şükela:  tümü | bugün
  • hassasligi ile un yapmis terazi burcu insani.
  • çok hisli ve kırılgan terazi cinsidir. kötü söze, aşşağılamaya gelemez, hemen odasına koşar ve yatağında ağlar.
  • olctugunu siir olarak size bildirir;

"20 gr kukurttur ustume koydugun,
    dusundun mu hic nasil kokacagimi zebun"
  • ozellikle nasa ve benzeri kuruluslarin mikroskopik boyutlarda maddeleri olcmesi icin kullanilan korkunc pahali terazi cesididir. genellikle aydan gelen ivir zivirlar bunlarla tartilirlar. ingilzce adi da sanirsam atomic scale dir.
  • yeni kayıtlı okur. hoş gelmiş.
  • hâlâ anlamlandıramadığım behçet necatigil şiiri:

ben nerde a dediysem
    orda a
    önümde ibresi sağa sola
    kımıldayan terazi.

az uzağınıza gittiysem
    böyle daha iyi göresiz
    bir hafif yankı denizler ötede
    ses eder siz.

hep kendim için mi bazı şeyleri
    gizlediysem bilmeseniz
    başka dünyalarda a vardı
    görülür hesabı ben/de a dediysem.
  • virgülden sonra 4, 5, 6 haneli olanlarına analitik terazi deniilir. şayet sıklıkla kullandığınız ve sonuçlarından emin olmak istediğiniz bir alet ise her sene kalibrasyonu yapılmalıdır.
  • en ufak bir kilo alımında kırılıp hemen trip atan terazidir. allah hassas olmayanı ile karşılaştırsındır.
  • 0.01 gr hassasiyette olanı modelcilikte çok işe yarayan terazi.

hassas karışımlar hazırlamada çok işe yarar, rtv silikon ve özel epoksilerin reçine ve katalizörleri bu hassasiyette tartılırsa kürlenme maksimum mukavemette gerçekleşir.

model planör yapımında sağ ve sol kanatta kullanılan balsalar önce tartılır sonra birleştirilirse kanadın dengesi tam olur, çok az miktarda dengeleme ağırlıgına ihtiyaç duyulmuş olur.
  • mutfakta kahve kapsülü doldururken dozajlamak için aldığım terazi. aslında mutfak tartısı da deniyor bunlara.

gram hassaslığında bir model aldım ama aslında 0,x gr hassaslığında bir model alsam daha iyi olurmuş.
    8.5 gr gibi bir ayar yapmak istersen biraz sapma olabiliyor dozajlamada haliyle.

30 tl ile 60 tl arası fiyatlara bulunabiliyor çeşitli market ve alışveriş sitelerinde.