şükela:  tümü | bugün
 • ayrıca 80'li yıllarda uretilmis bir sarap markasıdır.buyuk boy siselerde(sanırım 3 litre) satılırdı ve dibinde 5 parmak tortu olurdu...
  (bkz: kopekolduren)
 • bostanci sahil'de bir yeme-icme mekani.
 • 26 eylül cumartesi akşamı odtü kemal kurdaş salonunda dünya prömiyeri yapılacak, eser boyunca kullanılacak tüm çalgıları hitit seramiklerinden ve duvar resimlerinden esinlenilerek müzik tarihçisi oğuz elbağ'ın hitit müziği araştırmalarından yola çıkan kapsamlı bir araştırma sonucu* çalgı yapım atölyelerinde üretilmiş olan bir müzik etkinliğidir. ayrıca müzisyenlerin de hitit kostümleri giyeceklermiş, müziklerse şu ana kadar hitit müziğine dair hiç bir tabletin ya da notasyonun bulunmaması nedeniyle çorum halk müziklerinden derlenen bir seçkiden oluşacakmış.. kaçar mı? hiç kaçmaz..

  detaylar için:
  http://www.ntvturk.com/…eki-hitit-alglaryla-konser/
 • düşünce olarak çok yaratıcı, müzikal olarak da oldukça tatmin edici bir etkinlikti. anadolu medeniyetleri müzesiyle haşır neşirliği olan herkesin mutlaka hatırlayacağı inandık vazosu üzerindeki kabartmalar ve ortostatlar üzerindeki müzisyen kabartmalarından yola çıkılarak yapılan enstrumanlar ne kadar hitit dönemindeki seslerini veriyor bilinmez ama stilize edilmiş çorum halk türküleri binlerce yıl önceden izler taşıyordu şüphesiz. avrupa birliği desteğiyle yapılan projeye italya, portekiz ve macaristan da destek vermiş haliyle konserin bir yerlerinde kendi müziklerinden birer ikişer eser de çaldılar.. bahçelerde domates* etkisi yaratsa da durduk yere fado duymak öyle bir konserde adamlar çok başarılıydı o yüzden o kısmına çok kitlenemedim. bir de başka türlü avrupa'dan para kopartmak kolay olmazdı sanırım.

  http://yfrog.com/18inandikj
  http://yfrog.com/03hititfj
 • milattan önce 16. yüzyılda dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. 30'a yakın tapınaklardan dolayı işlevi gereği dini ve siyasi bir başkenttir. günümüzde kaybolan yerli hattuşa dili dahil 5 dil daha bu şehirde konuşulmakta, zamanında pek çok farklı kültürü bünyesinde barındıran zengin bir şehirdir.
  kral kapı, yer kapı ve sfenksli kapı olmak üzere üç önemli, büyük kapıları vardır.
  hititlerin titizlikle yaptığı surlar sayesinde ele geçirilmesi en zor kent olarak biliniyor. tarihte bilinen ilk menüler bu şehirdeki tabletlerde bulunmaktadır. 180 civarında yemek çeşitleri vardır. hatta ve hatta hititler sandviç ve kebap benzeri yemeklerinin yanında şiş yemekleri bile mevcuttur.
 • peter neve tarafından yeni bir anlayışla gerçekleştirilen koruma çalışmaları ve muazzam doğası ile çok etkileyici bir eski yerleşim yeri.
 • (bkz: hattuşaş)
 • hattuşaş değil hattuşadır. hititlerin başkentidir.

  boğazkale ilçesinde yer alıyor çorum sınırları içinde. ulaşım çok zor. ancak kendi aracınızla ya da otobüs, minibüs, taksi kullanmak lazım. antik alan içinde gezmek için bir yol var, toplam 6 km uzunluğunda. yaya gezmek için ciddi zamana ihtiyaç var. araçla önemli yerlerde durarak gezilebilir.

  önemli kapılar var, aslanlı kapı, sfenksli kapı, yer kapı. ayrıca genel görüntü de kent de çok güzel ama kazılar durmuş. aslında daha neler çıkar neler.
 • hattuşa’ya gelen ziyaretçiler, telefonlarına indirecekleri uygulama ile büyük tapınak bölgesinin 35 asır önceki halini sanal gerçeklik ortamında üç boyutlu ortamda gezerek, yapı ve eserler hakkında bilgi sahibi olabilecekmiş.