şükela:  tümü | bugün
 • horus un karısı.a$k ve güzellik tanrıcası.di$i ilahların ba$lıcalarından biri,insan vücutlu ve inek kafalı veya bir cift boynuzu bulunan insan kafalı olarakda sembolise edilmıstır.hathor un boynuzları arasında bir gune$ diskide vardı bu yüzeden bir solar ilahı olarakda dusunülebilir..
 • tanri ranin kinli , intikamci gozleri olarakta bilinir .
 • kadin ya da bir inek olarak tasvir edilen govdesi gokyuzunu olu$turur; gune$i dogurur, ogle vakti erkek ya da boga'ya donu$en gune$ onu doller, ak$am onun agzinda kaybolur ve gece gebe kalmasina yol acar. ayni zamanda batinin da tanricasi olup, gezintilerde oluleri korur. yabanci ulkelerde ve collerde egemenlik surer.
 • misir dilindeki adi het-hert'tir. çogunlukla bast (yada bastet) ve sekhmet özdeslestirilir/karistirilir.
 • badem gözlü, elf kulaklı, ince bilekli, yuvarlak göbekli bir tanrıçadır hathor. bir de venuste yaşayan hathorlar vardır.
 • başlangıçta her şeyden güçlü tanrı ra vardı. diğer tanrıları, daha sonra dünyadaki her şeyi ve insanoğlunu yarattı. firavun olarak binlerce yıl dünyayı yönetti. ama bir gün ra yaşlandı ve insanoğlu artık ondan korkmaz ve boyun eğmez oldu. bu yüzden ra kızdı ve gözünü * tanrıçaların en korkuncu olan kızı sekhmet* şeklinde onlara karşı gönderdi.
  sekhmet gördüğü herkesi öldürdü ve düşmanlarının kanı içinde eğlenirken yaptığı kıyımdan büyük zevk duydu. nil nehri insanların kanıyla kızıla büründü.
  ra kızının yaptığı kıyıma üzüldü ama o bile gözünü kan bürümüş sekhmet'i durduramıyordu. onu durdurmak için kandırması gerektiğini anladı. ulaklarına elephantine adasından kırmızı aşı boyası almalarını ve kadınların emrinde bütün gün bira yaptıkları heliopolis kasabasına götürmelerini emretti. kırmızı aşı boyası yedi bin kavanoz biranın içine karıştırıldı ve sekhmet'in bi sonraki saldırısını planladığı toprakların üzerine döküldü.
  ertesi gün, sekhmet toprağın kızıl birayla kaplı olduğunu gördü ve bunu öldürdüklerinin kanı sanarak neşeyle içmeye başladı. o kadar içmişti ki, biranın etkisiyle gücü tükendi, bütün gün uyudu ve ertesi gün sendeleyerek babasının yanına döndü.
  ra "barış içinde gel tatlım" dedi ve o günden sonra sekhmet aşk kadar tatlı ve güçlü tanrıça hathor oldu.
  o günden sonra her yıl, hathor rahibeleri onun adına düzenlenen festivalde elephantine'den gelen aşıboyası karıştırılmış kırmızı heliopolis birası içtiler.
 • stargate sg-1 dizisinin 1. sezon 14. bölümünün adı.
 • stargate'te sg-1'i az uğraştırmamış goa'uld kraliçesi. sıvı azot tankına atılarak belasını bulmuştur.
 • stargate sg-1 de 1.sezon 13.bölümünün adı. bu bölümde hathor goa'uld'ların kraliçe arısı olarak lanse edilmiştir. daniel jackson hathor'dan bahseder ve bu hayat tarzı jack o'neill tarafından şu şekilde özetlenir: sex drugs and rock n roll
 • (bkz: hathorlar)