• niye böyle bir şey yapılıyor hala anlayamıyorum. olm kolonya molonya alıyosunuz okey de meyve suyu nedir lan?! hadi diyelim yaptın bi' cahillik, aldın... yanına meyveli topkek filan da al da vücudumuza biraz vitamin girsin yeğenim. haa şimdi soracaksınız "sen götürmedin mi lan hiç it?!" diye. götlük olsun diye cevap vermiyorum. :)
  • bir alternatif olarak süt götürmek.
  • evde portakal, nar ve greyfurt sikip 1ltlik gercek meyve suyu elde ederek erken dogum yapmis, kuvozdeki bebekle beraber hastanede bir sure kalmasi gereken arkadasa goturerek benim de zamaninda dahil oldugum eylem. gercekten cok mutlu olmustu. tabii onceden sorumlu doktora danisilmasinda yarar vardir ama getirilecekse gercek meyve suyu getirin. bir de arkadas titiz oldugu icin, meyveleri sirkeli suda bekletip duruladiktan sonra bir de hepsinin disini kurulayip her parcasi yeni yikanmis sanayi tipi meyve sikacaginda guzelce sikilmis, icinde cer cop kacmamasina dikkat edilmis, nakil icin kullanilan surahi de resmen steril edilmis ve bu bilgiler de arkadasla paylasilarak gonul rahatligiyla icmesi saglanmistir.
  • başlığı açanın belirttiği üzere, varoş harekatıdır. gayet tabii cahil işidir ama samimidir. litrelik meyöz şeftali yarışta ipi çeken, son yüzlüğü görmüş yegane meyve suyudur. kız istemeye giderken çikolata götürmek kadar saçmadır. misafirlik bitiminde ve devam günlerinde, evin hastası değil evin en sağlamları tarafından ense yaparken tüketilir.
  • kadim bir anadolu geleneğidir.
  • küp şeker getiren de görülmüştür. küp şeker ne la.
  • bir keresinde dört litrelik götürmüşlüğüm vardır.
    nedeni gelen gidene ikram etsinler diyeydi.
  • götürülme sebebi ikiye ayrılır.
    hastanın yancısı olmaya gelen aç gözlü kişilere ikram edilsin diye kutulu sulu boya formunda meyve suyu, diğeri ise hastaya şifa olsun diye evde yapılan az şekerli komposto veya hoşaftır.
  • valla bana göre gayet normaldir...hatta bizim oralarda meyve suyu ile birlikte en çok petibör bisküvi götürülür...düğün evine hayırlı olsuna giderken toz şeker götürme adeti de vardır...işte bunlar hep gelenek...
  • hastanın yanında refakatçi kalan kişi tarafından içilsin diye ya da ziyarete gelenlere ikram edilmek üzere de kullanılabilecek meyve suyudur. belki hasta refakatçisi bi koşu gidip alamayacaktır. meyve suyu yanında su, peçete, ıslak mendil vb. de alınabilir. özet geçiyorum, normaldir.
hesabın var mı? giriş yap