şükela:  tümü | bugün
 • eğer bir yakınınızı hastane hastane gezdirmiş ve sonra buna rağmen kaybetmişseniz her dinleyişinizde içinizden birşeylerin koptuğunu hissedeceğiniz türkü.

  trt repertuar no: 0020
  yöre: yozgat / akdağmadeni
  kaynak kişi: nida tüfekçi
  derleyen: nida tüfekçi
  derleme tarihi: 1953
  notalayan: nida tüfekçi

  hastane önünde incir ağacı
  doktor bulamadı bana ilacı
  baştabip geliyor ölümden acı
  garip kaldım yüreğime dert oldu
  ellerin vatanı bana yurt oldu

  mezarımı kazın bayıra düze
  yönünü çevirin sıladan yüze
  benden selam söyleyin sevdiğinize
  başına karalar bağlasın yansın
  gurbet elde kaldım diye ağlasın
 • okan murat öztürk'ün enfes yorumladigi türkü.
  ayrica orhan osmanin devri alem albümünün son parçasi olan türkü.
 • komşu kızı ile beşik kertmesi olan bir genç askerde vereme yakalanır. hava değişimi olarak yozgat'a (akdağmadeni) gelir. sözlüsünün ailesi gence kızlarını göstermek istemez. genç tedavi için istanbul'da hastaneye yatar, pencereden gördüğü incir ağacından aldığı ilhamla bu türküyü söyler.yakalandığı amansız hastalıktan kurtarılamayarak hastanede ölür. ailesi cenazesini yozgat'a getiremez., istanbul'da kalır.
 • ekmek teknesinin son bölümlerinde sıkça duymaya başladığımız şarkı ağlatır,
 • ekmek teknesi'nde öyle sahnelerde çalıyor ki bu türkü, insanın içi burkuluyor, doluyor... zara fena yorumlamamış ancak gerek türkünün kaydı, altyapı kalitesi, gerek solistle uyumu açısından incesaz'ın ilgili albümünü beklemekteyim...
 • muhteşem bir sesi olan sevgili kuzenimin, diğer bir kuzenimiz komada yatarken ve bizim de gecenin bir vakti çaresiz bir şekilde hastane otoparkında arabada beklediğimiz sırada söyleyerek hepimizin salya sümük dağılmasına sebep olduğu bildiğim duyduğum en acıklı türkülerden bir tanesi.
  zaten vurucu olan türkü, o insanı mest eden ağızdan çıktığında etkisi bin kat artınca dağılmamak elde değil..
 • supreme etki yaratmasi icin sukriye tutkundan dinlemesi gereken turkudur.

  (bkz: sukriye tutkun candir)
 • eger bir kez olsun telefonunuz gecenin bir yarisi aci aci caldiysa; 9 10 saat suren yolu salya sumuk aglayarak 5 saatte aldiysaniz; ve hastaneye girdikten sonra sevdiginizi kurtarmaya calisan doktorlarin son cirpinislarini caresizce, cirpinarak ve belki de aklinizi kacirarak izlediyseniz uzak durmaniz gereken turku. zaten bir kez gogsunuze saplanmis olan bicagi, cevire cevire daha da derinlere sokan; oldurmeyen ama surundurup, duvardan duvara carpan bir turkuymus bu.
  (bkz: ben bugun bunu gordum)
 • anlatılanları hiç yaşamamış bile olsanız... yaşarsınız onun o insanı alıp çarpan müziğiyle birlikte... hele birde volkan konak söylüyorsa... gözleriniz kapanmak ister, elleriniz dokunmak, yanaklarınız ıslanmak ister. ister ki gözyaşlarınızı silmek için bir nedeniniz olsun.

hesabın var mı? giriş yap