şükela:  tümü | bugün
  • kesinlikle olması gereken yasaktır. 10 yıl sigara içip elektronik sigara sayesinde bırakabilmiş (sonra onu da bıraktım) biri olarak sonuna kadar savunduğum olaydır efendim.

daha bugün 1 yaşındaki oğlumu götürdüğüm hastanede sigara içenlerden köşe bucak kaçmak zorunda kaldık. hastanenin girişini dumansız hava sahası yapmışlar ancak 3 metre karşıda içenlerin sigara dumanları olduğu gibi çocuk hastanesinin içine doluyor.

kundaktaki bebekten tutun da lise çağına gelmiş ergenlere kadar herkes o leş dumanı solumak zorunda kalıyor. hastanede sağlık ararken daha da hasta oluyorlar.

sigara içenler bunu haklarına saldırı olarak algılamasınlar, onların sigara içme özgürlüğünü de sonuna kadar savunurum lakin okul, hastane, çocuk oyun parkları, toplu taşım araçları vb. yerlerde kesinlikle ama kesinlikle yasaklanmalıdır. bizler çocukluğumuzda o dumanı yıllarca soluduk, üstüne bir de içtik, 30 yaşını görmeden sağlık problemleri baş gösterdi, bari minicik çocuklar o tertemiz ciğerlerine bu pis dumanı solumasın.

düzenleme: imla
  • iç mekanlarda sigara içmenin serbest olduğu bir ülkede harcamakta olduğum günler dahilinde mevcut iktidarın yaptığı en büyük icraat olarak gördüğüm sigara yasağının kapsamının genişletilmesini her zaman destekleyen biri olarak desteklediğim yasaktır. hatta vatandaşların evleri dışında hiçbir yerde sigara içememesine kadar gidecek bir yasağı bile desteklerim. bana kalsa ülkeye herhangi bir sigara, puro, sarma, dolama vs. dumanlı ürün sokulmasın, yasak olsun, içen hapse düşsün, devlet iş yerlerinde sporu desteklesin, mesai saatleri dahilinde çalışanlar belli saatler arasında spor yapsın, sonra duşunu alıp çalışmaya devam etsin, götü göbeği salmış, ince kollu koca göbekli, duruşu bozuk saçma sapan xenomorph gibi görünen, sağlıksız bir türk nesli değil, atletik, sağlıklı, alman ürünü bir makine gibi bir türk nesli yetişsin isterim fakat bile bile kendini zehirleyen aklı kıtlar "özgürlüüüeeeek" diye ağlıyor sonra.
  • aslında böyle bir yasağa gerek olmamalıdır. insan eğer mağara adamı değilse hastanede zaten sigara içmemelidir. hastanede sigara içecek raddeye düşmüş bir insanı ise idam cezası bile caydırmaz. adam medeniyetin kendisine savaş açmış, hangi cezayı vereceksiniz?
  • sigara içenler hadım edilsin.
    tanım: yasaklama, yetişkin insanlara uygulanabilirligi olmayan yöntemdir. yetişkinlere çocuk gibi davranmayın yoksa gerçekten çocuk oluyorlar.
  • yaklaşık 20 yıldır, günde en az 1 paket sigara içen birisi olarak desteklediğim öneri.

hatta görüyor ve artırıyorum; tüm kamusal alanlarda (restoran,avm bahçesi, havalimanı sigara içme odası, plajlar, metro giriş-çıkışları vs) yasaklanmalıdır. açık alan dahi olsa 2 kişi ve üstü insanın bulunduğu hiçbir yerde sigara içilmemelidir.

tekrar altını çizerek söylüyorum; 1998 yılından beri günde 1 paket sigara içen birisi olarak söylüyorum. yani emin olun tanıyıp tanıyabileceğiniz en büyük tiryakilerdenim.

arabada tek kişiyken bile içmemeliyiz(bu sağlık açısından değil, güvenli trafik için gerekli).

benim gibi insanlar bu b*ku içmeye devam etmek istiyorsa, sadece evinde (evde yalnız ise) içebilmelidir. ben vücuduma bu zararı vermekte özgürüm ama hiç kimseye tek bir nefeslik dahi olsa zarar vermemeliyim. tabi ki bu söylediğim biraz ütopik ama kontrole tabi yasaklama kararları ve toplumsal bilinç eğitimleri ile belki başarılabilir. umarım yani.
  • ağır tiryaki olarak gerçekleşmesini istediğim uygulama.

okullarda yasaklandı , bizim yaş grubu iyi bilir ki , öğretmenler nöbetini bir elinde sigara bir elinde çayla tutardı.
  • aynı zarar, araçların egzoz gazlarından dolayı da oluşuyor. tek problem sigara değil. özellikle dizel araçların yanından geçerken midem kalkıyor.