şükela:  tümü | bugün
 • hatayi yapmak anlamina gelir.(bkz: bile bile lades)bir takim hatalar yapilmadan dogru yanlis ne dir ne degildir ogrenilmez.hata yapmaktan korkan insan,tedirgin,cıtkırıldım bir yapıya burunur ki "acaba yapmamam gerekeni mi yaptim lan hssktr" diyerekten paranoyanin sinirlarini zorlar.
 • son zamanlarda bir hayli hata yapmış birinin her işe bismillah deyip başlarken "ya ben gene hata yaparsam, her şeyi elime yüzüme bulaştırırsam" diye korkması.
 • sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer sözüne sadık kalan yiğitlerden gayri bir de egosu dağları delmiş olan havuzkenarıbekleyicileri vardır bu korkuyu yaşayan. hayatı havuza benzetmek gibi beceriksiz mecazlara dalarsak bunlar hakkında diyebiliriz ki havuzun kenarında dikilir, acaba su soğuk mudur üşür müyüm diye düşünür düşünür dururlar, suya atlayıp sonucu öğrenecek cesaretleri yoktur, bu yüzden asla havuz sefası yapamazlar. bunların çoğuna "sobayı elleme çocuğum elin yanar" denmiştir lakin sobanın ne olduğu söylenmemiştir, bu yüzden her gördüklerini soba zannederler.
 • mukemmeliyetci bunyenin yan hususlarindan biridir, hata yapmiycam diye hic bi boq yapamama seviyesine ulasilmasi an meselesidir.
 • ice kapanik yasamin olmazsa olmazlarindan, hatta temel taslarindan biri. hata yapmaktan korkan insan, kimseye de kolay kolay yanasmaz cunku guvensizdir, kotu tecrubeleri vardir, reddedilmekten korkar, bunu da kendi asaletine baglar. ic sesi bir hata yapacagini anladigi anda icten ice tassak gecmeye, kisiyi karamsarliga itmeye baslar. ilk genclik boyle gecmistir cunku.
  insanin kendisiyle dalga gecmesi sonucta makul kabul edilen, hatta bazen sagliga yararli bir davranis olarak kabul gorse de asirisi insanin ozgurlugunu engelleyici olup, yaptigi hic bir ise, soyledigi hic bir soze, yaptigi herhangi bir harekete kadir kiymet vermemesine, delicesine kendini elestirmesine, hicbir seyinden emin olmamasina, kendini kisitlamasina ve sonuc olarak mutsuzluga sebep olabiliyor. etrafinda "sacma sapan" diye nitelendirdigi insanlarin, iyi-kotu bir sekilde bir yerlere geldigini gorunce de;"bende var ya manyak potansiyel var aslinda. yuzde 10 la oynuorum su an onu yuzde 50 ye cikarsam, dagitirim ortaligi" gibi telkinleri vardir. sende potansiyel olmasina olabilir ama onu aktive eden itici gucun, cesaretin, durusun yoksa o potansiyel neye yarar? eger bahsettigin potansiyel icinde bir yerlerde oldugundan emin oldugun, aklini, tecrubeni harekete gecirecek cesaretinse, neyi bekliyorsun ? etrafinda olan bitene yorum yapma, soru sorma, kimseye bir sey teklif etme, hep karsidan bekle, cunku her an hata yapabilirsin ve sana agiz dolusu, patlarcasina gulerler, icten ice senin kisiligini yargilarlar. gercek olan su ki sen bu hayati aslinda yasamiyor, idare ediyorsun, aslinda idare de edemiyorsun sadece gecistiriyorsun. gece yatagina yattigin vakit hic bir seyden tatmin olamadin, hep icinde bir bosluk oldu, ne istedigini bilemedin, ama bu boslugu da asil insan davranisi, "tipki bir roman karakteri ozelligi" diye kabul ettin, disarda insanlar yasarken sen kendi kucuk dunyanda devindin de durdun, islerini basardin, sana 'verilen' gorevleri layikiyle yaptin ve hata yapmadin hic, kocaman bir aferini hakettin. biraz da deneme yanilma payi birak bakalim, nasil olacak dunya oyle olunca, teoriyi gec yasayarak ogren, deneye yanila, isteklerine karsilik bulama, istedigin kisiyle beraber ol, ondan ayril, uzul, toparlan, kenarda durma oyle, kendi benligine seyirci olma artik.
 • hata yapmaktan kork ama yanlış yapmaktan korkma. çünkü korku illeti, sana daha fazla yanlış getirir. etrafında, seni onlardan kayıran sevdiklerini barındır. çünkü yanlışlar bir kereliktir ve telafiyi hakederler. tekrarlanıyorsa, bu hata olur. hata yapmaktan kaçın. çünkü bunun telafisi hep daha büyük hatalara gebedir ki en büyük hata; her defasında sevdiklerini kaybetmektir.
 • deneyime dayanarak söylüyorum, korkmamaktan iyidir. sadece doz aşımı sıkıntı olabilir.
 • kişisel ilişkilerinizde, gönül işlerinizde faydalı olabilir. katti surette iş hayatınızda hata yapmaktan korkmayın. hele hele yaptığınız işi daha yeni öğreniyor, çalışma hayatınızın henüz başlarında iseniz sakın korkmayın. sadece ne yaptığınızı bilerek yapın, yöneticiniz ekstra derecede dingil, hödük, aptal değil ise size vereceği işin ters gitmesi durumunda kotarabilecek olduğundan emin olmadan zaten sizden o işi yapmanızı istemeyecektir. büyük ihtimalle hata yapmanızı bekliyor, bir anlamda sizi, çalışma stilinizi ve gelecekte onun işine yarar biri olup olamayacağınızı anlamaya çalışıyordur.

  dip not, bir zahmet hatanızı tekrar etmeyin.*