şükela:  tümü | bugün
  • sevgili gerizekalı
    muadil ilaç olayının ne anlama geldiğini zaten biliyorum.

ama doktorum yazmadığı sürece muadil falan kabul etmiyorum. ayrıca eczacıların dediğini doktorun üstünde tutsaydım muayene sırasını hastaneden değil eczaneden alırdım.

ek olarak,
    ağrıyı çeken benim. ve hangisi ağrımı geçiriyor hangisi geçirmiyor. bunu farkedebilme yetisine sahibim ikisini de denedikten sonra.

ağrıma öteki iyi gelse, zaten diğer ilaç diye diretmem. neden iyi gelmeyen ilaca para bayılmak zorundayım pardon?

ahanda para verdim ve kullandım. önyargısız son bir umutçasına sarıldım ve berbat haldeyim. başkasına iyi geliyorsa onlara mutluluklar diliyorum.

edit :

madde 1

öncelikle özel mesajımı dolduran eczacılardan ve eczacı kalfalarından anladığım üzere eczacılarımızın ciddi bir kısmında öfke kontrol problemleri var. sırf kendi istediğim ve doktorumun önerdiği ilacı kullanmayı seçtiğim için küfürler ve hakaretlerle doldurdular. o yüzden girdilerin devamını okuma şansım olmadı. ama bu cevap onlara da gelsin :)

madde 2
    eczacı ve eczacı kafalarının büyük bir çoğunluğunda (mesajlardan anladığım kadarıyla.. gerisine karışmam) tıp fakülteleriyle sidik yarıştırma kaygısı var. bu kadar dert edecektiniz tıp yazaydınız beaabi :(

madde 3
    bu kadar öfkeli ve patlamaya hazır bomba gibi gezen insanlardan ilaç almak ne derece sağlıklı ve güvenli bilemiyorum. keşke dükkanlarını isimlerini verseler de oralara uğramasak.

son madde

girilerde küfür ve hakaret varsa tıpkı yukarıda yazana yaptığım gibi fazlasıyla iade ediyorum ve ülkedeki eğitimli kesimin "kalitesini" bir kez daha gösterdikleri için hepsine teşekkür ediyorum. başkasına anlatsam inanmazlar ama burada okurlarsa inanırlar.
    tamam söz ameliyatlık bir durumum olursa doktora gitmeyeceğim eczaneye geleceğim. siz daha iyi biliyorsunuz sonuçta.
  • bir de ben anlatayım.çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanıyım.

muadil ilaç olayı eczacı ve hastanın takdirine kalmış. ancak bazı konularda sözlüğe bir katkım olsun istiyorum.

ilacı yazarken dikkat ettiğim bazı şeyler var. sıklıkla şurup yazıyorum.

1. tadı: etken maddeler aynı olsada tadlar farklı oluyor. bir çocuğa tadı kötü bir ilacı içirmeye çalışmak çok zor. çocuk tadını sevmeli. mesela çok iyi bir ilaç olsada küçük bir çocuğa çok zorda kalmadıkça sefuroksim aksetil yazmam. içemiyorlar.

2. kıvamı: çok önemli bir sorun. klaritromisin çok sevilen bir ilaçtır. çocuklar genelde çok fayda görürler ama aynı etken madde de acayip kıvam farkı var. biri çok pütürlü ve çocuk içemiyor. elimden geldiğince dikkat ediyorum.

3. şişenin kapağı: kesinlikle bas çevir kapak olmalı. çocuk şişeyi alıp açamamalı. sonra bir gün bir gün bir çocuk, eve de gelmiş kimse yok oluyorlar. sonra biz midesini yıkıyoruz falan çok sıkıntı.

4. şişe rengi: bazı ilaçlar koyu renkli çünkü ilacın maddesi ışıktan etkileniyor. ilacın rengi ve kıvamı bozuluyor. ışık ilacın stabilizasyonunu etkiliyor. ilaç isimi yazmayacağım merak edenler mesaj atabilir.

5. ölçek ve boyutlar: örnek amoksisilin klavulanik asit ın bazı markalarda es 600 formu mevcut. klavunat oranı amoksisiline göre az. 400 mg'lık ta 57 mg klavunat var 1,5 ölçek alınca hop klavulanik asit oranı da artıyor. sonra antibiyotik ishali falan uğraş dur.
    ya da aynı ilaçta 140 ml 100 ml ve 70 ml form var. ben hastam 10 gün ilacını kesmesin istiyorum. 70 lik kullanınca erken bitiyor. tedavi yarım kalıyor.

6.kaşık/ölçek: bazı ilaçlarda kilogram bazlı ölçek pipet var. aileler için kulanımı çok daha kolay olabilir. ayrıca 2,5 ml(kaşıklarda sıklıkla 1/2 ye denk gelir) çok göz kararı. enjektör yine daha kullanışlı.

muadile karşı değilim. eczacı arkadaşlar ve hasta yakınları (benimkiler küçük boy oldukları için ilaçlarını kendileri seçemiyor) sadece etken madde olarak bakmasınlar olaya. bazı muadiller bence orjinal molekülden daha başarılı.

klavunat yazmışım. kusura bakmayın uyarı için teşekkürler
  • bu sikimsonik başlıkların sona ermesinin tek yolu var.
    amerika'da olduğu gibi reçetelerin etken madde olarak yazılması.
    böylece hem doktorlar ve eczacılar rahat eder hem de eşdeğer ilaç nedir bilmeyen çok kültürlü insanlar bik bik etmez.
  • çekilin cahiller ilaç ruhsatlandırma çalışmış biriyim sizi biraz aydınlatayım. yeni çıkan muadilinin yüzde 80 i onun çıkanın yüzde sekseni diye bir ibare kullanıyorsa bunu söyleyen ağır cahildir. ulan augmentin grubunda 25 tane muadil var yüzde 80 mantıgıyla gidersen en son çıkan ürün parol olur. ilaç ruhsatlandırma da orjinal ve jenerik kavramı vardır. orjinal ilaç demek ilk çıkan ve diğer tüm jeneriklerce referans olan ilaç demek ondan sonra üretilen diğer bütün ilaçlar jenerik ilaçlardır. örnek verirsek augmentin tablet orjinal müstahzardır ve ondan sonra çıkan bütün hepsi onun eşdeğeridir. ruhsatlandırma alırken orjinal ilaca göre %80-125 yararlanım gösterirse ruhsat alır yani aldığınız muadil ilaç orjinalinden daha iyi de gelebilir size. içindeki etken madde falan hepsi birebir aynı tabi ki. eczanelerde 10 bin kalem ilaç var eğer her ilacın her muadili ellerinde tutsalar on bin olur 40 bin. o yüzden orjinal ilaç ve en çok giden veya en karlı olarak aldığı jenerikleri elinde tutması gerekiyor. bu gözler saçma sapan jeneriklere orjinal ilaç verip hastalarla kavga eden eczacılar gördü. bazı paramedikal dr lar adı sanı duyulmamış saçma sapan jenerik ilaçlar yazıyor. eczanenin elinde olmuyor ve eczacı bir daha böyle bir ilaç gelmeyeceğini varsayarak sipariş vermekle uğraşmadan elindeki orjinali veriyor. sonra vay efendim muadil verdin de şunu yaptında bunu yaptın da. bunun yanında çok iyi mf veriyor diye özkardeşler ilaç sanayinin ürettiği saçma sapan eşdeğerlerini veren eczanelerde var tabi ki.
    türk eczacılar birliği senelerdir muadil ilaç olayından sıkıldığı için reçeteye etken madde yazılmasını ya da sgk nın belirlediği ilaçları vermek istiyor. ama ilaç firmaları olay çıkarıyor. sadece orjinal ilaçları ödese sgk eczanelerin karı biraz düşer ama stok maliyetleri yarıya düşer ve kafaları inanılmaz rahat olur.
    bu arada ilacın orjinal mi muadil mi diye merak ediyorsanız ilaçrehberi.com da ilaç genel bilgilerine bakarak öğrenenilirsiniz .
    bu siteyi kullandığınızda çoğu kullandığınız ilacın aslında jenerik olduğunu göreceksiniz ve içinizde olan eczacı nefreti biraz olsun hafifleyecektir diye umuyorum .
    birinize majezik yerine ansaid versek ortalığı yıkarsanız halbuki orjinal olan pfizer inki ansaiddir diğerleri sonradan çıkma muadildir. hemen lansor ile dolorex e bakmayı da unutmayın...

edit: ayrıyeten muadil (jenerik) ruhsatı alan bir ürün orjinalle tamamen benzer yararlanımı olmasa bunu avukatlığını etik doktorlarımız değil koskoca milyar dolarlık bütçeleri olan orjinal ilaç üreten firmalar (bayer pfizer roche vs vs )yapar.
    sen yıllarca arge yap milyon dolarlar harca molekülü bul sonra aradan 20 sene geçsin patent boşa çıksın bir firma aynısını üretsin.
    sevgili doktorlar ve hastalar jenerik ilacın orjinalle aynı etkisi olmadığını düşünüyorlarsa titck ye şikayette bulunabilir ve ispatında ise alacağı tazminatla da yedi sülalesini yaşatabilir. ama yok çamur at izi kalsın. tüm ilaç sanayisi mal bir siz akıllısınız.
  • doktor ya da eczacı muadil kelimesini kullanınca eyvah boktan bi ilaç geliyor diyorum
  • halı sahadan sonra kaslar tutulduğu için eczacıdan kas gevşetici istedim; bir kutuyu aldı barkodunu okutup poşete koydu 59 tl dedi.
    bengay var mı dedim; var dedi, iyi onu ver dedim. fiyat?
    10 tl!

doktor yazınca ucuzunu verirler, doktor yazmadığında pahalısını!
    muadil demek, bu demek!

edit: eczacı arkadaşın teki meslektaşlarını savunmak ve aklınca bana ayar vermek için bengay’ın kas gevşetici olmadığını iddia etmiş! fıkra bu kadar!
    o değil belki doğrudur diye araştırdım ve prospektüsünde de kocaman yazıyor! prospektüs

edit 2: nerede yazdığını görmeyenlere: bengay nedir ve ne için kullanılır? kısmının son cümlesi; sinir ve kasların gevşemesini sağlar.

neyse zaten konumuz o değil, konumuz eczacıların doktor yazınca en ucuz yahut en çok kar bırakanını verirken, doktor yazmadığında en pahalısı dolayısıyla en karlısını vermeleridir. hasta da her sıkıntısı için en uygun ilaç isimlerini bilemeyeceği için en iyisi güvenilir bir eczacı edinip düzenli olarak oradan alışverişini yapmasıdır.
  • muadil ilaç, kullanılan ilacın birebir aynısı değildir!
    etken maddenin aynı olması diğer bileşenlerinin de aynı olduğu anlamına gelmez! etken madde aynı olsa bile bazı ilaçlar laktozsuzken; muadilinde laktoz bulunabiliyor! özellikle laktoz alerjisi olan kişilerde muadil ilaç ölüm riski yaratabiliyor. örneğin:

annem hipertansiyon hastası ve valsartan etken maddeli “co-diovan” kullanılıyor. aynı zamanda laktoz alerjisi var ve laktoz içeren tüm ilaçlar anafilaktik şoka girmesine sebep oluyor; nefes borusu kapanıyor. bu durumu belirtmesine rağmen “co-diovan” yerine muadili denilip valsartan etken maddeli farklı bir ilacın verilmesi (ki bunun içeriğinde laktoz var) nedeniyle annem hastanelik oldu. ve bu durum sadece tansiyon ilacı ile kısıtlı değil; defalarca farklı ilaçta yaşadık. artık eczacı ne derse desin; bileşimini okumadan ilaç kullanmıyoruz.

doktor veya eczacı değilim. ama hastanın durumunu bilmeden muadil ilaç önceki ilacın aynısıdır, önemli olan etken maddesidir diyerek insanların hayatıyla oynamayın. ben doktorum/eczacıyım, siz gerizekalısınız, 10 yıl okudum vs. muadil kullanmakta sorun yok diyorsanız, kusura bakmayın ama siz sadece ilaç firmalarına bakkallık yapıyorsunuz.

not: sözüm, hastasının durumunu yakından takip eden ve muadilin aynı ilaç olmadığının farkında olan doktor/eczacıları kapsamamaktadır.
  • doktorlar ilac ismi yerine etken maddesini yazarsa ortada muadil ilac kavgasi kalmaz.

sahi doktorlar neden ticari isimleri kullaniyorlar?

edit: recete yazilim sistemlerine sadece ticari isim girilebiliyormus. sistemi kuran devlet oldugu icin ve muadil ilaci da devlet kabul ettigi icin sorun ne eczacida ne doktorda gozukuyor.
  • normalde yazmayacaktım ama başlık yalancılarla dolmuş kendimi tutamadım. 5-6 ay aile hekimliği yapmış ve çeşitli servis ve polikliniklerde 1 yıl intörn doktor olarak çalışmış biriyim, ilaç firmalarından reklam amaçlı bırakılan kalem ve not defteri gibi şeyler dışında herhangi bir şey ne aldım ne de alanı gördüm. doktor yazdığı her ecopirin başına 10 kuruş alıyor diyen bir yalancı ahlaksız var şu ortamda onu görünce dayanamadım.

bir kere eczane denen şey dükkandır ve size sattığı ilaç üzerinden para kazanır, kar marjı fark ediyorsa var oluş amacı nedeniyle size muadilini verebilir, bunu yaparken de ''yasal hakkım, sonuçta aynı ilaç:('' diye kendini avutur. doktor ise maaşlı çalışır, para kazanmak için size bir şey satmaz veya ilaç firmalarından para almaz, alamaz, alması suçtur. diğer taraftan eczacının kendi karını veya ilaç firması ile anlaşmasını düşünerek muadil ilaç vermesi suç değildir. (sormadan vermek suç mu o kısmını bilmiyorum.) bir de eczacının tek amacı hastanın daha ucuza ilaç almasını sağlamaktır demiş biri, bu komikti ama kabul etmek lazım, biraz güldüm.

şu an çalıştığım bölümde reçete yazmıyorum ancak reçete yazdığım dönemde ilaç yazarken tek dikkat ettiğim şey şuydu: ben hasta olsam bu muadili mi kullanırdım? hastaların ek hastalıklarını ve yaşlarını düşünerek o rahatsızlık bende olsa kullanacağım muadilleri yazdım her zaman ve hep kendimde soğuk algınlığı, gastroenterit, baş ağrısı gibi şeyler olduğunda da gidip eczaneden o yazdığım ilaçları aldım. kendimden veya çevremden tecrübem olmayan ilaç grupları için ise kaliteli ilaç ürettiklerini düşündüğüm firmaların ilaçlarını yazdım belki de yeterli bilgim olmadığı için en iyi muadili yazmamışımdır bilmiyorum ancak içim rahat çünkü en iyi olduğunu düşündüğümü yazdım hep.

bu arada doktorun odasına giren mümesiller ne yapıyor onu da anlatayım: doktora yeni çıkan bir molekül veya o firmanın muadilini üretmeye başladığı klasik bir molekülün çalışmalarda ne kadar etkili, yan etkisinin ne kadar az olduğunu, kulanım kolaylıklarını vs anlatarak doktoru o ilacı yazmaya ikna etmeye çalışıyorlar. doktora mantıklı gelir yazar bir iki hasta memnun kalır sonra yazmaya devam eder veya anlatılanlar yeterli gelmez ve yazmaz, bunun karşılığında en ufak bir maddi karşılık olamaz, yapan alan eden var mıdır bilmiyorum ben hiç görmedim. ilaç firmalarının sponsor olduğu kongreleri saymıyorum çünkü onlara zaten kendi ilaçlarının reklamlarını yapmak için sponsor oluyorlar ilaçlarını yazdığımız için değil. (kongrenin bir kısmında bunların ilaçlarının ne kadar da hoş, güzel olduğu anlatılıyor.)

bu arada son olarak şunu belirteyim, bu çalıştığım sürede arada sırada eczacı kalfaları reçete düzelttirmeye gelirdi, teknik hatalarla yazdığım için. iki sayfanın ön sayfasında benim yazdığım ilaçlar arkasında hastaya verilen ilaçlar yazılı olurdu. 20-30 reçete düzeltmişimdir ve evet tahmin ettiğiniz gibi, ilaçların en fazla bir iki tanesi benim yazdığım muadil oluyordu. kalanlar eczacının anlaştığı firmanın veya kar marjının yüksek olduğu muadillerdi. hem bunu yapıp hem de burada doktorlara iftira atmak nasıl bir ahlaksızlıktır çözemedim. bir an önce yasal yaptırım gelir umarım hastaya sormadan muadil ilaç vermek için. hatta direkt hastadan yazılı onay alınsın muadil ilaç almayı kabul ediyorum şeklinde. etik olan budur. sormadan verebilirim bu benim yasal hakkım demek de en hafif tabiriyle ahlaksızlıktır.
  • elinde biriken muadilleri kakalamaya çalışan eczacıdır.sorsan “ikisinin de içindekiler aynı zaten” deyip sıyrılmaya çalışır.istemiyorum kardeşim,sen bana ne yazıyorsa onu ver.ha yoksa mecburen alacağız. örneğin şu an kullandığım muadil ilacı her seferinde küfrederek yutmaya çalışıyorum çünkü boğazdan kolay geçmiyor,asıl kullandığım ilacı ise üç tanesini aynı anda yutabiliyorum.