şükela:  tümü | bugün
 • hıfzı topuz ' un bir romanı
 • iii. mustafa'nın dönemi hiç de parlak geçmedi. ruslar çeşme'de osmanlı donanmasını yaktılar, romanya topraklarında 50.000 osmanlı askerini şehit ettiler, kırım'ı aldılar. dönemin ünlü veziri koca ragıp paşa bir gün paşidah'a şöyle demişti:

  "osmanlı devleti tırnakları sökülmüş yaşlı bir arslana benzer. uzaktan heybetli görünür ama, düşmanına asla yaklaşmalıdır, tırnaksız pençeriyle hiçbir şey yapamaz."

  hatice işte böyle bir dönemde yetişti. babası ölünce yerine amcası i. abdülhamit tahta çıktı ve on beş yıl saltanat sürdü. hatice ile ablası beyhan'ın gençlikleri oldukça rahat geçti. saray'da kızlara hiçbir baskı yapılmadı. abdülhamit de bir fransız cariyeye aşık olduğu için hıristiyan kökenli kadınlara karşı hoşgörülüydü. padişah'ın aimee adındaki bu sevgilisi, sonradan ii. mahmut adıyla tahta çıkacak olan oğlunu doğurunca nakşidil sultan adını aldı.

  gibi alıntılar var kitapla ilgili..
  (bkz: kitabın içinden)
 • beste de yaparmış. babası sultan v. murad için bir mi bemol majör doğumgünü marşı bestelemiş.

  (bkz: donizetti paşa anısına marşlar ve valsler konseri)
 • bir hatice sultan da yavuz sultan selim ve ayşe hafsa sultan'ın kızları, dolayısıyla kanuni sultan süleyman'ın kız kardeşidir; üstüne üstlük hünkarın en yakın dostu ve sevgili sadrazamı makbul ibrahim paşa'nın (sonradan maktul oldu rahmetli) da karısıdır.
 • muhteşem yüzyıl'da selma ergeç'in canlandırdığı karakter.
  kanuni'nin kız kardeşi ve okan yalabık'ın oynadığı pargalı damat ibrahim paşa'nın eşi.
 • iii. selim"in kiz kardesi ona hatica sultan ile ilgili bir yazi;

  http://kulturistanbul.blogspot.com/…-mellingin.html
 • çağatay uluçay'ın yazdığına göre ilk olarak iskender bey'in karısı olma ihtimali var.
  pargalı ibrahim ile evliliğinden mehmetşah adını verdikleri bir oğlu olmuş, ancak çocuk daha küçük yaşta vefat etmiş
  yine pargalı ile evliliğinden bir de kızı olmuş. uluçay'ın isim zikretmediği bu kızının aksaray'da yaptırdığı bir cami varmış.
  öldükten sonra babası yavuz sultan selim'in yanında bir türbeye, kızıyla birlikte defnedilmiş.
 • hemen belirteyim muhteşem yüzyıl dizisindeki karakterden bahsediyorum. arkadaş bir kadın insanı bu kadar yorar mı? sultan da olsa her dakika insanı hayattan soğutuyor.
 • damat ibrahim paşanın hanımı değildir.

  siz zamanın ötesine yollamadan edit: http://www.youtube.com/…lpage&v=gl_cbqqikts#t=4101s
 • ikinci abdülhamit'in yeğeni olan bir hatice sultan da vardır. ve amcasını hiç sevmezmiş babasının yerine tahta çıktığı için.

  31 yaşına kadar amcası evlendirmemiş. en sonunda ikinci abdülhamit'e bir mektup yazmış.
  "harem ağasıyla bile evlenirim, artık beni evlendirin" demiş. abdülhamit'te "bir şartım var, yıldız sarayı'nda oturacaksınız, bu şartla evlendiririm sizi" demiş. netekim vasfi paşa (atıyor da olabilirim) diye bir devlet memuru ile evlendirmiş yeğenini.

  gel gelelim ki hatice sultan ile kocası hiç birlikte olmamışlar. hatice sultan haremine hiç almamış adamcağızı. osmanlı prensesleri istedikleri vakit kocalarıyla birlikte olur ya da olmazlarmış. böyle bir hakları varmış.

  amcasına olan kini yüzünden kuzeni naime sultan'ın kocası kemallettin paşa'yı ayartmış ve adamcağızı sürgüne yollattırmış.

  kindar sultan.