şükela:  tümü | bugün
 • doktor ya da eczacı muadil kelimesini kullanınca eyvah boktan bi ilaç geliyor diyorum
 • sevgili gerizekalı
  muadil ilaç olayının ne anlama geldiğini zaten biliyorum.

  ama doktorum yazmadığı sürece muadil falan kabul etmiyorum. ayrıca eczacıların dediğini doktorun üstünde tutsaydım muayene sırasını hastaneden değil eczaneden alırdım.

  ek olarak,
  ağrıyı çeken benim. ve hangisi ağrımı geçiriyor hangisi geçirmiyor. bunu farkedebilme yetisine sahibim ikisini de denedikten sonra.

  ağrıma öteki iyi gelse, zaten diğer ilaç diye diretmem. neden iyi gelmeyen ilaca para bayılmak zorundayım pardon?

  ahanda para verdim ve kullandım. önyargısız son bir umutçasına sarıldım ve berbat haldeyim. başkasına iyi geliyorsa onlara mutluluklar diliyorum.

  edit :

  madde 1

  öncelikle özel mesajımı dolduran eczacılardan ve eczacı kalfalarından anladığım üzere eczacılarımızın ciddi bir kısmında öfke kontrol problemleri var. sırf kendi istediğim ve doktorumun önerdiği ilacı kullanmayı seçtiğim için küfürler ve hakaretlerle doldurdular. o yüzden girdilerin devamını okuma şansım olmadı. ama bu cevap onlara da gelsin :)

  madde 2
  eczacı ve eczacı kafalarının büyük bir çoğunluğunda (mesajlardan anladığım kadarıyla.. gerisine karışmam) tıp fakülteleriyle sidik yarıştırma kaygısı var. bu kadar dert edecektiniz tıp yazaydınız beaabi :(

  madde 3
  bu kadar öfkeli ve patlamaya hazır bomba gibi gezen insanlardan ilaç almak ne derece sağlıklı ve güvenli bilemiyorum. keşke dükkanlarını isimlerini verseler de oralara uğramasak.

  son madde

  girilerde küfür ve hakaret varsa tıpkı yukarıda yazana yaptığım gibi fazlasıyla iade ediyorum ve ülkedeki eğitimli kesimin "kalitesini" bir kez daha gösterdikleri için hepsine teşekkür ediyorum. başkasına anlatsam inanmazlar ama burada okurlarsa inanırlar.
  tamam söz ameliyatlık bir durumum olursa doktora gitmeyeceğim eczaneye geleceğim. siz daha iyi biliyorsunuz sonuçta.
 • ben, buna çok gülüyorum. doktorun yazdığı marka olmayınca, öleceğim zanneden hasta modeli.
  emin olun zaten, doktorlar sizin gözünüzden hangi marka ilacın iyi geleceğini anladıklarından öyle yazıyorlar. ayrıca mesai sonrası eve gitmeyip, laboratuvarda deneyler yaparak, yazacakları ilaca karar veriyorlar.
  isteyen varsa, yeşili yaksın, sistemi anlatayım.
 • sevgili çok bilmişler. çoğu zaman doktor muadilini yazıp, eczacı orjinalini verdiğinde bile sizin çok bilmiş beyninize ikisinin aynı şey olduğunu anlatmak deveye hendek anlatmaktan zordur. doktor muadili yazmış eczacı başka muadili vermiş değişen bir şey yok.
 • 9. bölge eskişehir eczacı odası başkanı yücel yenilmez yaptığı açıklamada muadil ilaçların orijinal ilaçtan hiçbir farkının olmadığını, eczacının vatandaşın bütçesine daha uygun muadilleri önerdiklerini belirtti.

  “eş değer ilaçlar cebinize dosttur”
  muadil yani diğer bir adıyla eş değer ilaçların vatandaşların cebine kâr ettiren bir uygulama olduğunu, eş değer ilaç alındığında ücret ödenmediğini ya da çok düşük bir miktar ödendiğini söyleyen yenilmez, “biz sağlık meslek mensubuyuz. bizim önceliğimiz hastanın sağlığının düzene girmesi ve kavuşması. onun için biz hem hastamızın sağlığını hem de cebini düşündüğümüz için eş değer ilaç veriyoruz. eş değer ilaçlar hem ülkenin yerlileşme politikasına hem de sağlık bakanlığı’nın ilaç kullanma politikasına destek olan bir şey. bu konu bundan sonra da gündemde olacaktır, artarak da kullanılmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

  "hekim eş değer ilaca karşı çıkmaz"
  sağlık bakanlığı’nın genelgesinde 'eşdeğer ilaca aykırı davranışta bulunan hekim ya bilgisizlikten ya da art niyetten bunu yapıyordur' diye bir cümle olduğunu, normal bir hekimin kesinlikle eş değer ilacın kullanılmasına karşı çıkmayacağını söyleyen eskişehir eczacı odası başkanı yüksel yenilmez, “eczacının görev tanımı içerisinde yapacağı bir uygulama bu. hiçbir vatandaşın, eczacının da bir sağlık meslek mensubu olduğunu unutmaması gerekir” şeklindeki açıklamalarıyla vatandaşın kafalarındaki soru işaretlerini gidermeleri gerektiğini ve eczacılara güvenmeleri gerektiğini belirtti.

  “eş değer ilaçlar bilgisizlik yüzünden yanlış anlaşılıyor”
  eşdeğer ilaçların halkın bilinçsizliğinden dolayı yanlış anlaşıldığını belirten yenilmez, “türkiye’de hasta okuryazarlığı çok düşük. halk bilmediği için eş değer ilaçları yanlış anlıyor bu yüzden de ne yazık ki bu tür sorunlar yaşanıyor. eczacılar hastalara bunu anlatabilirler ama eczanelerinde çok fazla iş yüküne, bürokrasiye boğulmuş durumdalar. hastaya ayıracak vakitleri kısıtlı olabiliyor. eczacılar eş değer ilaçları hastaya anlattığında hasta da gönül rahatlığıyla kullanabilir duruma gelecektir. eşdeğer ilacın doğru olmadığıyla ilgili söylemler duyuyoruz maalesef. dış etkenler ne yazık ki vatandaşları etkiliyor” dedi.

  kaynak

  edit: eskişehir eczacı odası başkanının ismi düzeltildi. uyaran yazarlara teşekkürler.
 • elinde biriken muadilleri kakalamaya çalışan eczacıdır.sorsan “ikisinin de içindekiler aynı zaten” deyip sıyrılmaya çalışır.istemiyorum kardeşim,sen bana ne yazıyorsa onu ver.ha yoksa mecburen alacağız. örneğin şu an kullandığım muadil ilacı her seferinde küfrederek yutmaya çalışıyorum çünkü boğazdan kolay geçmiyor,asıl kullandığım ilacı ise üç tanesini aynı anda yutabiliyorum.
 • augmentin dışından hiçbir antibiyorik'e bünyesi tepki vermeyen biri olarak reddedeceğim eczacıdır.

  augmentin çin'de olsa gidip alınız.
 • doktorlar ilac ismi yerine etken maddesini yazarsa ortada muadil ilac kavgasi kalmaz.

  sahi doktorlar neden ticari isimleri kullaniyorlar?

  edit: recete yazilim sistemlerine sadece ticari isim girilebiliyormus. sistemi kuran devlet oldugu icin ve muadil ilaci da devlet kabul ettigi icin sorun ne eczacida ne doktorda gozukuyor.
 • muadil firmanın bonusu güzel geliyordur.
 • doktor, hastanın muadilini muayene etmiştir.