şükela:  tümü | bugün
 • baştan söyleyeyim hristiyanlarla hiç bir alıp veremediğim yoktur aksine sevgi ve saygım vardır.

  mustafa kemal'in hatay ve izmir'i hristiyanlardan elinden kurtarmasıdır,aslında tüm anadolu'yu kurtarmıştır. neden hristiyanların kutsal saydığı kurtuluş savaşından sonra başkent yapmamış anlamış değilim,gitmiş hiç bir kutsallığı olmayan ankara'yı seçmiş anlayabilmiş değilim. halbuki türkün ve islamın gücünü gösterseydi olmazmıydı.

  biraz googleyince nereler başkent olabilirmiş şöyle bir baktım,büyük fırsat kaçırmışız. hadi ateyizler bunu açıklayın.

  --- spoiler ---
  sümela manastırı
  gerçek adı panaghia tou melas'tır.yapımına 4.yüzyılda başlanmış ve bugünkü halini 9.yüzyılda almış olan manastır. zamanın bizans imparatoru tarafından meryem ana'ya ithafen yapılmıştır.

  bursa iznik

  hristiyanlık tarihine yön veren iki önemli konsül m.s. 325 ve 381 tarihlerinde iznik'te toplanmıştır.

  thyateira yani manisa akhisar

  thyateira ” adı hristiyanlık döneminde akhisar'a verilen “ kutsal kilise ” anlamına gelen isimdir. incil'e göre “ 7 kutsal kilise”nin en önemlilerinden biri akhisar'da bulunmaktadır. bunun için akhisar hristiyanlara göre bir hac merkezidir. “thyateira” adı incil'de iki yerde geçmektedir.

  hatay antakya

  hristiyanlığın en önemli merkezlerindendir. hristiyanlık, bu ismi ilk defa burada almıştır. havarilerin tüm tanıtım seyahatlerinin rotaları burada hazırlanmıştır. st. pierre'nin antakya'ya geldiğinde ilk konuşmasını yaptığı st. pierre kilisesi ve manastırı kentten 2 km. uzaklıkta reyhanlı yolu üzerindedir

  mersin tarsus tarsus

  st. paulus'un doğum yeri olması nedeniyle tarsus, hristiyanlık'ın önemli kentlerinden biridir. st. paulus'un öğrencilerinden olan aya thekla'nın ıkenion (konya) ve pisidya antiokheiası'nda (yalvaç) sürdürdüğü hristiyanlığı yayma çabaları, yörenin diğer önemli dinsel merkezi olan silifke'de sona ermiştir

  izmir efes

  dünyanın ilk yedi kilisesinin ilki olan ve hristiyanlığın yayılışının odak noktası olarak görülen efes, meryem ana'nın son günlerini geçirdiği ve öldüğü yer olarak kabul edilmektedir. nitekim ısa'nın 12 havarisinden biri olan st. jean, isa'nın ölümünden sonra meryem'i de yanına alarak batı anadolu'ya gelmiş (m.s. 42-4 ve dönemin en büyük kentlerinden olan efes'e yerleşmiştir.

  istanbul

  dünyanın dört büyük ortodoks merkezlerinden biri olan ıstanbul'da v. konsül toplantısı yapılmıştır. ayrıca tüm devirlerin en görkemli yapıtı olan ayasofya da bu kentte bulunmaktadır.

  kapadokya

  erken hristiyanların kayaları oyarak yaşadıkları yeraltı kentlerinin, kilise ve manastırlarının bulunduğu kapadokya bölgesi

  demre

  m.s. 4. yüzyılda yaşayan ve hümanist fikirleriyle tanınan ünlü noel baba'nın (st. nicholas) yaşadığı ve piskopos olduğu yerdir.
  --- spoiler ---

  hristiyanların kutsal yaptığı yerleri başkent yapmış olsaydık şerefsizim ortadoğudaki masaları biz dağıtıyorduk şimdi. bu kadar çok başkenti ne yapardık bilemiyorum ama ortadoğudaki kartları dağıtmak yerine o masanın oturma planını biz yapıyorduk.

  yazık oldu bu millete bizim aklımıza plan yapmak niye gelmiyor.

  edit: başlık kurtarılması olacaktı,düzelirse sevinirim.
 • neden türkçe bilmeyenler yazar, ben hala yirmi küsür bininci sıradayım?
  tanım maalesef yapamıyorum bu şartlar altında.