakıldığında siyasi eğilimleri şıp diye anlaşılır.
 • samı selcuk un ntv dekı acıklamasına gore cumhurbaskani secimine yurutmeyi durdurma kararinda beraber aynı goruste bulunmaktadırlar
 • anayasa değişikliğine ilişkin son red kararının ardında anayasa mahkemesi'nin yeni başkanı olabilmek için yaptığı kulislerin ve pazarlıkların olması muhtemel, "anayasa mahkemesi'nin 367 kararı"ndaki karşı oy yazısında demokratik hukuk devleti havarisi rolüne soyunan, eskişehir iktisadi ve ticari ilimler akademisi mezunu anayasa mahkemesi üyesi.
 • artık anayasa mahkemesi başkanıdır.
 • anayasa mahkemesi başkanlığına anayasa mahkemesi başkanvekili haşim kılıç seçildi.

  tülay tuğcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan anayasa mahkemesi başkanlığı için bir süredir devam eden seçimler bugün sonuçlandı.

  ...

  kılıç, anayasa mahkemesi başkanlığı görevini 4 yıl sürdürecek.

  haşim kılıç, 13 mart 1950 tarihinde kırşehir'in çiçekdağı ilçesinde doğdu.ilk, orta ve lise öğrenimini yozgat'ta tamamlayan kılıç, 1968 yılında eskişehir iktisadi ve ticari ilimler akademisi'ne kaydoldu ve 1972 yılında mezun oldu.

  1974 yılında sayıştay başkanlığı'nda denetçi yardımcısı olarak göreve başlayan kılıç, denetçi, başdenetçi unvanlarını aldıktan sonra 1985 yılında sayıştay üyeliğine, beş yıl süren üyelikten sonra da 1990 yılında anayasa mahkemesi üyeliğine seçildi.

  kılıç, 7 aralık 1999 tarihinde açık bulunan anayasa mahkemesi başkanvekilliğine seçildi. kılıç, 7 aralık 2003 tarihinde yeniden bu görevi üstlendi.

  evli ve dört çocuk babası olan haşim kılıç, almanca biliyor.

  kaynak: habertürk
hesabın var mı? giriş yap