şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihin en eski yerlesim birimlerinden birinin yikilmis surlari ustune, duz beton atip siva cekmek suretiyle yapilmasidir.

  wiki

  erisemeyenler icin

  boyle yerlerin butun ambiyansi tamamen orjinal olup, hala gunumuze kalmis olan kisimlarini gorup etkilenmektir. madem yapacaksin, bari biraz ozen be kardesim. boylesine onemli yerleri bak adamlar nasil yapiyor, el degmis mi degmemis mi anlamasi bile zor: https://www.metabunk.org/…crete-in-the-1950s.t4443/
 • anadolu'nun tarih ve kültür mirası tek bir ulusa bırakılamayacak kadar köklü ve zengindir. bu tür işlerde sıvacı zihniyet yerine, dünya kültür mirasına sahip çıkacak toplulukların söz sahibi olması gerekir.

  sonu bamyan heykelleri gibi olmadığına şükrediyoruz gerçi. dünya mirası hakkında üzerinde bulunan devletin değil, ortak dünya mirası örgütlerinin söz sahibi olmasının önemi çok büyük. sadece türkiye topraklarında katledilen tarihi eser sayısı bile dünya için büyük bir kayıptır. estetik anlayışı olmayan, tarihi bilgisi olmayan, kültürel birikimi olmayan karar vericilerin artık bu tarz işlerden uzaklaştırılması gerekiyor.
 • hitit başkenti olan hattuşa şehrinin mö 1600 lü yıllara tarihlenen sosyal yaşamı günümüzde canlandırmak için yapılmış yaklaşık 10 yıllık bir projenin yeni gidip görmüş bir yazar tarafından "rezalet" olarak addedilmesi olayı.

  surların bir bölümünün o günlerin teknolojisi ile yeniden inşa edilmesi tarihe bir saygısızlık değildir. yaşayışı bize biraz olsun aktarabilmek için yapılmış bir iyiliktir. ayrıca ahşap ve topraktan yapılmış bir yapının aradan geçen 3500 yıllık süreçte restore edilecek bir parçasının kaldığına inanmak için deli olmak gerektiği inancındayım.
 • oraya kadar gidip de o surun neden öyle yapıldığını okumamış ya da bilinçli olarak algı kasmaya çalışan yazar beyanıdır.

  hattusa surları
  edit: kaynak eklendi.