şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hibiscus)
 • (bkz: hatim) (bkz: hatim indirmek) (bkz: download)
 • temmuz-agustos aylarinda, pembemsi-beyaz renkli çiçekler açan, 50-150 cm yüksekliginde, çok senelik, otsu ve tibbî bir bitkidir. sulak çayirlar ve dere kenarlarinda bulunur. gövdeleri dik ve tüylüdür. yapraklari sapli ve çok tüylüdür. çiçekler, dallarin ucundaki yapraklarin koltugunda tek tek veya gruplar halinde bulunur.
 • latince adı althaea officinalis olan şifalı bitki
 • apothekerstockmalve / guimauwe / marshmallow / althaea officinalis)
  temmuz-agustos aylarinda, pembemsi-beyaz renkli cicekler acan, 50-150 cm yuksekliginde, cok senelik, otsu ve tibbî bir bitkidir. sulak cayirlar ve dere kenarlarinda bulunur. govdeleri dik ve tuyludur. yapraklari sapli ve cok tuyludur. cicekler, dallarin ucundaki yapraklarin koltugunda tek tek veya gruplar hâlinde bulunur.

  turkiye’de yetistigi yerler: akdeniz bolgesi.

  kullanildigi yerler: bitkinin kullanilan kisimlari yapraklari, cicekleri ve kokudur. yapraklari bitki cicekliyken ve cicekler tamâmen acmadan toplanir ve golgede kurutulur. kokler ise yasli bitkilerden sonbaharda alinir, kabuklari soyularak golgede kurutulur. butun bitki fazla miktarda musilaj tasir. bundan baska nisasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yag, tanen ve asparagin tasir. yaprak, cicek veya kokleri haricen ve dahilen gogus yumusatici olarak kullanilir. cicekleri golgede kurutulup cay gibi demlenince gogusu yumusatir ve oksuruge iyi gelir. dovulmus hatmi taneleri vucuda surulurse, sinek ve bocek isirmailarini onler.
  ayni sekilde kullanilan diger turler sunlardir:

  gul hatmi (althaea rosea): 1-2 m yuksekliginde, beyaz, sari-kirmizi ve siyahimsi- kirmizi renkli cok senelik bir bitkidir. meyvelerinin uzeri tuyludur. sus bitkisi olarak yetistirilir. diger hatmi gibi kullanilir.

  killi hatmi (althaeae hirsuta): 10-40 cm yuksekliginde, dik ve tuylu, eflatun renginde cicekleri olan bir bitkidir. tibbî hatmi gibi kullanilir.
 • kis gunlerinde, aktarlar'dan alabileceginiz kurutulmus hatmic cicegi ve bildigimiz elma kabuyu kaynatilarak icilirse oksuruge birebir gelir. tatlandirmak icin ise bal tavsiye edilir.
 • barış manço nun nane limon kabuğu adlı şarkısının "içine hatmi çiçeği biraz tere otu katasın aman ha ha ha ha ha hatta biraz tarçın bir tutam zencefil aman ha ha ha ha ha bin derde deva geliyor biraz daha sabret güzelim ha ha ha ha ha hapşu! çok yaşa...sen de gör... rahat ve iyi yaşa!" kısmında geçen ve ne olduğu hep merak edilen çiçek, bitki, ot, kök...
 • çocukların tavuk ve horozculuk oyununda en temel aksesuardır. hatminin çanak yapraklarının ucu hafifçe yarılır ve çıkan yapışkan sıvı yardımıyla çiçeğin parçaları alna ya da çeneye yapıştırılır. ibik şeklinde görülen yaprakçıkların tek kötü yanı çok fena kaşındırmasıdır.
 • soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıcında hatmi çiçeği, hibiskus, ada çayı, yayla çayı, çiçek ve yaprak ıhlamur, beyaz papatya, kuşburnu, toz zencefil ve ayva yapağından oluşan hatmili bitki çayı 3 su bardağı kaynamış suya 1 çorba kaşığı eklenip 10 dakika demlendirilerek içildiğinde hastalığın daha hafif bir şekilde atlatılmasına yardım eder.
 • katıldığı bitki çayına kırmızı renk ve greyfurtvari nahoş bir tat veren bitki. greyfurt sevmemden mütevellit beğendim.