şükela:  tümü | bugün
  • silmarillion'da geçer... "the hill of tears" (gözyaşları tepesi) olarak adlandırılır. sayısız gözyaşı savaşı (bkz: nirnaeth arnoediad) sırasında morgoth'un orduları tarafından katledilen çok sayıda elf ve insanın vücudunun yığılmasıyla oluşan tepedir. denir ki, küle dönmüş anfauglith düzlükleri içerisinde bir tek yeşil kalan yer bu tepe olmuştur. morgoth, tutsak ettiği hurin'i aşağılamak için bizzat bu tepeye getirir. ve hurin'in savaş sırasında ölen kardeşi huor'un eşi rian, kocasını aramak için bu tepeye kadar gelerek burada can verir...
  • morgoth'un kini ve gazabıyla yanmış anfauglith'in çölle kaplı topraklarında tek başına duran yeşil ve devasa bir tepe.

    ''hill of the slain'' anlamına gelen ''haudh-en-ndengin'' olarak da bilinir. türkçe'de ''tepe'' anlamına gelen ''hill'' kelimesi, bir yeryüzü parçasını ya da bir bölgeyi nitelemez. coğrafi bir oluşumun aksine burada ''yığın'' anlamında kullanılmaktadır. zira nirnaeth arnoediad (battle of unnumbered tears) savaşında elf'lerin ve edain'in (insanların, ilk çağ'da yaşamış olan ataları) maktul bedenlerinin ve silahlarının yığılmasıyla teşekkül eden devasa ve yapay bir höyük gibi görünmektedir. savaştan sonra morgoth, komuta ettiği ordusuna elf'lerin ve edain'in (tekil hâli adan) işbu savaştaki başarısızlığını tecelli edecek şekilde dehşetengiz bir anıt yapmalarını emreder; lakin morgoth'un bu kötü niyeti gerçekleşmez ve çölle kaplı olan bu topraklarda maktul bedenlerinin bulunduğu kısımın hızla yemyeşil çimenlerle kaplandığı ve karanlıkla boyanmış hizmetkarların buraya ayak basamadığı ifade edilir.