şükela:  tümü | bugün
 • azil ve tayin kararlarini imzaladigi kendi hatt-i humayun'u varmis ayni padisahlar gibi. 5 yil devleti aktif olarak yonettikten sonra koprulu'yu yetkilendirip kendisi olene kadar hayir isleriyle ugrasmis. iktidar hirsiyla turlu entrika ceviren kosem'in aksine devletin iyiligini dusunen mubarek bir kadinmis. ruhu sad olsun.
 • tam otuz yıl boyunca fiilen imparatorluğu yöneten en büyük valide sultan. stratejist, devlet adamı*, reformcu, bâni. kısacası kendisi osmanlı imparatorluğu'nun büyük katerinası'dır ve ne tuhaf, turhan sultan da rus'tu. öldüğü zaman silahdar fındıklılı mehmed ağa ünlü tarihine düştüğü notta kuşkusuz dönemin genel fikrini ifade ediyordu:"devletin direği göçtü". bir de şu var ki, bence hürrem ve turhan sultanlar türk erkeklerinin neden başarılı bir ilişki için rus kadınlarını tercih ettiğine süper birer tarihi kanıt oluşturuyorlar* turhan sultan hakkında nefis bir makale lucienne thys-şenocak'ın kaleminden ntv tarih mayıs ayı sayısında okunabilir.
 • (1627 - 1682) rus asıllı hatice turhan sultan iv. mehmed’in annesi. hatice turhan sultan, köprülü mehmed paşa’yı sadrazamlığa getittirerek osmanlı devletinin ömrünü uzatmıştır. valide safiye sultan'ın emriyle yapımına başlanan fakat yarım kalan istanbul yeni camiini tamamlatmış. devrinde halk tarafından sevilen biri.
 • rekabetin kaliteyi dogurduguna bir ornek gibidir: kosem sultan cazgiriyla ugrasmis, en sonunda hakkindan gelmis, cok daha iyisi olmus.
 • slav kökenli olan turhan sultan 1639 yılında 12 yaşında iken kırımlı akıncılara tutsak düşmüş ve 1641 yılında kösem sultan'a armağan edilmiştir. kösem sultan oğlu ibrahime turhan sultan'ı cariye olarak vermiş ancak, turhan sultan kısa sürede ibrahim'in gözdesi olmuştur. turhan sultanın oğlu mehmed iv. ( avcı mehmed ) 6 yaşında tahta çıktığı sırada saltanat naibi olan kösem sultan ile arası açılmıştır. kösem sultanın mehmed iv.'ü zehirletip yerine başkasını tahta geçirme planları yaptığını öğrenince eylül 1651yılında ani bir baskınla kösem sultanı boğdurmuş ve 1651-1656 yılları arasında saltanat naib'i olarak yönetimi ele geçirmiştir. çıkan ayaklanmalar ve venediklilere kaybedilen savaş sonucunda yönetimi özel şartlarla sadrazamlığa getirdiği köprülü mehmed paşa'ya bırakmak zorunda kalmıştır. naib olarak görev yaptığı sırada çanakkale boğazına kale yaptırmıştır.

  ( 1627 - 5 haziran 1683 )
 • türbesi çarşıkapıda nimet abla piyangocusundan az sonradır. sadece çini leri için bile gezilmelidir.
 • dorduncu mehmet in annesidir. deli ibrahim in esidir. 66 sene sonunda yeni caminin tamalanmasini saglamistir.
 • doğum adı nadyadır.
 • game of thrones dizisindeki cersei neyse osmanlı tarihinde turhan sultan odur. demir leydidir. birçok “erkek” padişahtan çok daha başarılı politikalar uygulamıştır. bu kadar az ilgi ve biglinin olması da bizim ayıbımızdır. popüler kültürün seveceği tarzda bir kadındır. hürrem bok yemiştir.
 • osmanlı kanı tasiyan erkeklerin tahta cıkmak icin birbirlerinin gözünü oyduğu bir ortamda, rusya'nın bir köyünden çıkıp gelen bir rus kızının önüne iktidar altın tepside sunuluyor, kadın "isin ehli baksın banane" diyip dönüyor. tahtı kösem cadısından kurtarıp geri kalanıyla ilgilenmiyor. oglu da öyle devlet isleriyle ilgilenmeyi seven biri değil. ısi gücü ava cıkmak. yani kösem gibi, ogullarıyla iktidar kavgası yapacak pozisyonu da yok.
  kösem gibi bir kadını devirmişsin, ama derdin iktidar değil. valla bravo.
  ınsallah ileride kendisi ile ilgili bir film, dizi falan çekilir.