şükela:  tümü | bugün
  • hasta ya da yeni ameliyat olmuş eş, dost akraba ziyaret edilir. kolonya, kurabiye ya da okunacak dergi türü hediyeler verilir. hastanın genel sağlık durumu sorulur, kısa tutulması âdettendir.
  • her dakka yapılmaz, belli saatleri vardır. bu ziyaretlerin kasıcılığı hastalığın ciddiyetiyle doğru orantılıdır. hastanın yanında vah vah, tuh tuh vah vah ya da vah kardesim falan denmemelidir, moral denen bişey vardır, ziyaretin amacı da bunu yükseltmektir.
  • hasta ziyareti hastalar açısından çaktırmamaya calıssalar da çok önemlidir.. ziyaret saati yaklastıkca hastalar "ya ben bu pijamadan sıkıldım sen versene benim şu yeni pijamamı biraz da onu giyeyim, tarak nerde ya doktorlar geliyorlar böyle sac bas darmadagın ayıp oluyor onlara da.." tarzı repliklerle ziyaret saatine hazırlanırlar.. çok kişilik odalar da bir hastaya ziyaretci gelip digerine gelmemesi hastayı çok üzer.. bu yüzden hasta ziyaretine gitmeli gitmeyenleri gitmeye tesvik etmeliyiz..
  • hasta ziyaretinde getirilen cicekleri hasta taburcu oldugunda eve götürmez. böyle bir batil inanc vardir, aksi taktirde ciceklerle birlikte hastanede birakilmasi gereken hastaligin da eve/insana geri geldigine inanilir.
  • yapılırken beklenenin bir kilo muz, meyve suyu, süt yada kolonya olduğunun unutulmaması gereken.
  • kısa olmalıdır..

örneğin;

- naber hüsnü çalışıyo mu takdırdığın çubuk..? ahahah!
    - siktir git lan burdaaaaaan!

bakın ne kadar kısa oldu..
  • kısa ve net olmalı hatta direk telefon üzerinden geçmiş olsun demekle yetinilmeli hastanın başında kalabalık yapıp fenalık getirtilmemelidir. ve özellikle unutulmaması gereken bişey ; misafirliğe gelinmediğidir..öyle bi kenarda oturup siz servis yapılmasını beklerseniz hayatınızda yemediiniz küfrü yersiniz çünkü zaten cücük kadar koltukta yarı uyur yarı uyanık olarak geçirdiği geceden sonra zar zor ayakta durabilen refakatçi zaten ilgilenmesi gereken hasta bi yakını varken bide ziyarete gelmişler die servis yaparsa içinden ne der siz düşünün artık..
  • tecrubeyle sabittir ki, yakin arkada$lari ve cevresi tarfindan devamli ziyaret edilen ve hediyelere bogulan bir hastanin iyile$me suresi kesinlikle kisaliyor.
  • hastaya pötibör, süt veya kayısı suyu götürmenin farz olduğu ziyaret türü.
    (bkz: petit beurre)
  • genelde şöyle yapılır:

-ooo hamdi beyciğim geçmiş olsunnn. otur otur kalkma biz hemen bir uğrayalım dedik, malum hasta ziyareti kısa olur. ay sen şimdi ameliyat oldun ya, oradan aklıma geldi benim kaynın oğlunun hanımın teyzesi de iki sene önce ufak bir ameliyat diye yattı, çıktı sapasağlamdı inan, bir aya kalmadı öldü gitti. benzetmek gibi olmasın. bir de senin bu hastalık var ya, yaaa duydum tedavisi çok zormuş. çok uzun sürüyormuş.... yav bir de benim halaoğlu benden borç istemesin mi!.... aman sorma oğlan da canıma geçti.... kalkma kalkma yorma sen kendini.... ...
    ..........
    ........

hay aksi bak lafa dalmışız, bir uğrayalım dedik yine iki saat olmuş. ne güzel laflıyoruz değil mi iki gözüm, ama haydi bakalım hasta ziyereti kısa olur. kızcağızım börekler de çok güzelmiş ama çay biraz kalmış mı ne. neyse artık, bir dahakine. yok yok, hiç kalkma otur sen. görüşmek üzereeeeee.