• kaşıkçı’nın eski eşinin ve oğlu’nun “tanımıyorum” açıklamasından sonra suudi ajanı olduğuna emin olduğum kişi.zira suudi’ler daha önce buna benzer yollara başvurmuştu.

örneğin 2-3 sene önce italya’ya kaçan muhalif prens bin türki’idi adı sanırım,milano’da bir iş görüşmesine gitmiş ve bu iş görüşmesinde roma’ya gitmesi için ikna edilmiş;sonucunda roma’ya diye kalkan uçak riyad’a inmişti ve bu kişiden bir daha haber alınamamıştı.

bu olaydan sonra avrupa’da yaşayan kral muhalifi 4 prensin 3’ü buna benzer olaylarla ortadan kaybolmuştu.

hatice cengiz’de şaibe ve çelişki dolu bir şahıs.dikkat edilmeli
  • nişanlısı korku filmi gibi dehşet bir organizasyonla parçalara ayrılarak uluslar arası bir cinayete kurban giden birine göre çok mu soğuk kanlı sanki?
  • hakkında enteresan iddialar olan hanımefendi.
    şöyle ki;
    (bkz: cemal kaşıkcı) nın nişanlısı olduğunu söyleyen hatice cengiz 'in 13 ekim de attığı doğum günü tweeti şaşırtmıştır.

--- spoiler ---

hatice cengiz / ????? @mercan_resifi
    for his 60th birthday i planned a surprise party for my dear fiancée #khashoogi. i invited all his close friends to a restaurant on the #thebosporus to celebrate his birthday but #whereisjamal #mydreamwaskilled #hisbirthday
    7:22 pm · oct 13, 2018
    --- spoiler ---
    zira cemal kaşıkçı'nın resmî evraklarda (pasaport) doğumgünü 22 ocak 1958 olarak görülmektedir.
    ayrıca cemal kaşıkçı'nın sosyal medya hesaplarında ailesiyle kendi doğumgününü 14 mart tarihlerinde kutladığı anlaşılıyor.
    hatice hanımefendi , 60.yaş günüydü derken, aslında 58 yasında olduğu yine sosyal medya hesaplarından anlaşılıyor.

hatice cengiz'in attığı doğumgünü tweeti

ortada garip olan bir durum var.
    13 ekim doğum günü tarihi sadece wikipedia da yazılı.
    kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama kişi nişanlısının doğumgününü hakkında bu kadar yanılmış olabilir mi?
    yukarıdaki linkten tweete ve altına cevap olarak atılmış tepki tweetlerine ve ispat niteliğindeki screenshotlara ulaşabilirsiniz. ben fotoğraf ekleyemedim ekşiye.
    sherlock holmes yazarlar iş başına.
  • zaten 4 eşi olan birisinin 5. eşi olmak nasıl bir his? hayır yargılamıyorum herkes istediği gibi yaşayabilir sadece merak ediyorum.
    kendisinin twitter hesabı görüldüğü gibi arapça ve ingilizce twitler var sadece.
  • twitterina bakinca tek kelime turkce goremedim. kadin turk yazdiklarinin hepsi ingilizce ve arapca. ilginc.
  • cemal 60

hatice 36

yaşında!

tatsız şeyler bunlar.
  • ilginc bi sekilde hakkinda hic bilgi yok. kim lan bu erol egömön !
  • erkek olduğuyla ilgili enteresan iddialar vardır.
  • akademik hayatı ;
    bursa imamhatip lisesi 2000 mezunu
    el ezher üniversitesi mısır arapça islami ilimler öğrenimi 2003-2006
    istanbul üniversitesi ilahiyat fakültesi islami ilimler bölümü 2010-2014
    sabahattin zaim üniversitesi temel islami bilimler bölümünde mezhepler üzerine yüksek lisans
    umman 2016 yılı için bulunduğu ülke çok mezhepli ülke olması seçiminde rol oynamış
    2017 de tez bitirmiş(tez buhar olmuş gibi ortada yok )
    doktora:fatih sultan mehmet üniversitesi tarih bölümünde yapıyor...
    kitapları
    arapça-türkçe
    türkçe-arapça cep sözlüğü
    cemal kaşıkçı hayatı-mücadelesi-sırları

yazıları
    bilimevi dış politika dergisinde;
    yemende neler oluyor
    abd nin iran ile nükleer enerji antlaşmasından çekilmesinden sonra iran-katar ilişkileri(röportaj)
    suudi yemen savaşına dair makale ve röportaj yazılar kaleme almış..
    ve türk-arap medya derneğinde çalışmalarda bulunmuş..

kaşıkçı ile ilk teması 4 mayıs 2018 de al sharq forumun istanbul’da düzenlediği ortadoğu ve kuzey afrika bölgesinde yeni güvenlik düzenlemelerine doğru başlıklı konferans/panelde oluyor.panelin ilk arasında kaşıkçı ile tanışmak için yanına gidip bilimevi dış politika dergisinde yayınlanmak üzere röportaj teklifi yapıyor kaşıkçı müsait olmadığını söylüyor ve uzaklaşıp panelin yapıldığı salona gidiyor ikinci arada kaşıkçı cengizi görüp röportaj yapıyor ve ayrılıyor panelden..kaşıkçı kartvizit falan vermemiş cengize ama cengiz sonradan sırılsıklam aşık olacağı adam olan kaşıkçının panele katılan öğrencilerden bir tanesine kartvizitini verdiğini görüp öğrencinin yanına gidip kartvizitin cep telefonu ile fotoğrafını çekiyor....

röportajın yayınlanacağı derginin genel yayın yönetmeni ile irtibata geçiyor (mehmet akif ersoy) ret cevabı alıyor ve üzülerek fotoğrafını çektiği kaşıkçı kartvizitindeki e-mail adresine röportajın yayınlanamayacağını söyleyip derin ve anlatılamayacak üzüntülerini anlattığı mail atıp iletişimi kuruyor ve bu iletişim daha sonraları büyük bir aşk ile evlilik kararı almalarına kadar gidiyor lakin nikah yapamadan suudi arabistan konsolosluğunda maalesef büyük aşk bitiyor..geride kalan acılı,üzüntülü ve kederli bir kadın oluyor...bu olay bir kadının başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri olsa gerek...
    hatice cengizin konumunu şüphede bırakan durumlar;
    1-) cinayet sonrası katıldığı hiç bir programda parmağında nişan alyansının takılı olmaması
    2-) esasında kaşıkçı ile ilk tanıştığı ve röportaj yaptığı tarih 4 mayıs 2018 iken kendisinin anlatımıyla yazılan kitapta bu tarihi 6 mayıs 2018 olarak ifade etmesi( sanırım travma sonrası depresyon geçiriyordu hayatının en önemli tarihini yoksa neden ve nasıl unutabilecekti ki )
    3-) hatice cengiz 13 ekim 2018 tarihinde kaşıkçı öldükten sonra ingilizce tweet attı maktülün doğum gününü kutlamak için oysa ki kaşıkçı 22 ocak 1958 de doğmuştu..
    4-) hatice cengiz’in kendi anlatımıyla yazılan cemal kaşıkçı hayatı mücadelesi sırları adlı kitabın 115. sayfasında;
    --- spoiler ---

hatice cengiz ingiliz kadın seyyah,casus gertrude bell’in yaşamına hayrandı.ona göre çöl kraliçesinin hayatında ihtiras hüzün ve iktidar dengeli bir şekilde birleşmişti.bell sadece ingiltere adına çalışan bir casus değildi aynı zamanda kendisi için yaşayan bir kadındı.sevmiş acı çekmiş ağlamış ve defalarca kez kendini yola vurmuştu...
    --- spoiler ---
    yine aynı kitabın 170. sayfasında;
    --- spoiler ---

gertrude bell’in memleketi olan büyük britanya ‘ya bir gün görüp aşık olacağım bir adamı anma programıyla ilk kez geleceğimi hiç hayal edemezdim.bell’i okuduğumda bundan yüz küsur sene önce de evliliğin doyurmadığı,doyuramayacağı kadınların olduğunu hem de bu kadınların britanya’da olduğunu görmüştüm..hayatının içindeki o derin boşluğu biraz olsun hafifletebilmek için kendini çöllere atacak kadar acı çekebilen bir genç kadının kalbi ile tanışmış olduğum için sevinmiştim.çöl kraliçesi kitabındaki ihtiras,hüzün,iktidar güç,network birbirine geçmiş;birçok önemli denge ve yapı,bell’in cesur yüreği ile birleşmişti.bell sadece ingiltere adına çalışan bir ajan değil,kendisi için de yaşayan bir kadındı.sevmiş,acı çekmiş,ağlamış,defalarca kendini yollara vurmuştu...
    --- spoiler ---
    yani bu ifadelerden esasında ‘bal operasyonu’nun bir parçası mıydı acaba?hatice cengiz türkiye’nin gertrude belli mi olmak istiyordu düşüncesinin doğmasına sebep oluyor eğer böyle bir bal operasyonunun oyuncusu olması söz konusu ise cengiz’in olayı idare etmesi ne denli kusursuzsa olay sonrası yönetimi ise bir o kadar açıklarla dolu olmuş gibi...sonuçta şöyle de bir gerçek var insanlar cinayete odaklanır genellikle sonrasını pek umursamazlar..

konuyla ilgili kitaplar:
    1-)hatice cengiz anlatıyor cemal kaşıkçı hayatı mücadelesi sırları ,yazarlar sinan onuş/mehmet akif ersoy
    2-)diplomatik vahşet ,yazar ferhat ünlü
    3-)bilimevi dış politika dergisi (genel yayın yönetmeni mehmet akif ersoy)

kaşıkçı cinayeti ile ilgili;
    hatice cengiz’in de galasına katıldığı the dissident adlı belgesel gösterimi yapıldı
    the execution adıyla yönetmen daniel espinosa
    sean pean ayrı bir film ve belgesel
    senaryo ve yöneticiliğini ferhat ünlünün yapacağı yasin aktayın danışmanlık yapacağı idari yapımcılığı baran medyanın üstleneceği filmler ve belgeseller çekilecekmiş...

başı sağolsun hatice cengiz’in sırılsıklam aşık olduğu adamın bundan sonraki hayatında yanında olmayacak olması çok üzücü olsa gerek...nişanlısını anlatmak için katıldığı tv yayında ilk olarak innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûne deyip anlatımına başladığında yüreğim dağlandı hemen tv kapattım..

son zamanlarda uzun süredir işsiz olmam dolayısıyla bol bol film izlediğimden hatice cengiz ve cemal kaşıkçı olayını sinemaya aktaracak olsaydım eğer ;

filmin adını siyah beyaz bir teslimiyet koyup

hatice cengiz karakterini,kadın bir ajan ve bu ajan hedefteki kritik erkeği kendisine aşık edip onunla geçirdiği tüm zamanları dinleme cihazı ile kayıt altına alıp birlikte yaşayacakları evin her tarafını gizli kamera ile donatıp aşık olduğu algısı yarattığı adamı ülkesi için ölüme götüren bir karakter

cemal kaşıkçı karakterini,vatandaşı olduğu ülkenin üst düzey görevlerinde bulunmuş gizli sırlara sahip yüksek derecede kadın zaafı olan bir karakter olarak yazardım..
    filmin iki karakter ile olan zamanını renkli çekip ölüm zamanını ise siyah beyaz çekerdim ve filmi;

kulak verin sözlerime iyice,
    herkes öldürebilir sevdiğini
    kimi bir bakışıyla yapar bunu,
    kimi dalkavukça sözlerle,
    korkaklar öpücük ile öldürür,
    yürekliler kılıç darbeleriyle!... dizeleriyle bitirirdim..

sonuç itibariyle tanım yapacak olursak büyük bir aşkın hayatta kalan yarısıdır hatice cengiz...
  • (bkz: cemal kaşıkçı) nın nişanlısı.
hesabın var mı? giriş yap