şükela:  tümü | bugün
 • ortaköy'de bulunan, o civarda yanmaktan kurtulan tek yalı. daha önce istanbul yüzme ihtisas kulubu'nun bulunduğu yalı, şimdi istanbul valiliği tarafından işletiliyor, yüzme kursları var. yalının satılacağı ve hayatına butik otel olarak devam edeceği haberleri çıkmıştı ama şu anda bir değişiklik yok durumunda.

  http://www.aksam.com.tr/…a=47728,3&tarih=26.07.2006

  http://www.hurriyet.com.tr/…ndem/4798457.asp?gid=48

  (bkz: naime sultan yalısı)
  (bkz: gazi osman paşa ilkogretim okulu)
  (bkz: esma sultan yalısı)
  ayrıca : (bkz: istanbul valiliği)
  (bkz: muammer güler)
 • hatice sultan'a hediye edilmeden önce muhtemelen saray eşrafı dışından birisi tarafından yaptırılmış ancak v. murad'ın kızı olan hatice sultan'a düğün hediyesi olarak abdülhamid tarafından verilmiş, 1909 yılından sonra (abdülhamid taht'tan indirilince) yalı sakinleri yalıdan çıkarılmış, komşu parsel'deki hatice sultan'ın kızkardeşi olan fehime sultan'a ait yalı ile birlikte yetimler yurdu (darul-eytam) olarak kullanılmıştır. 1920'lerden 1970'lere kadar yol tarafında kalan müştemilatları ayrı bir okul olarak kendisi de ilkokul olarak kullanılmıştır. sonrasında 1970'lerde boğaziçi köprüsü inşa edilirken ciddi hasarlar görmüş ve özgünlüğünü bozan müdahalelerle onarılmış ve 80'lerde yüzme ihtisas kulübünce kullanılmıştır.

  edit:
  daha evvel bulunduğu yerde neşedabad yalısı var sanıyordum. yanılmışım...
  edit
 • üzerine çok araştırıp çok okuduğum yalılardan biridir.
  sizler de faydalanın çılgın suserlarım.

  hatice sultan yalısı, büyük mecidiye cami'ne bitişik, beşiktaş'ın ortaköy semtinde bulunur. 1800'lerin sonunda ıı. abdülhamit tarafından v. murat'ın kızı hatice sultan için inşa edilmiş olan bu yalı prenses yalılarından biri. 5. murat’ın 31 yaşında gelin olan en büyük kızı hatice sultan’a düğün hediyesi olarak verilmiş. hanedanın yurtdışına sürülmesinden sonra bir süre yetimhane ve ilkokul olarak da kullanılan yalı 1972 yılından beri yüzme ihtisas kulübü’ne ait olmuş. yalıda 1972 yılından itibaren su sporları yapılmaktaydı fakat daha sonra il özel idaresi tarafından 2009’da fehime sultan yalısı ile birlikte kiraya verilmek üzere ihaleye çıkarıldı. ihaleyi thy do&co ortaklığı kazandı. thy ve do&co ortaklığıyla restore edildikten sonra butik otel olarak kullanılacak.

  gördüğünüz gibi tarihimiz elden gidiyor.

  yalının teknik özellikleri de şöyle:
  taşıyıcı sistem: ahşap
  örtü türü: eğimli kırma
  örtü malzemesi: kiremit
  cephe malzemesi: ahşap
  teknik donatı: elektrik, su, kanalizasyon ve ısıtma
  sağlamlık durumu: iyi
  plan özellikleri: ayrık nizam, bodrum + zemin kat + 1 normal kat + çatı katlı, karkas yapı
  mimari üslup: neo-klasik
  yaptıran: saip halim paşa

  (bunu sanırım büyükşehir tarafından açılan bir siteden almış not etmiştim ama sitenin adını hatırlamıyorum şuan)

  kırma çatılı dar saçaklı olan hatice sultan yalısı dört kapıya sahip. bunlar; cadde, bahçe ve deniz tarafındadır. dış cephede iyonik ve eklentik, ahşap, kabartma yarım sütunlar ve pencere alt ve üstlerinde pano ahşap bezeler vardır.

  sonra bu yalı; saip halim paşa’ya ait olan yalı, ölümünden sonra 2.abdülhamid biraderzadesine tahsis edildi. 5.murad’ın büyük kızı hatice sultan’ın düğünü bu yalıda yapıldı. hanedan yurtdışına çıkarılınca, yalı rum okulu olarak kullanıldı. 1958 yılında hatice sultan yalısı’nın caddeye bakan tarafı genişletildi. ön kısmı, koridoru ve yalının arka tarafındaki müştemilatı yıktırıldı.
 • thy'nin yeni projesinin iki ayağından biri.

  (bkz: #43758431)
 • çocukluk dönemimden gençliğe geçtiğim sırada gururla sporcusu olduğum, zamanın en başarılı ve saygın yüzme kulüplerinden istanbul yüzme ihtisas kulübünün(iyik) altın çağlarında kullandığı güzel yapı. şahsımca bu osmanlı yalısının bir spor kulübüne verilmesi muhteşem bir olaydır. zamanının aristokrat bir elit kaymak tabakanın partiler verdiği yapı, her ekonomik arka plandan gencin ülke istikbaline katkı sağladığı çok daha anlamlı bir amaca hizmet ediyordu. havuzunu bile öğrencilerinin kazdığı, bulunduğu ortaköyde halkın yürüyerek erişebildiği bir yüzme külübüydü iyik. mahallemizdeki taksiciden, okulumuza damacana taşıyan sucu abinin oğluyla aynı havuzdaydık, aynı takımdaydık. türkiye şampiyonasına gittiğimiz madalyalarla döndüğümüz zamanları hatırlıyorum. bu muhteşem gidişat elbette ki malum partinin gelmesiyle bozuldu. neoliberal politika dediğimiz şeyin doğrudan doğruya özetini görebileceğiniz bir durum meydana geldi, yüzme kulübü apar topar yerinden edildi ve thy ve yabancı ortakları tarafından bir hotel işletmesi haline getirildi. böylece esasen tıpkı osmanlının dağılma dönemindeki gibi bir amaca hizmet ederek sadece belirli bir kaymak tabakanın kullanımına yeniden kazandırılmış oldu.

  umarım türk hava yollarıiçinden birileri veya bu hotelde kalacak birileri bu girdiyi okur ve nasıl bir geçmişin, mirasın üzerine böyle çıkarcı bir yönetim tarafından yatıldı unutulmaz, en azından birilerine vicdan azabı çektirir.
hesabın var mı? giriş yap