şükela:  tümü | bugün
 • aksi iddia edilemeyecek bir gerçektir. ha yok ben bazı şehirlere gidip tost yiyecem diyorsanız o ayrı tabi.

  unesco'nun türkiye'de koruma altına aldığı 2 mutfaktan biri olmasına rağmen yeterli ilgiyi görmediği de su götürmez bir gerçektir aynı zamanda.
 • hatayı görmüş biri olarak, ne antep mutfağının zenginliği ve lezzetine, ne de adana'daki sunum zenginliğine sahip olmadığını söyleyebilirim.

  hatay mutfağı elbette iyidir. ama en iyisi değildir.

  edit: altta sallayan yazara ithafen cevap vereyim. künefe de hatay mutfağının tatlısı. ama hayatımda yediğim en leş künefeyi hatayda yediğimi de belirteyim.

  aynı tatlıyı gaziantep arif erçelebi'de yersen ne demek istediğimi anlarsın.
 • bir hataylı olarak hatay il sınırları dışında aç kaldığım su götürmez bir gerçektir.

  edit: antep ve adana mutfağındaki çoğu yemeklerin hatay mutfağına ait olduğunu, bilmeyen yazarlar başlık altında saçmalıyor.
 • 300 küsur yemek çeşidine zeytinyağlılara, mezelere hatta özgün deniz mutfağına sahip bir bölgeyi kalkıp et ve hamurdan ibaret diğer yerlerle karşılaştırmak bile abesle iştigaldir. tesadüfen bulduğu ucuz biletle haftasonu gelen ya da bilmem ne taşrasında oturan arkadaşına ziyarete gelip internetten gördüğü yüksek puan alan bir mekanda yemek yiyip kendini gurme sananlar anlayamaz. hatay diye tek bir yer yoktur zaten her ilçesi ayrı mutfaktır.
 • biberli ekmeğin tek başına doğruladığı önerme. böyle bir güzellik olamaz ya.
 • bu ülkenin bütün yemek kültürü leştir. ne akdeniz'i ne ege'si ne de kebaplandleri.

  ev yemekleri denilen şey salça ve soğan üzerine atılmış sebze,
  et yemekleri ise baharat yediğimiz kıymamsı şeyler. hele kebap mevzuları ise kanı akıtılmış hayvanın çok pişirilerek getirilen susuz, yağsız plastik tadındaki etlere de bir şey demiyorum. meze de sanki çok matah şeyler gibi konuşmayın. altı üstü yoğurt, sarımsak, havuç, patlıcan gibi ürünlerin karışımları. neredeyse bütün dünyada buna benzer tadlar var. dediğim gibi türkiye yemek kültürü bakımından inanılmaz vasat bir yerdir. hele balık mevzusuna hiç girmeyeceğim. unla unla kızart he mi amk köylüsü.

  steak kültürü olmayan yerden bir bok olmaz.
 • hatay ile hiç bir alakası olmayan ama bir çok kez antep'te ve hatay'da bulunmuş biri olarak kesinlikle söyleyebilirim ki yüzde yüz doğru tespittir.