şükela:  tümü | bugün
 • ayrıca 80'li yıllarda uretilmis bir sarap markasıdır.buyuk boy siselerde(sanırım 3 litre) satılırdı ve dibinde 5 parmak tortu olurdu...
  (bkz: kopekolduren)
 • bostanci sahil'de bir yeme-icme mekani.
 • 26 eylül cumartesi akşamı odtü kemal kurdaş salonunda dünya prömiyeri yapılacak, eser boyunca kullanılacak tüm çalgıları hitit seramiklerinden ve duvar resimlerinden esinlenilerek müzik tarihçisi oğuz elbağ'ın hitit müziği araştırmalarından yola çıkan kapsamlı bir araştırma sonucu* çalgı yapım atölyelerinde üretilmiş olan bir müzik etkinliğidir. ayrıca müzisyenlerin de hitit kostümleri giyeceklermiş, müziklerse şu ana kadar hitit müziğine dair hiç bir tabletin ya da notasyonun bulunmaması nedeniyle çorum halk müziklerinden derlenen bir seçkiden oluşacakmış.. kaçar mı? hiç kaçmaz..

  detaylar için:
  http://www.ntvturk.com/…eki-hitit-alglaryla-konser/
 • düşünce olarak çok yaratıcı, müzikal olarak da oldukça tatmin edici bir etkinlikti. anadolu medeniyetleri müzesiyle haşır neşirliği olan herkesin mutlaka hatırlayacağı inandık vazosu üzerindeki kabartmalar ve ortostatlar üzerindeki müzisyen kabartmalarından yola çıkılarak yapılan enstrumanlar ne kadar hitit dönemindeki seslerini veriyor bilinmez ama stilize edilmiş çorum halk türküleri binlerce yıl önceden izler taşıyordu şüphesiz. avrupa birliği desteğiyle yapılan projeye italya, portekiz ve macaristan da destek vermiş haliyle konserin bir yerlerinde kendi müziklerinden birer ikişer eser de çaldılar.. bahçelerde domates* etkisi yaratsa da durduk yere fado duymak öyle bir konserde adamlar çok başarılıydı o yüzden o kısmına çok kitlenemedim. bir de başka türlü avrupa'dan para kopartmak kolay olmazdı sanırım.

  http://yfrog.com/18inandikj
  http://yfrog.com/03hititfj
 • peter neve tarafından yeni bir anlayışla gerçekleştirilen koruma çalışmaları ve muazzam doğası ile çok etkileyici bir eski yerleşim yeri.
 • (bkz: hattuşaş)
 • hattuşaş değil hattuşadır. hititlerin başkentidir.

  boğazkale ilçesinde yer alıyor çorum sınırları içinde. ulaşım çok zor. ancak kendi aracınızla ya da otobüs, minibüs, taksi kullanmak lazım. antik alan içinde gezmek için bir yol var, toplam 6 km uzunluğunda. yaya gezmek için ciddi zamana ihtiyaç var. araçla önemli yerlerde durarak gezilebilir.

  önemli kapılar var, aslanlı kapı, sfenksli kapı, yer kapı. ayrıca genel görüntü de kent de çok güzel ama kazılar durmuş. aslında daha neler çıkar neler.
 • az önce ayrıldığım ören yeri. koca bi medeniyet ani bi yangınla toprağa gömülüyor. ve her taşı olduğu gibi bulabiliyorsunuz. 3 ana kapı olduğu gibi durmakta. özellikle yerkapıyı görmenizi ve hitit medeniyeti'nin ihtişamına gözlerinizle tanık olmanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • kadeş antlaşmasının kil tabletinin bulunduğu hitit başkenti.. ancak tablet orada değil istanbul arkeoloji müzesinde sergileniyor.
hesabın var mı? giriş yap