şükela:  tümü | bugün
  • gelecekte muhtemelen çok popüler olacak mesleklerden biri. her üniversite sınavı sonrası tercih dönemi başlar ve geleceğin meslekleri diye bazı bölümler öne çıkartılır. ben de henüz pek bilinmeyen bu mesleği ve açılmamış olan bu bölümü öne çıkarmak istedim.

    yakın gelecekte robotlar ama özellikle insan biçimli robotlar giderek daha fazla hayatımızın içine gireceği için, bu robotları insansılaştırma görevini üstlenecek çeşitli uzmanlık alanları da olacaktır. hatıra mühendisliği de pek tabii bunlardan biri olabilir.

    popüler kültürden bir örnek vermem gerekirse; blade runner 2049 filminde dr. ana stelline isimli karakter bizzat bu mesleği icra etmektedir.

    ayrıca hatıra mühendisliğinin başka alt ana bilim dalları ve farklı çalışma alanları da olabilir. mesela robotlar için sıfırdan hafıza oluşturma, insanlardan insanlara hafıza aktarımı ya da insanlardan robotlara hafıza aktarımı gibi. özellikle insanlardan robotlara hafıza aktarımı konusunda westworld dizisi çok iyi bir örnek olabilir. hatta belki de bu tür dizilerle insanlar bu durumlara önceden hazırlanmak isteniyor bile olabilir. ancak henüz bu konuda yolun başında sayılırız.

    velhasıl kelam, yakın gelecekte kendisine verilen işi belli bir rutin dahilinde robot gibi yapacak insan gücüne pek ihtiyaç olmayacak. bu tür işleri yapacak robotlar ve yazılımlar şimdiden hayatımıza girmeye başladı bile. gelecekte büyük ihtimalle tasarıma yönelik meslekler ön plana çıkacak ve hatıra mühendisliği ya da anı tasarımı gibi meslekler bunlardan biri olabilir.
  • bir gün gitsen bile hatıran yeter.