şükela:  tümü | bugün
 • 1 mayıs 1971'de sivasta doğmuştur. 1987 yılında ilk albümü "gün olaydı" piyasaya çıktı. 1990 yılında çıkardığı "newroz" adındaki kasetle türkiye'deki kürtçe müzik yasağını deldi. 2 temmuz 1993'de sivas'ta madimak oteli'nin yakılmasıyla 36 insanla beraber hayatını kaybetti.
 • selpe'yi ilk defa televizyona çıkaran adam budur... "müziğe adamış" bir tipi vardı adamın, gözlüklüydü... takip ederdik abimle... 22 yaşında öldü, geleceği vardı aslında, tam tanınıyodu adam, "türkü"nün tekrardan dinlenmeye başladığı yılların başlarında...

  güle yel değdi'yi söylerdi, bi de "her akşam olmadan önce, solgunlaşır gökyüzü ve herşey geçer usulca ve her şey daha yorgun sessiz" diye bi şiir okurdu şarkının birinde, o zaman çok etkilenmiştim... sözlere bakınca "evet lan gökyüzü solgunlaşır, sessiz olur ortalık" diye düşünebilirsin. fazla abartacak tarafı yok gibi.

  ama adam daha 20 yaşında o şarkıyı söylerken. kendine bak, ona bak, duygusuna bak. sonra gel görüşelim.
 • sivas'ta öldürülen büyük müzisyen. güzel insan tanımının karşılığıdır hasret gültekin. tam olarak adı hasret şükrü gültekin'di, ama hasret gültekin olarak bilinirdi. kadıköy anadolu lisesi'nde okumuştu. daha 20'li yaşlarına varmadan sazın virtüözlüğüne yükselmeyi başarmış bir kabiliyetti. solcuydu. dürüst insandı. eğlenceliydi. doğru bildiğini söylerdi. en önemlisi kendini müziğe adamıştı. bu ülkede hayatı erken karartılan en önemli değerlerden biriydi. öldürüldüğünde karısı oğluna hamileydi.
  ayrıntılı bilgi:
  1 mayis 1971 'de sivas'in imranli kazasina bağlı han koyünde, süleyman ve hacihanım gültekin'in -
  nazire ve güler'den sonra- üçuncü cocugu olarak dogdu. kadikoy anadolu lisesi'nden ikinci sinifta
  ayrıldi. 1987 yilinda, ilk calismasi "gün olaydi" adiyla diyar müzik yapim tarafindan yayimlandi.
  ilk resitalini kadikoy moda sinemasi'nda 1987 yilinda verdi. 1989 yilinda, "gece ile gündüz
  arasinda" adli ikinci çalismasi saltuk müzik yapim tarafindan yayimladi. 29 ekim 1989 yilinda
  hollanda kültür bakanligi'nin daveti uzerine, "genç türkler" festivalinde birsel acar'la birlikte
  turkiyeyi temsil etti. 1990 yilinda ayni ulkede "türk haftasi" etkinliklerine bircok sanatci ile birlikte
  katildi. müzik yonetmenligini ustlendigi -resmi olarak ilk tefa kürtçe muzik yasagini delen "newroz"
  adli kaset, 1990'da once enstrumental olarak, sonra da nilufer akbal ve riza akkoc'un katilimiyla
  gerçeklestirildi. 1991 yilinda, "rüzgarın kanatlarında" adli uçuncu çalişmasi nepa miizik yapim
  tarafindan yayimlandi. 1991 yilinda yeter firtina ile eviendi. tiirkiye'nin dort bir yanında konserler
  verdi. bircok avrupa ülkesinde festivallere katildi ve konserler verdi. aydinlik gazetesi icin; ankara,
  izmir ve istanbul'da erosechos grubu ile birlikte resitaller verdi. 2 temmuz 1993'te, sivas'ta
  madimak oteli'nde 37 insania birlikte katledildi. 13 eylül 1993'te oglu, roni hasret gultekin
  dunyaya geldi.
 • yobaz katliami $ehidi.en verimli çağında iken, 2 temmuz 1993 sivas madımak olaylarında yaşamını acı bir şekilde yitirmi$.$elpenin yayginla$masinda büyük katkisi var.egenin iki yakasi adli kasedinde ege zotlamasinda sazi gercekten konu$turtmu$tur,ayni $ekiklde $elpe calani daha görmedim..
 • abuzer karakoç'un (yanlış hatırlamıyorsam o da kan kanserinden hayatını kaybetmişti) alvar deyişleri (bkz: kalan müzik) albümünde de bağlamaları hasret gültekin çalmıştır. tek kelimeyle muhteşem. her ikisini de saygı ve sevgiyle anıyorum.
 • ölümünü hala kabullenemediğim sanatçı.
 • 1987 yılında, hasret gültekin'in ilk ürünü olan "gün olaydı" albümü çıktı. aynı yıl ilk solo konserini verdi. bir sonraki albümü "gece ile gündüz arasında" oldu ve bu albümde ünlü aranjör oğuz abadan ve istanbul orkestrası ile çalıştı. 1989 yılında "nevruz ve kürtçe ezgiler" isimli bir çalışmada yer aldı. o zamanlarda kürtçe yasaktı. bu çalışmayla kürt ezgilerinden enstrümental örnekler verdi. 1990 yılında kürtlerin tanıdık ismi şivan perwer ile birlikte bir konser verdi. 1991 yılında, nilüfer akbal ve rıza akkoç'un solistlik yaptıkları newroz-1 ve newroz-2 albümlerinin aranjörlüğünü yaptı, repertuarını hazırladı. 1991 yılında, "rüzgarın kanatlarında" isimli albümü yayınlandı. bu albümde pir sultan, nazım hikmet, ahmed arif'in yanı sıra, kendi şiirlerinden de besteler bulunuyordu. 1992 yılında hiçbir ticari kazanç gözetmeksizin türkiye ve avrupa'da sayısız konserler verdi. 1992 ve 1992 yıllarında bir sonraki kaseti için hazırlıklarına başlamıştı. bu kasetin içeriği, otantik halk müziği ezgilerinin modernleştiriliş halleriydi. üzerinde çalıştığı diğer bir albüm ise, alevi ezgilerini içermekteydi. 1993 yılında istanbul ve izmir'de, yunan grubu prosechos ile birlikte konserler verdi. konserlerin adı, "ege'nin iki yakası" idi.

  eserleri:
  (bkz: gün olaydi)
  (bkz: gece ile gündüz arasinda)
  (bkz: rüzgarin kanatlarinda)
  (bkz: ege'nin iki yakasi)
  (bkz: hayat)
  (bkz: seçmeler)

  (bkz: http://www.hasretgultekin.com/)
 • "şairler şiirler yazıyor.ressamlar resimler yapıyor ve biz ozanlar türküler söylüyoruz.peki bütün bunları niçin yapıyoruz?dünya alışkanlıktan değilde,sevgi ve mutluluktan dönsün diye." hasret gültekin
hesabın var mı? giriş yap