şükela:  tümü | bugün
 • sahtekarlığın, düzenbazlığın kitabını yazmıştır bu insanlar. farklı ilacı alan hasta önce durumu farketmez, eve gider muadil ilacın kendisine kitlendiğini görünce değiştirmeye gider ve karşısında pişkin pişkin “yeaa aynı ilaç onlar ismi farklı” ulan yavşak, madem aynı ne sikime diğerini vermiyorsun? sebebi ortada. ilaç şirketleriyle anlaşma yapıyorlar da ondan.

  bazıları durumu alttan alıp, diğeri farklı raflardaymış görmemişim o yüzden bunu verdim kusura bakmayın diyerek durumu kurtarır. bunlar tamam da o küstah küstah cevap verenlerden birine denk gelirsem bir gün elimdeki ilaç kutusunu ağzına monte edeceğim.

  peşin not düşeyim: ilaç %99,99 oranda benzerlik de gösterebilir. benim takıldığım konu altını çizerek söylüyorum sormadan bakın sormadan muadilini veren karaktersizlerdir.
 • ilaç firması ile anlaşma yapanlar eczacılar değil genellikle doktorlardır.

  muadil ilaç orjinalin yan sanayisi anlamına gelmez. muadil ilaç farklı firmanın aynı içerikli ilacı anlamına gelir. yani reçetede yazan ilaç da o etken maddeyi içeren ilaç. birbirlerinden bir farkı yok.

  ekleme: her ilaç için geçerli değil bu. dandirik bir grip ilacı için muadil pek sıkıntı olmaz ama antidepresanlarda mesela kesinlikle hastanın onayını almak gerekiyor.
 • bu sorunu hem eczacı hem de doktorla yaşarsınız. eczacı "ya elimde ondan yok şunu vereyim" abla der genellikle. doktor desen "bu aynı etken maddeye sahip" der.

  bir bildiğimiz var ki o ilacın adını bastırarak istiyoruz. aynı etken maddeye sahip olduğu söylenen bende etkili olmuyor maalesef.

  eczacı promosyon alır verdiği ilaçtan, doktor desen tatile gider o vesileylen...
 • muadil ilaç demek, bire bir aynı ilacı farklı firmanın üretmiş olmasıdır. zaten devlet, bire bir eşdeğeri olmayan ilacı muadil olarak görmez. sistemde otomatik olarak gözükür bu, bire bir olmayan ilacı sgk onaylamaz, ödemez.

  şimdi bu yazacaklarım tüm doktorlar için geçerli değildir.

  ilaç firmalarıyla eczacılar değil, doktorlar anlaşır. prim, hediye vs... doktorlara verilir. doktorlar "bu ilaçtan başkasını alma, diğerleri bir işe yaramaz" gibi beyin yıkayıcı sözleri hastalara söyler. hasta doktora inanır, ve eczacıyı tüccar gibi görür. halbuki, 1. basamak sağlık danışmanınız eczacıdır.

  eczacı randevu almanı istemez. sağlığında sorun varsa danışırken sıra numarası almanı istemez. soruna cevap verince muayene ücreti talep etmez.

  ne yapsa eczacılar yaranamıyor. "muadil ilaç" ne demektir, hala bilmeyen cahillerin olduğunu görüyoruz.

  bakın bakalım, ilaç "markası" yerine, hammaddeyle reçete yazılırsa, ilk kimler karşı çıkacak? hangi meslek grubu...

  1 ilacın onlarca muadili vardır. doktorlar kafasına göre, ya da anlaştığı firmaya göre ilacı yazar. o civardaki eczacılar bunu bildiğinden daha çok o ilaçtan alır. çünkü doktor genelde aynı ilaçları yazar. 1 ilacın tüm muadillerini eczacının eczanesinde bulundurması imkansızdır. eczanesinde 100.000tl'lik ilaç bulunduran eczacının, tüm muadilleri bulundurursa, 1milyon tl'den fazla değerde olan ilaç bulundurması gerekir ve en az 800.000tl'lik bölümü son kullanma tarihi geldiğinden çöpe gider.

  ha, sandığınız gibi eczacılar öyle 10 lira 85 kuruşluk ilaç aldığınızda 10 lirası cebine girmiyor. kar marjı gerçekten çok düşük. bazı ilaçlarda o kar 85 kuruş.

  aynı zamanda en yüksek %'li olarak vergi ödeyen meslek grubu eczacılardır. vergi kaçırma gibi bir şey söz konusu değildir. kaçıran varsa bile, ancak kdv'den kaçırır. maliye sonra kafasına biner. karebarkod sistemini anlatıp lafı uzatmayacağım.

  edit: bir yazar arkadaşımız çok güzel durumu anlatmış. buyrun
 • ilaç firmasının verdiği aylık 300 türk liralık ticketiçindir. sizin sağlığınızı falan düşündüğünden değil yani.
 • (bkz: muadil kim aq)
 • köylü kurnazı,
  insanın ayağındaki donunu
  alan ;
  iradesini hiçe sayan
  akape zihniyetinin tam da
  beslendiği eczacıdır.
 • para olarak tl yerine muadili nijer parasi uzatilabilecek durum.
 • bir daha gitmediğim eczacıdır.
 • bu sikimsonik başlıkların sona ermesinin tek yolu var.
  amerika'da olduğu gibi reçetelerin etken madde olarak yazılması.
  böylece hem doktorlar ve eczacılar rahat eder hem de eşdeğer ilaç nedir bilmeyen çok kültürlü insanlar bik bik etmez.