• entry’sine sevgili gerizekalı diye başlayan ,sevgili üçkağıtçı arkadaş;
    annenin başı ağrısa arveles mi götürürsün,dexiren mi?
    çocuğun bronşit olsa klacid mi içirirsin kendi evladına,klamer mi?
    baban kalp hastası olsa beloc mu içirirsin,saneloc mu?
    mal fazlası çok olanı tercih ederim,hastalar umrumda değil,ben insan sağlığını değil cebimi düşünürüm kardeşim de açıkça,canımı ye.
    burada kimse senin dediğin gibi gerizekalı değil...
  • ahmaklıktır.

etken madde goygoyu çok dönmüş ama etken madde var etken madde var. a firmasının etken maddesi, b firmasına oranla daha kaliteli olabilir. pazardaki bütün muzlar aynı derecede lezzetli ve vitaminli mi? kimisi daha hormonlu, kimisi daha ham, kimisi daha iyi şartlarda yetişmiş vs ama hepsi muz işte.

o yüzden şey ettirmeyin sarap çanağınıza. doktor hangisini yazdıysa onu verin. adam olsaydınız da iki net fazla yapıp tıp fakültesini... öhöm! niye gerildim bu kadar ya durduk yere hahahaah.
  • mantar enfeksiyonu geçiriyorsundur doktorun üstüne basa basa mutlaka bu ilacı al,muadil kabul etme,diğerleri tam olarak geçirmiyor der.eczaneye gidersin,hazıladığı ilaçlara bakarsın,benim ilacım bu değil dersin, cevap bu yok,muadilini veriyorum olur.olmaz kardeşim,olmaz.sen bana ne yazıyorsa onu ver,sana mı kaldı ilaç değiştirmek.git tıp oku doktor ol o zaman
  • insan sağlığıyla oynar.

kısa süre önce doktorumun verdiği a ve b ilaçları yerine eczanede a ve a1 ilaçlarını verildi. ertesi gün b ile a1'in aynı olduğunu iddia eden bu arkadaş a ilacını aşırı dozda kullanmaktan hastanelik olmamızla pek alakadar olmadı.

x satışa şu kadar promosyon , y satışa bir adet klima, z satışa bir parti falan ürün... şeklindeki dedikoduları inanmasam da artık daha ciddiye alıyorum. bu yüzden muadil kabul etmiyorum. eczane eczane dolaşıyorum.
  • ha ali memet ha memet ali caz yapmayın.
    (bkz: #13721241)
  • çak gitsin, son 18 yılda ne insanlığımız ne de ahlak kalmıştır.tessekkur ederiz, bir millet anca böyle s*k*lir.
  • çünkü ticaret .
  • şark kurnazı orta doğu tüccarıdır kendileri.
  • muadil ilaç, kullanılan ilacın birebir aynısı değildir!
    etken maddenin aynı olması diğer bileşenlerinin de aynı olduğu anlamına gelmez! etken madde aynı olsa bile bazı ilaçlar laktozsuzken; muadilinde laktoz bulunabiliyor! özellikle laktoz alerjisi olan kişilerde muadil ilaç ölüm riski yaratabiliyor. örneğin:

annem hipertansiyon hastası ve valsartan etken maddeli “co-diovan” kullanılıyor. aynı zamanda laktoz alerjisi var ve laktoz içeren tüm ilaçlar anafilaktik şoka girmesine sebep oluyor; nefes borusu kapanıyor. bu durumu belirtmesine rağmen “co-diovan” yerine muadili denilip valsartan etken maddeli farklı bir ilacın verilmesi (ki bunun içeriğinde laktoz var) nedeniyle annem hastanelik oldu. ve bu durum sadece tansiyon ilacı ile kısıtlı değil; defalarca farklı ilaçta yaşadık. artık eczacı ne derse desin; bileşimini okumadan ilaç kullanmıyoruz.

doktor veya eczacı değilim. ama hastanın durumunu bilmeden muadil ilaç önceki ilacın aynısıdır, önemli olan etken maddesidir diyerek insanların hayatıyla oynamayın. ben doktorum/eczacıyım, siz gerizekalısınız, 10 yıl okudum vs. muadil kullanmakta sorun yok diyorsanız, kusura bakmayın ama siz sadece ilaç firmalarına bakkallık yapıyorsunuz.

not: sözüm, hastasının durumunu yakından takip eden ve muadilin aynı ilaç olmadığının farkında olan doktor/eczacıları kapsamamaktadır.
  • olaya şu şekilde bakılırsa durum daha net anlaşılır: (bkz: reçeteye muadil ilaç vermeyin yazan doktor) bu arada dolu bakınızdır. girip okuyun efenim.
hesabın var mı? giriş yap