• kırım savaşını konu alan 1968 yapımı the charge of the light brigade adlı filmde ingiliz komutan kurmaylarına durumu şöyle açıklar;

"osmanlı için hasta adam diyorlar, katılmıyorum. ben ona fırsatlarla dolu genç ve güzel bakire kız diyorum."
  • osmanlı torunuyuz diye götünü yırtan dinci grubun her nasılsa unuttuğu, osmanlının özellikle 1774-1923 arasında nasıl rezil nasıl kepaze olduğunu hatırlatan tanımlama.
  • 2014 yılındaki türkiye için rahat rahat söylenebilir. devletin her kademesi birileri tarafından ele geçirilmiş durumda. medya tamamen ikiye bölünmüş, halk tamamen ikiye bölünmüş durumda. sayıştay, yargıtay, hsyk, cumhuriyet savcıları hepsi ayrı telden çalıyor. memleketin her köşesindeki kar eden etmeyen devlet kuruluşları yok pahasına özelleştirilmiş durumda. fasulyeyi bile yurt dışından alır durumdayız. ötv ve diğer vergilerden halk bitap. ordunun içi bomboş, hayır darbe için falan değil, vatan savunması anlamında hangi komutana, hangi askere ne kadar güvenebiliriz şüpheli. polis için zaten söyleyecek kelime bulamıyorum. 4.dereceden memurlar emniyet müdürü olmuş durumdalar, milyonluk şehirlerin güvenliği kendilerine bırakılmış vaziyette. ekonomi berbat, dolar rekor seviyede, yabancı sermaye ülkeden kaçıyor. komşularla ilişkilerimiz korkunç durumda olduğu gibi, bir de terörist besler ülke konumundayız. mevcut hükümet yurt dışı desteğini tamamen yitirmiş vaziyette. spor bile şikeli, şaibeli.

türkiye 2014 yılı itibarı ile tam bir hasta adamdır. allah sonumuzu hayır etsin.
  • eskiden ülkeyi, şimdi başındakini tanımlayan tamlama.

ülke derken, mozambik tabii.
  • 1825-1855 yılları arasında saltanat sürmüş rus çarı 1. nikola tarafından osmanlı için yapılan tanımlamadır.
  • 1897 türk yunan harbinde, osmanlı ordularının alman kurmayların "bu tahkimatları rus tümenleri iki, fransız askerleri ise ancak üç günde zapteder" dediği yunan tahkimatlarını 16 saatte aşarak yıldırım harbiyle yunanlıları sulha mecbur bırakmasının akabinde ecnebi gazetelerin birinde çıkan bir karikatürde, osmanlıları temsil eden bir paşa, yaralı olmasına karşın koltuk değneklerini atmış ve avrupa'ya kılıcını çekmiş bir vaziyette, "evet, şimdi kim hasta adam diyor?" diye suâl ederken görülüyor.
  • bugün itibariyle fransız gazetecilerin avrupa anayasasına hayır diyen fransızlar için yaptıkları yeni tarif. demek ne ekersen onu biçersin lafı devletler için böyle işliyomuş...
  • sağlam görünüp, kafa kırık olabilir, mümkün.

anladınız siz.
  • rus imparatoru i. nikola, osmanlı topraklarının rusya ve britanya imparatorlukları arasında paylaşıldığı bir planı britanya'ya bildirir. bunun üzerine ise ingiliz büyükelçisi sir hamilton, imparator nikola'ya şu cevabı verir: "majesteleri beni mazur görsünler, şunu söylemek zorundayım ki kuvvetli ve alicenap adama, zayıf ve hasta adamı korumak düşer."
  • dünyada bugüne kadar sadece iki hasta adam olarak anılan ülke olmuştur. bunlardan birisi avrupa'nın hasta adamı osmanlı imparatorluğu iken diğeri asya'nın hasta adamı çin'dir. osmanlı imparatorluğu hasta yatağında son nefesini vermişken çin neyse ki deng şiaoping'in reformlarıyla birlikte tedaviye cevap vermiş, tüm dünya için sovyetler'den sonra en büyük komünist tehdit haline gelmiştir.
hesabın var mı? giriş yap