• 1986 dünya kupası fransa - brezilya maçı.

fransa 4-3 kazanmıştı.

o harika maçı canlı izleme fırsatını yakalamış şanslı insanlardan birisiyim...

vay beee ne zaman geçmiş üstünden.

yeniler anlasın diye not: platini zamanları.

brezilyası iyi olanlar için edit: careca zamanları.
  • 1990 dünya kupası finali ,
    arjantin - almanya maçı.

daha 5 yaşında olmama rağmen hatırlıyorum bu maçı. hatırlama sebebimde kesinlikle maçla ilgili bir enstantaneden kaynaklı değil. o zamanlar ev telefonları yeni yeni bağlanıyordu evlere ve telefon sapıklığı had safhadaydı. rastgele numaralar çevrilir karşıdan sanki uzaylı çıkacakmış gibi sessiz sessiz telefonun öbür ucunda beklenirdi. maç oynandığı esnalarda bizim evin telefonu çalmış bende evdeki yeni teknolojik aletin yanından ayrılmayan bir velet olarak hemen açmıştım telefonu. karşımdaki ses çıkarmadan öylece dinliyordu benim ‘’aloooooo !!!’’ diye cırtlak sesimle bağırmalarımı. sonra telefonun diğer ucundan maç sesi geldiğini farkettim ve bu maç o esnada benimde halıda oturarak pür dikkat izlediğim arjantin – almanya maçıydı.
  • babamla gittiğim ilk maçtır. mithatpaşa stadında fenerbahçe adalet'i 5-1 yenmişti.

http://macanilari.com/…1.adalet-195319544614--.html

henüz mezara gitmediğimden, entri bu dünyada yazılmıştır.
  • 20 ekim 1993 manchester united galatasaray maçı, babamın evin içindeki çıldırışlarını çok net hatırlarım. çocukluktan bu yana fanatik galatasaraylı olmamda en büyük rolleri bu hatırladığım maçlar oluşturur zaten. en net hatırladığım ise stadyumda izlediğim ikinci veya üçüncü maç olan 22 mayıs 1994 galatasaray beşiktaş maçıdır. o gün detaylarıyla hala aklımdadır. ben bunu tsyd olarak hatırlıyordum ama cumhurbaşkanlığı kupası final maçıymış. maçın başında öne geçtikten sonra deliler gibi sevinirken maçın bitiminden eve gidene kadar ağlamıştım yenildik diye. aynı sezonda onları da inönü'de 4-2 yenmiştik sanırım o tsyd maçıydı, kendimden geçercesine sevinmiştim bu yenilginin ardından geldiği için. aralarında 3-4 ay ya vardı ya yoktu zaten.
  • m.ö. 1.000.000 arogan - arog maçı

10-9 arogluların kazandığı maç. gelecekten gelen arif'in harika gollerinin ve aslen aroganlı olup arog'ta top koşturan taşo'nun efsane asistleri unutulmaz.
  • 1) gs'de jardelin oynadığı starda yayınlanan bir maç
    2) fenerbahçe gençlerbirliği türkiye kupası maçı fener 4-1 yenilirken hooijdonk'un frikik golü ve babamın "şimşek gibi attı beee" diyişi ve olsun şeref golü diyip 4-2 bile yenilsek mutlu olması
    3) gençlerbirliği - valencia uefa maçı. 1-0 philip deams'in penaltı golüyle gb almıştı maçı
    4) gaziantepspor - roma maçı sonucunu hatırlayamadım.

futbolla tanışmama ve futbolu sevmeme vesile olan ilk 4 maç.

edit: hooijdonk'un golüyle maç 2-3 olmuş daha sonra 4.golü yemişiz. uyaran arkadaşa teşekkürler
  • insanlığın hatırladığı en eski maç muhtemelen enkidu ile gılgamış arasında gerçekleşmiştir ve uzun süren mücadelenin sonunda gılgamış'ın galibiyeti ile sonuçlanmıştır.
    (bkz: gılgamış destanı)

futbol konuşacaksak, muazzam temposu, heyecanı, saha içindeki olaylar ve sonraki yıllarda toni schumacher de fenerbahçe'ye transfer olduğu için çocuk aklıma kazınmış sanırım bu maç.
    (bkz: 8 temmuz 1982 fransa almanya maçı)
  • altobelli'li bir italya maçı hayal meyal geliyor aklıma ama... (bkz: 1982 ispanya dünya kupası)

hazır açılmış boş çukur varsa girip ölebilirim.
hesabın var mı? giriş yap