şükela:  tümü | bugün
  • benzer bir başlık var mı bilmiyorum, aramaya üşenmedim ama bulamadım.

şimdi hatalı bir entry gördüğümüzde, bunun hatalı olduğunu anlıyoruz. peki ya entry hatalı değilse ama yine de içimizde kötü bir his, ağzımızda paslı bir tad bırakıyorsa? özellikle yeni yazar alımlarının olduğu dönemlerde sık rastlanan bir histir bu.

işte sevgili sözlüğün güzide okur-yazar kitlesi, o noktada bir çok parametreden biriyle anlarız ki, bu yazarın bir yerlerde hatalı, olasılıkla da kendisini uçurtacak/çaylak yapacak bir entrysi var. ama nasıl anlarız?

buyrun bunları inceleyelim.
  • en önemli saptama yöntemi, dil bilgisi/türkçe kullanımındaki eksiklik/saçmalıktır.

at arabası

231. atlarını koştuklar arabaya denir.

bunu gördüğümüz an, kafada bir ışık yanar, ve başlarız aramaya. işimiz gücümüz de yoksa, okuruz hızla bütün entrylerini yeni yazarımızın. asla şaşmaz, 4-5 entry sonra buluruz

ayşen gruda

1344. yalarrrımmm ehehueheheuh

ve o an çtttonk diye baltanın miğferi parçalama sesi gelir, cüce gimli'nin baltasında bir çentik daha oluşur.
  • hız, çok önemli bir faktördür. günün başlıklarında dolanırken, ard arda aynı yazarın ortalama altı kalitedeki entrylerine denk gelirseniz, anlarsınız yukarıda biraz bıçak oyunu olacağını.

"hız felakettir" demiş atalar boşuna değil. mutlaka yakalarsınız bir açığı.

"twentyyy!" diye surların üzerinden uçarsınız üzerine.
  • irc agziyla ya da forumlarin kraliyim tarziyla yazilmi$ bir entry bulunmasi ve akabinde ayni yazara ait entrylerin bircogunun incelenmesi, genellikle ba$arili olan bu yontemlere ornektir.
    bunun yanisira ba$lik secimleri, u$engec ama yazmaya hevesli yazarlarin aramaya inanmamalarindan dolayi sikca du$tukleri ve kendilerini de$ifre ettikleri buyuk bir hatadir akabinde yapilan incelemede garbage entrynin envai ce$idini bulmak mumkundur.
    anket hevesi, soru ba$liklar ve unlulere dair ba$liklarin incelenmesi ve hatali entry sahibi yazarlarin entrylerinin incelenmesi yazari ucurmaya ya da caylak yapmaya kadar giden ispiyonlar silsilesinin ba$langicidir diyebiliriz.
    (bkz: irc de degilim forumda degilim ben sozlukteyim)
    (bkz: aramaya inanmak)
    (bkz: soru basliga cevap entry)
    (bkz: gotumuze girecek entryler)

(bkz: gammazlar icin migferdibi savunma taktikleri)

(bkz: insanin fikri neyse zikri de odur)
  • "hataliysam sezai.ikilitre@sourtimes.org"