*

şükela:  tümü | bugün
 • başlangıcından günümüze türk yazı sistemleri adlı kitabı yazmıştır. ege üniversitesi türk dili ve edebiyatı akademisyenlerindendir.
 • gramere ilgi duymayan bünyelere bile dil derslerini sevdirebilen insandır. çok çalışkan, mesleğinin hakkını veren nadir akademisyenlerdendir. alanının dil olması edebiyat düşkünü olan beni oldukça üzer; lakin dil derslerini sevdirmesi açısından da gayet mutlu eder.
 • iyi hoca, iyi insandır. dracula ile ilgili ilginç olduğunu düşündüğüm bir yazısı varmış amma bir yerlerde okumak nasip olmadı.

  hamiş: türkoloji dünyasının tüm o muhafazakarlığı, akademik-hiyerarşik sıkıcılığı içinde çok ayrı bir yerde durur kendisi.
 • giyimi, kuşamı, takısı, tokası, akademik birikimi, dersi anlatış tarzı ve öğrenciye yaklaşımı açılarından oldukça özgün bir insandır, sosyal ve siyasal konulara duyarsız olmaması ve alanındaki yetkinliği kendisine saygı duyma nedenlerimdendir. zaman zaman bir insan eski türkçe ve etimolojiyi bu kadar mı içselleştirir diye düşündürür.
  edit: köktürk ve ötüken uygur kağanlığı söz varlığı incelemesi adlı iki ödül almış bir kitabı varsa da baskıları bittiği için elde edemiyoruz. merak etmekte ve yeni baskıyı beklemekteyiz.
  edit:normalde dersi elinde not, kitap, defter olmadan anlattığı için fark edilmiyordu, birkaç derstir sözcüklerle ilgili tarihi metinlerde geçen örnek cümleleri print out yapıp getirmiş, eline alıp okumaya başladığı an ellerinin 7.9 şiddetinde titremesi barizdi. üzüldük vesselam, amma o tüy küpeleriyle kağanlık yazıtlarında anlatılanları dün yaşamış gibi anlatması ve üniversiteninki de dahil her türlü yönetimi alenen ve korkusuzca eleştirmesi yok mu, hastasıyız.
 • (bkz: user)
 • ege türkoloji camiasının suya sabuna dokunan , elestirileriyle kalbimizi fetheden yegane hocasıdır.
 • eşinden ayrılmasıyla akademik alanda da artık hatice şirin adını kullanan ege üniversitesi eski türk dili alan başkanı profesör.
  eski türk yazıtları sözvarlığı incelemesi adlı eserinin tdk'den yapılan genişletilmiş 3. baskısında ve "kül tigin yazıtı: notlar" adlı eserinde "user" adını kullanmamaktadır. başlık da bu minvalde değiştirilebilir.
  türkiye'nin en değerli akademisyenlerindendir. yaptığı eleştiriler, genel kültür kazandırıcı yazıları, uzmanlığını layıkıyla yerine getirmesiyle her türkoloğun örnek alması gereken hocalardan biridir. ege üniversitesi türkoloji bölümünün en değerli hocasıdır.
  edit: alttaki videoda moğolistan'daki son arkeolojik gelişmelerle ilgili yaptığı ufak bir konuşmayı izleyebilirsiniz:
  http://www.ntv.com.tr/…yurdu,x_f0eic6z0qpeykrllewaq
 • türkçede fransızca gibi etimolojik sözlük olmamasına ilgi duymuş bir akademisyen.

  bugün şahit olduğumuz bir olayı aktarayım. ege üniversitesi türkoloji kulübü prof. dr. ahmet bican ercilasun'u çağırmış ve türk dilinin tarihi gelişimi hakkında 2 saati aşkın bir konferans düzenlemiştir.konferans bitince de sayın ercilasun katılımcılardan soru istedi tabi biz öğrenci takımından bir soru çıkmadı.ön tarafta da sadece akademisyenler var.soruları da sadece onlar sordu.şimdi gelelim meseleye.

  hatice hoca burada söz aldı.sorulan soru: sayın hocam bugüne kadar türkçede tuncer gülensoy dışında bir etimolojik sözlük yayımlanmadı o da yeterli değil.şöyle açıklayayım fransızca bir etimolojik sözlük aldığımızda sözcüğün etimolojik yapısı hangi dilden nasıl ne zaman geçtiği yazıyor ama türkçede böyle bir eser yok buna benzer bir eser ortaya konulabilir mi?

  ercilasun hoca yapılabilir tarzı bir cevap verdi.en son bölüm başkanı birini susturarak konferansı kapatmaya çalıştı ama ercilasun hoca bunu yemedi o son kişiye de söz verdi adam sözü alır:
  -ben bir vatandaş olarak buradayım ne öğrenci ne de akademisyenim.
  -zaten bizim vatandaşa ihtiyacımız var.
  -şimdi akademisyenlerimiz ne güzel en önü doldurmuş sizi soru topuna tutuyorlar.etimolojik sözlük konusunda da neden yok gibi serzenişte bulunuyorlar.e kardeşim bu sözlüğü ben mi yayımlayayım onu mu istiyorsunuz siz neden yapmıyorsunuz?

  alkış kıyamet .hocanın yüzünü görmedim ama kim olsa utanırdı. o adamın utandırmak gibi bir amaçla bu tarz bir konuşma yaptığını da düşünmüyorum.sorun burada işte akademisyenin ilk görevi nedir? ders vermek mi?

  üniverstenin tanımlı 4 ana görevi vardır, diğer bütün faaliyetleri bu 4 ana çatı altında toplanabilir:

  1. araştırma yapmak/fikir üretmek (bu her zaman 1. sıradadır, çünkü araştırma yoksa, verilecek bir eğitim yok demektir)

  2. eğitim vermek/insan yetiştirmek

  3. bilirkişilik hizmetleri/bilgilendirme

  4. toplumsal konularda, topluma yol göstermek.

  buradan hareketle bir üniversite hocasının ilk görevi nedir ve bunu neden yapmıyor? hatta yapmamak bir yana neden yapılmıyor diye serzenişte bulunuyor?

  bu alkış sonrası seminer kapandı.tuvalete gittiğimde hatice hocanın öğrencilerinin konuşmasına şahit oldum.

  -ya hoca iki sene önce de diyordu derste etimolojik sözlük yok diye.
  -aynen hatta bu konu hakkında bir eleştiri yazacaktı.
  -iyi ki yazmamış.
  -bence de.

  dersi nasıl işliyorsunuz bilmiyorum .duyulana göre derste iyisiniz ama akademisyenlik farklı öğretmenlik farklı.
 • hatice hocanın 4 yıl derslerine katılmış biri olarak etimolojik sözlük yok dediğini hiç duymadım. o tuvalette dedikodu yapanlar hocayı klozetle bütünleştirdikleri organlarıyla dinlemiş olabilirler. hoca macar, ingiliz, rus, fin türkologların etimoloji sözlüğü yazdığını anlatırdı, türk hocaların yazdıklarına da değinirdi, ama hiçbiri kapsamlı değil derdi, yani bir bilimsel heyet tarafından yazılan bir sözlük olmamasından muzdaripti kendisi, başka dillerin köken sözlüklerinin düzinelerce yazarı içeren kocaman bilimsel heyetler tarafından yazıldığını anlatır ve etimolojik sözlük tek bir kişinin yazacağı bir şey değil, tdk gibi bir kurumun görev vereceği yazarlar heyeti tarafından hazırlanmalı derdi, hatta bir defasında bir kişinin bir dildeki tüm söz dağarcığını bütün ayrıntısıyla yazabilmesi için biyonik ya da süper kahraman olması gerektiği kabilinden ironik bir şeyler söylemişti.