şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konya da bir aşevinden sıcak yemek alırken fotograflanan ve yemeği aldığı an yüzünde beliren o mutlulukla yoksulluğun sembolü olan 65 yaşındaki hatice fidanboy isimli nine. kocasıyla üç ayda bir aldığı 200 ytl lik yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürmeye çalışan hatice nine nin bir de özürlü oğlu var.
 • tam adı hatice fidanboy imiş bu ninenin. "çalışamayacak derecede hasta eşi ve zihinsel engelli oğluyla kendilerine ait olmayan tek oda ve bir mutfaktan oluşan küçük bir evde" yaşıyormuş.

  meşhur fotoğraf: (deklanşöre basan anadolu ajansı'ndan murat aslan)
  http://yenisafak.com.tr/…eee10bce87070bce5859by.jpg
 • bir kaç sene önce hayata gözlerini yuman ve sevenlerini hayli üzen sakarya hayrettin köylü nur yüzlü bir nine. pamukova'da ve civar köylerinde herkes tanır. korku filmlerini andıran eski bir evi vardı. bahçesinde nar ağaçları, sürgülü kapılı.. kendisinin herkes evliya olduğunu düşündüğü için bir çok şehirden ziyarete gelirlerdi. sohbetine doyum olmazdı. bir çok kez ona bir mesele danışmak için gidildiğinde soruyu sormadan cevabını vermesiyle insanda şok etkisi yaratırdı. babam severdi bu nineyi, bazen giderdik beraber. yardım ederdik ona. evini toparlardık, bişeyler verirdik. o da aldığı tüm yardımları diğer misafirlerine dağıtırdı. onun kadar az yemek yiyen bir insan görmedim hayatımda. zaten 90 yaşına kadar yaşamıştı rahmetli. kambur olduğu halde ve yürümekte zorlandığı halde misafirlerini kapıya kadar geçirirdi. geçirmediği zaman meleklerin ona kızdığını söylerdi. az bulunan gerçek tasavvuf ehli bir kadındı. zaten okuduğu ninnimsi ilahiler ve ses tonundan hemen ona inanırdınız. sohbetleri insanın içini acıtırdı. dünyadaki her insan için dua ettiğini söylerdi. her millet, her inanç, her düşüncedeki insan için..
 • bugün yine bir gazetede fotoğrafını gördüğüm, akibetini merak ettiğim nur yüzlü nine.

  acaba geçen 6 yılda devlet, kendisine bir yardım eli uzattı mı?
  imkanım olsa konya'ya gidip yardım etmek isterdim kendisine.
 • hatice nine'nin hayatı artık daha zor

  haberin içeriğine göre:

  ''aşevinden 10 yıl önce yemek alırken elinde tuttuğu kaba gülümsediği o "mutluluğun resmi" fotoğrafıyla tanınan konyalı hatice nine, şimdi 74 yaşında. 10 yılda hayatımızda pek çok şey değişti. türkiye'nin milli geliri neredeyse üç katına çıktı. dolar milyarderi sayımız 4'ten 44' yükseldi. 10 sene önce kişi başına milli gelir 4548 dolarken bugün istatistiki verilere göre 10 bin 946 dolara çıktı. 10 sene önce ımf'ye olan borç 10 milyar doların üstündeyken bugün ımf'ye borç sıfırlandı. yine verilere göre ımf'e borç verecek hale geldik... 10 yıl önce akıllı telefon, tablet bilgisayar ve 3g yoktu, facebook yeni kurulmuştu. ilk iphone'un piyasaya çıkmasına daha 3 yıl vardı. 10 yıllık süre içinde abd'de de siyahi bir siyasetçi, obama başkan olurken, ortadoğu'da saddam ve kaddafi gibi güçlü diktatörler devrildi. ancak hatice teyze'nin hayatında hiçbir şey değişmedi, sadece 10 yıl yaşlandı.''

  dünya lideri olan türkiyemizin 10 yıl içindeki değişimi ne kadar çokmuş. hatice ninenin yükselen ecdat nesli sayesinde hiç derdi kalmamış.

  hatice ninenin 10 sene önceki fotoğrafı en duygulandığım fotoğraflardan biri.
 • kendisine destek olan aşevi yöneticisi " hatice nine, bu fotoğrafla herkes tarafından tanındı ancak onun yemek aldığı aşevimiz, hala onun kadar tanınmıyor. " diyerek rengini belli etmiştir.
 • (bkz: çanakkale'de evi yanan yaşlı çifte yardım ediyoruz) gibi bir yardım kampanyası yapsak çok güzel olur.
 • dağıtılan yemeğe bakarken ki gülüşünü gördükçe içimin parçalandığı teyze. böyle insanlar bu yaşlarda, dağıtılan yemeğe muhtaç oluyorlar ya böyle düzenin gelmişini geçmişini diye sövmek geliyor içimden. keşke birileri bir yardım kampanyası başlatsa, biraz yardım etsek kendisine de biz kendi vicdanımızı temizlemeye çalışırken o teyzemde rahat etse. yani bilmiyorum belki saçma bu söylediğim ama kadının bakışına bakınca böbreğimin birini gönül rahatlığıyla verirmişim gibi geliyor bana. naptın hatice nine gece gece bana böye ya...
 • -hatice nine bir isteğin var mı?

  (her şeye rağmen yine gülen gözlerle)

  +bluz al bana.

  ( alacağım söz)