şükela:  tümü | bugün
  • makarnanın parlak , tane tane olmasını ve hafifçe dirilmesini sağlamakla birlikte ne yazık ki yararlı her ne varsa silip süpüren eylem
  • türkler tarafından (teyzeler) "makarnayı soğuk suya tutak ta yapışmasın he yiğenim" olarak adlandırılan hadise
  • bunu bıraktım bir yapışma görmedim, sonra makarnanın suyunu eski alışkanlıklarıma göre yarı yarıya azalttım, suyunu çektiğinde pişmesine yetecek bir ayar tutturdum tam oldu, lezzet pek bir arttı. üstelik kaynama ve pişme süresini de kısaltıyor.

yani bunu yapmak kadar büyük bir hata da, makarnanın yeterince haşlandığı noktada tencerede kalan ve dökmeyi gerektiren miktarda fazla suyla kaynatmaktır.
  • almanlar tarafından, ''alman usulü'' diye adlandırılan hadise.
  • aslında binlerce yıllık bir gelenektir. bu sayede sert ve kırılganlığı yüksek makarna elde edilebilir.
    (bkz: ısıl işlem)
  • gözlüğün buğulanmasını engelleyen hadise.
  • bizim memleketimizde genelde makarnayı süzdükten sonra kenara koyup, yağı eritmeye veya sosu hazırlamaya anca başlandığından makarnanın durduğu yerde pişmeye devam etmemesi ve hamurlaşmaması için yapılır. (rutubetli yerde kurumaz da, sıcaklığıyla pişer ve kalitesi düşükse yapışır.) eğer makarna kaliteliyse soğuk suyla yıkamanın pek gereği yoktur.

yıkamak ve yıkamamak arasında haşlama suyuna atılan tuzun miktarı da mühim. yıkamayacaksanız tuz miktarını düşürün. bol tuzlu suda haşlayıp suyu süzdüğünüzde makarnanın içine nüfuz etmiş tuz daha etkili olacaktır. makarnayı yıkamayacaksanız, az tuz atın ki yüzeyinde kalan yıkanmamış tuzla birlikte tadı alın. eğer makarnanız kaliteli ve lezzetliyse, tuzun makarnaya nüfuz etmesi o kadar önemli değildir. kaliteli makarna lezzetlidir zaten.

ideal olanı makarnayla sosu eş zamanlı yapıp süzdükten sonra doğrudan karıştırmak. yoksa sıcak süzülmüş makarnayı kenarda sıcak sıcak bekletseniz de, soğuk suda yıkasanız da italyan gelip kellenizi uçurur.

hah bence sossuz yiyecekseniz, kaliteli makarna alıp çektirme usülü yapın. lezzetine doyamazsınız. (süzmeye alıştığınız miktarla tuz koymayınız!)
  • makarnayı pastorize etmek amacıyla da yapılabilir. yağ ve tuzdan arındırır.