şükela:  tümü | bugün
 • nefes alıp vermek ve bilimum fiziksel egzersizlerden oluşan, yoga'nın ilk aşaması.
 • sağlık yogasıdır... genelde batıda uygulanır... ağırlıklı olarak jimnastik ve duruşları içerir... spor salonunda kafasının üzerinde durmaya çalışan bir kadın görürseniz, muhtemelen hatha yoga yapmaya çalışıyordur...
 • turkiye'deki en yaygin yoga bicimi. asanalar ve nefes teknikleri uzerine yogunlasir. hatha, bizim mahallede spor niyetine algilanmakta oldugundan son derece populerdir.
 • temeldir. temel yukarıdaki yorumları duysa, çok alınır.
 • temel felsefesi zıtlıkların denge içinde bir arada bulunması olan bir yoga türü. ha (güneş), enerji, güç, sıcak, gündüz, sağ, pozitif gibi kavramlarla özdeşleştirilir ve insanın erkek yarısını simgeler. tha (ay) ise bunların tersi kavramları; yani sükunet, dinginlik, soğuk, gece, sol, negatif ve kadını simgeler. yin yang da bu karşıtlıkların birlikteliğini anlatan benzer bir kavramdır.
 • esnekliğe zaafı olan kişiler için bulunmaz hint kumaşı.
  gittiğim spor salonunda yaptığımız yoga bu türmüş.
  allah'ım nasıl büyük bir zevk alarak, mest olarak yapıyorum anlatmam mümkün değil.. bir saate yakın ders göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor.. hiç bitmesin istiyorum..
  kassam, "orgazmdan daha zevkli anlar"a örnek diyeceğim, ama haksızlık olmasın tabi, "daha zevkli" değil "gibi" diyorum...
  aşağı bakan köpek, yukarı bakan köpek, dağ duruşu, çocuk pozisyonu, ceset duruşu,vs.. isimleri var duruşların... offf hepsine de hastayım!..
 • 1,5 yılda vücuttaki esnekliğin tavan yaptığı, nefesler sayesinde kontrolün ele alındığı,zihni sakinleştiren ,karanlık ve aydınlık yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olan öğreti.
 • tuhaf noktalarda dengede durmanız isteniyor, insanın eli kolu titriyor ya. üstüne, boyuna fazla yükleniliyor gibi geldi bana.

  bir de anladığım hem beden hem zihin rahatlaması sağlamak amaçlanıyor ama zihin rahatlaması pek olmuyor sanki, çünkü hoca eşliğinde yapıyorsanız hareketler birbirini çok hızlı takip ettiği için hocayı sürekli direktifler verirken bulabilirsiniz, sürekli birinin konuşması da insanın zihnini dinlendirmiyor, en azından benimkini.
 • yaptıktan sonra vücutta fiziksel olarak meydana gelen rahatlamanın yanı sıra ruhen de iyi hissettiren yoga türüdür. vücuda esneklik kazandırarak kasları çalıştıran ve akabinde "ne güzel ya yaşıyorum ben, tüm kaslarımı da hissediyorum" dedirten bu spor her açıdan oldukça yararlıdır ve tarafımdan tavsiye edilir. şöyle de faydaları olduğu söylenir.

  - zayıflamada ve kilo kontrolünde çok etkili, çünkü hatha yoga’nın 1 seansı 2 seans aerobik veya stepe eşdeğerdir.
  - tüm vücudun esnekliği ve gücünü arttırır.
  - daha zarif hatları ortaya çıkarır.
  - koordinasyon, vücut becerileri ve konsantrasyonu kazandırır.
  - daha güçlü ve başarılı olmanızı sağlar.