şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapabilenler icin oglanliktan erkeklige , kizliktan kadinliga dogru yapilmis en basarili adimlardan biridir kisaca buyume asamlarindan birisidir. yapamayanlar icin sonsuz bir kisir dongu, hayata kusus* bulundugu yerde saymaktan baska birsey degildir.
 • geçmişte yasanmış olanları objektif görebilmek bunları gelecekte tekrarlamayarak kendine ve çevresine benzer şekilde zarar vermekten kaçınmak
 • caylak olduktan sonra efendilesmek buna ornektir.
 • sapılacak yüzlerce yol, yapılacak bir o kadar hata olduğu düşünülürse hiç bitmeyecekmiş gibi gözüken; ilk seçimde doğruyu bulmaktan daha yararlı olan eylem. fakat sanıldığı kadar kolay değildir bunu yapmak. ilk yaptığınız hatalar çoğunlukla herkesin yaptığı türden, tecrübeli insanların öğütlerini küçümsemekten kaynaklanan basit hatalardır. bu hatalardan çıkarabileceğiniz tek ders; başkalarının tecrübelerine kulak vermek olur sadece. anlayabileceğiniz üzere; hatalar çok büyük olmadığından çıkarılan ders de yaşamsal bir öneme sahip değildir. zaten çoğunlukla bireysel şapşallıklardan ötürü yaptığınız hatalar olduğu için, tecrübe anlamında büyük bir kazanım sağlanmaz. belki yapılanlara hata bile denilemez. fakat ne zamanki yapılan hatalar bireysel olmaktan çıkar ve sadece kendinizi düşünmekten kaçınıp çevrenizdekileri de hesaba katarak hareket etmeye başlarsınız; işte o zaman çıkarılır o dersler teker teker. feleğin çemberinden geçtiğinizi ve sizi hiçbir şeyin yıkamayacağını düşündüğünüz durumlarda; belki de hayatı çözdüğünüzü düşündüğünüzde; yapılacak başka hatalar çıkar önünüze. ders üstüne ders alınır fakat bir türlü mezun olunmaz bu okuldan; ortalamanız ne kadar yüksek olursa olsun.
 • hatayi bir dahaki sefer daha mükemmel yapabilmek için gerçekleştirilen ders alma eylemi.
 • çok basit gelecek ama en yalın haliye : usta'ya başarısının sırrnı sormuşlar.
  "iki kelime " demiş;

  "doğru kararlar."

  hepimizden farklı olarak, sürekli doğru kararları nasıl alabildiğini sormuşlar.

  " tek kelime " demiş;

  " tecrübe."

  iyi de kardeşim bu tecrübe denen şeyin sırrı nedir diye sormuşlar.

  usta, deriiiiin bir iç geçirmiş ve " iki kelime "demiş"

  " yanlış kararlar "
 • başkalarının hatalarından ders alın . çünkü insanın ömrü bütün hataları yapmaya yetmiyor*
 • her insanın gerçekleştirebildiği bir durum değilmiş bu. discovery'de izlediğimiz bir belgesele göre, örneğin suçluların çoğunda hatalardan ders çıkarabilme yetisi yokmuş.
 • "aptallar aynı hatayı iki kere yapar" ve "aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar beklemek aptallıktır" sözlerinden yola çıkarak, aklı başında her insan evladında olması gerektiğini düşündüğüm yetidir.