• çocukluğumun efsane şarkılarından biridir, gerçek klibinden çok yasemin yalçın'ın çektiği klibi hatırlarım. maalesef o klibi uzun aramalarıma rağmen bulamadım.
  • cok me$hur olmu$ ortalamanin uzeri bir parcaydi doksanlarda.. sabah ak$am klibi donerdi.

hah bu klipte izel cirkin ayagi prangaya baglanmi$ haliyle bir kurke sarili adada mahsur durumdaydi da, o sacta rofle ne arardi? perma da deniyor olabilir, gecirdigim son kazadan sonra doktor bu kadar onemli tabirleri kari$tirmamin normal oldugunu soylemi$ti.
  • küçüklüğümün yanlış anladığım şarkısı.

şarkıda geçen "aşk kokan yıldızlara" kısmını ben "başbakan yıldızlarda" diye algılıyordum. (hala da öyle) o yüzden şarkıyı ne zaman dinlesem aklıma mesut yılmaz gelir.
  • animasyon şarkısı. tatil köylerinde gubidik danslar eşliğinde gubidik hareketlerle alman turistleri dans ettiren şarkıdır. animatör turist kaynaştırma şarkısıdır...
  • yıllar sonra dinlerken birden sözlerine bakma ihtiyacı duyduğum,
    "hani bakar dalarsın ya gruba
    bana da öyle bak kulun olayım"
    sözleriyle beni derin(!) düşüncelere gark eden şarkı.

hani gurba olsa anlaşılır da, gruba derken şairin* ne anlatmak istediği ciddi ciddi merak konusu olabilir.*

(bkz: serbest çağrışım)
  • bir nesle, gurup ve grup arasındaki nüansı öğretmiş izel şarkısı.
  • klibinin şarkının önüne geçtiği izel parçası.
    90'larda yaşayıp bu klibi izlemeyen yoktur!
  • "hani bakar dalarsın ya gruba" kısmını şu ana kadar "hani bakar bakarsın ya kurban" olarak anlamaktaydım. sevdicek ise hani makarnalarsın ya duba gibi bir şeyler anlamaktaymış.

edit: gruba da dalmıyormuş. guruba dalıyormuş. vay anasını.
  • klibi, çıktığı dönem gece gündüz yayınlanmasıyla beynime inceden inceye bondage fetişi eklemişti (zincirleri sayesinde). pek de cinsel içerikli bişey yokmuş gerçi; artık dans eden gölgelerden mi etkilenmişim ne olduysa. aynı dönem bir de herkül-zeyna izlemenin etkisi de var herhalde, onlarda da üç bölümde bir falan bir kadın tutsak edilirdi.
  • izel'in ilk albumunun cikis sarkisi. denizleri as da gel kurbanin olam diye dillere takilan bir nakarati vardi. soz ercan saatci, beste ve duzenleme aykut gurel'e aitti. ayni zamanda, o donemdeki secimlerde anap'in sarkisiydi. secim otobusleriyle bangir bangir kafa siktiklerini hatirliyorum.

sandiklari as da gel kurbanin olam
    kurtar bizi bunlardan ne olur*
hesabın var mı? giriş yap