• orta anadolu'da, kızılırmak kıvrımı içinde kalan bölgenin eski çağlardaki adı
 • nalçik merkezli bir dans grubu. kabardinka ve nalmes gibi köklü akademilerden ve benzer diğer gruplardan farklı olarak çerkes danslarını otantik karakterlerini ön plana çıkaran özgün kareografilerle yansıtıyorlar.

  burada da yansıtmışlar, şöyle ki:
  http://www.youtube.com/watch?v=hzgmfuvkygi
 • anadolu'ya kafkasya'dan gelerek bir imparatorluk kuran, çerkeslerin ataları. ardından gelen hititler, hatti kültürünü, dilini benimseyerek devam ettirdiler. bugün hattilerden kalma bazı gelenekler, isimler halen geçerliliğini korumaktadır. dil ise kısmen değişime uğramıştır.
 • bir şarap markası.
 • anadolu'nun günümüzde tarafımızca bilinen, kendine ait dilleri olan, ilk örgütlü kavmi.
 • hatice adının bu kavimden geldiği söylenmektedir.
 • derin kültürleriyle işgalci olan hititleri asimile etmiş olan halk
 • hitit ile çokça karıştırılan bir kavram olup, hemen hemen aralarında 1000 yıllık bir zaman farkı vardır.

  m.ö. 3. binyılın son çeyreğinde sümer şehir devletlerindeki iç karışıklıklardan faydalanan akkadlar, pekçok yerleşimi yok etmişler ve tarihin ilk devleti olmuşlardır.
  beylik sisteminin hakim olduğu anadolu yerleşimleri, o dönemde mezopotamya ile sıkı bir ticaret geliştirmişlerdi. lakin kervanların güvenliğinin sağlanması konusunda yerli şehir beyleri bir araya gelerek, naram-sin’e şikayette bulunurlar. bunun üzerine naram-sin anadolu seferini başlatır ve akkad metinlerinde anadolu ilk kez hatti ülkesi, kralları hatti ülkesi kralları ve halkı da hatti ülkesi halkı adıyla anılır; ta ki m.ö. 2. binyılın sonuna kadar...

  hatti yerleşimlerine birkaç örnek vermek gerekirse; alaca höyük, horoztepe, mahmatlar, eskiyapar gibi yerleşimlerin erken tunç çağı tabakalarına bakmanız yeterli olacaktır.
 • anadolu'nun türklerden de hititlerden de evvel, bilinen en eski uygarlıklarından biridir. nereden geldikleri meçhul bu kavim, en güzel duyguların insanlarından oluşmaktadır. ne olursan ol yine gelci, eline vur ekmeğini alcı bir felsefi tutum sergileyen hattiler, yaşadıkları döneme göre pek çağdaş, pek mülayim, naif, kadınları lady, erkekleri centilmen kimselerdir. kendilerini sanata adamış, hayat gailesinden bi haber, keçi sakallı ve pipo içen entelektüel ve barışçıl bu kavim güney kafkaslardan gelen saldırgan ve savaşçı hititler karşısında " vur ma bokunu yiyim abi, gel kardeş olalım, bu topraklar hepimize yeter üçgünlük dünyada sana da kalmaz bize de kalmaz, zaten mülk allah ındır" diyip bağırlarına basıvermişlerdir. hititleri adam etmişler, ellerine yüzlerine bakılır vaziyete getirmişler, içlerinden sanatçılar çıkartmışlar, maltebe sigarası amblemine imza atmışlar, heykelden geyik olsun, tas - tava, testisiydi vazosuydu türlü hitit eserinin öğreticisi, hatta hitit dilinin bile gelişimine yardımcı olmuşlardır. hititlerden boş durmamışlar hattilere sahip çıkmış, korumuş kollamışlardır. fakat hattiler üzerinden de hitit tahakkumunu ve hegamonyalarını eksik etmemişlerdir. mutlu mesut dünyadan göçüp gitmişlerdir.
  eveet, onlar ermis muradina biz cikalim kerevetine sevgili pıtırcıklarım.
 • anadolunun bilinen ilk sakinleri. hititleri dini kültürel olarak etkilemiştir. tunç çağında yaklaşık 4000 yıl önce yok olmuş.
hesabın var mı? giriş yap