şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şöyle oluyor*:

  http://byfiles.storage.msn.com/…tne5tibvutc3xarkltk

  yeraltından notlar: komik mi bilemedim, ama orijinal gibi görünüyor..
 • doktora aşık olursanız seve seve yapacağınız işlem.. ama öyle yakışıklı bir doktor aslında yok` :swh`
 • (bkz: check up)
 • hastalık hastalarının sıkça yaptıkları eylem. gerçekte hasta diiller ama kendilerini hasta sanıyorlar ve doktor doktor geziyorlar.
 • kimi zaman hastalığın fiziki olmadığına işarettir .
 • hep son anda doktora gitmeyi alışkanlık haline getiren türk insanları tarafından hastalık hastası,evhamlı olarak algılanan;insanı kendisinden şüphe etmeye kadar götürebilecek hadiselere sebep olan durum.
  doktorlar her zaman,en ufak belirtilerde;kendinizde farkedilmeyecek kadar az bir değişiklik olduğunu hissetseniz bile mutlaka doktora gidin,"erken tanı,erken tanı" diye bas bas bağırırken;çevrenin "ufacık bir şeyde doktora mı gidilir,sen de iyice evhamlı oldun" sözleriyle karşılaşıp kırılma diye kulak ardı ettiğimiz durum.
  ayrıca sırf çevrenin bu sözleriyle karşılaşmayayım mantığıyla çok kişinin daha sonraları daha büyük rahatsızlıklarla kendilerine eziyet çektirdiğini çok yakından görmüş biri olarak söyleyebilirim ki doktora gitmek güzel bir şeydir,doktora gitmek sizi mutlu ediyorsa,takılın kafanıza göre....
 • yukarida yazilanin aksine bilegini burktugu icin doktora giden, kucuk parmagini kapi pervazina carptigi icin doktora giden, spor yapip kolu agridigi icin doktora giden vs bir dolu gereksiz insanla dolu hastaneler.

  memende kitle hissedersin, boynunda lenf dugumu cikmistir, hastaliga bagli olmayan ve gecmeyen bir oksurugun vardir, durduk yerde surekli burnun kaniyordur, cisinde kan vardir, asiri terliyorsundur, bacagina kene yapismistir falan tamam git zaten doktora. bunlar normal seyler degildir.

  ama ay grip oldum, ay bogazim sisti usuttum, ay 3 saattir karnim agriyor diyip doktora gitmek cok yanlis. doktorlar sihirbaz degil, baglanan serum da tamamen sizinle ilgilenildiginin gostergesi olan bir sembolik davranis. herkes bu sekilde davranirsa hastaneler su anki hali gibi olmaya devam eder.

  insanlarin biraz biyoloji bilmesi, biraz kendisini tanimasi lazim. ota boka doktora gidip de sistemi tikamayin. ayrica inanin turkiye'deki acil sistemi ve doktorlar o cok gipta ettiginiz ulkelerdeki doktorlara nazaran daha iyi. zira acile usutup igne olmaya geleni bile geri cevirmiyorlar. bunu almanya'da falan bir deneyin isterseniz.