şükela:  tümü | bugün
  • hat piyadesi, 17. yüzyılın ortasından 19. yüzyılın ortalarına kadar avrupa kara ordularının temelini oluşturan piyade tipiydi. hem savaş hem de geçit töreni için, art arda dizilmiş (hat derinliği) iki ila dört sıra piyadeden oluşuyordu ve bu sayede ateş gücü en üst seviyeye çıkartılıyordu. bu terim, muhafızlar, hafif piyade, avcı, milis, destek personeli ve ağır cephe savaşına odaklanmayan diğer bazı özel kategorilerden ziyade “hattın” düzenli alaylarına mahsustur.

    piyade birimlerinde 17. yüzyılın ortalarından itibaren tüfek kullanımının muazzam çoğalmasıyla, savaş meydanlarına piyadelerin uzun ince hizaya getirildiği ve yaylım ateşi açtıkları lineer taktikler hakim oldu. bir hat 2, 3 ya da 4 sıra derinliğinde askerden oluşuyordu.

    yivsiz namlulu tüfeklerin 50-100 metre aralığında kalan nispeten az etkili atış menzili, dakikada yalnızca 2-3 kere tüfeği doldurabilme ile birleştiğinde, karşı hattaki piyadelere bir anda yüksek volümlü mühimmat yağdırarak moral kayıp yaşattırarak geri çekilmelerini veya bozulmalarını sağlamak üzerine kurulu olan savaş doktrinleri geliştirilmiştir. bunu sağlamanın tek yolu, hat piyadesi alayının mümkün olduğunca çok askerinin mümkün olduğunca aynı anda ateş açmasıdır. bu nedenle, filmlerde de görmeye alışık olduğumu yan yana ip gibi dizilmiş ve birbirlerine ateş açan asker görüntüsü oluşur.

    hat haricinde piyadeler aynı zamanda kare şeklinde bir formasyon almak için de eğitim görürler. hat piyadelerinin oluşturduğu kare formasyonu, özellikle süvari taarruzlarına karşı etkili bir savunma formasyonudur. piyadeler tüfeklerine süngülerini takıp bir kare oluştururlar. ilk sıra diz çöküp tüfeklerin dipçiğini toprağa dayar. ikinci sıra ayakta, süngüleri önlerindeki diz çöken sıranın hemen üzerindedir. böylece süvari kılıcının uzanamayacağı bir menzilde süngü savunması oluşturulur. subaylar ve kare hattın aşılmasına karşın yedekte bekleyen piyadeler kare formasyonun ortasına konuşlanır.

    hat şeklinde manevra yapmak, eğer piyadeler çok üstün bir eğitimden geçmedilerse, özellikle de arazi deneyimleri yoksa çok zordur. bu sebeple hat formasyonu hareketli değil statik bir formasyondur. piyadeler yürüyüş kolu halinde savaş meydanında manevra yapar, daha sonra hat formasyonu alırlardı.