şükela:  tümü | bugün
 • hattilerin dili.
 • sanirim ismi gelecekte turkceye hatça gibi bir isimle cevrilecektir ama su anda bunun disinda ismini bulamadim. hattic, hattusa bolgesini hititler isgal etmeden evvel oranin yore halkinin konustugu orijinal dil. hititler yore halki kullandigindan uzunca bir sure bu dili de kullanmis/yazmislar kendi civi yazisi alfabelerini kullanarak. ayrica hititce'ye de bu dilden bazi kelimeler kaynamis.

  edit: hattice'ymis.
 • anadolu'nun bilinen en eski dili. m.ö. 3000-2000 yillari arasinda genellikle orta anadolu'da konusulmus, isgalci hititlerin buralara gelmesiyle yönetim dili olmaktan çikmistir, önemini kaybetmistir.
  hind-avrupa dili konusan hititler, tapinaklarinda hattice'yi bir ibadet dili olarak kullanmaya devam etmislerdir.
  kelimeleri bol miktarda "f" harfi içerdiginden konusanlarinin oldukça garip çeneli kisiler oldugundan süphelenilmektedir.
  isi yok vakti çok oldugu anlasilan türk hititologu oguz soysal tarafindan 2004 yilinda 1100 sayfalik bir sözlügü yayinlanmistir:
  hattischer wortschatz in hethitischer textüberlieferung (brill).
 • hint avrupa dilleriden olmadığı kesin olmakla birlikte henüz net bir sınıflandırmaya tabi tutulamamış dil.
  şimdilik en yaygın görüş bu dilin kuzey kafkasya dillerinden abhazca-adigece ile akraba olduğu yönünde.
  buradan yola çıkarak anadolu'nun en kadim halkı çerkeslerdir gibi çıkarımlar yapmak mümkün. buyrun çerkes milliyetçileri, burdan yürüyün.
 • hitit metinlerinde geçen bir coğrafi bölgenin adı olan hatti sözüne dayanır. hatti aynı zamanda hatti ülkesinin başkentinin adıydı. bu kentin adı erken hitit çağında hattus olmuş, hitit çağında da hattusa haline gelmiştir. "hatti" sözü ülke ve kent adı olarak yaşamını sürdürmüştür.

  hattice bulunan metinlerin birçoğu ya mitoloji ya da dini konular içerir. bunlar genelde hititçe tercümelerle okuyucuya sunulur. çünkü hattice, hitit çağında ölü bir dil olarak görülmüş. araştırmacılar bunu hitit çağında yaşadığına ellerinde bir kanıt olmamaya bağlarlar.

  hattice hakkında biraz daha bilgi vermek gerekirse eklemeli bir dil olduğunu söyleyebiliriz. önekler ile çalışır. mesela binu "çocuk", lebinu çocuklar demektir. hatticeden hititçeye geçen birçok kelimenin varlığı da hattililer ile hititlerin orta anadolu'da iç içe yaşadıklarına bağyalabiliriz. mesela hatticede taru fırtına tanrısı olurken, hititçede fırtına tanrısı tarhu'dur.