• alman eğitim sisteminde 4 yıllık ilköğretimden sonra gidilebilen 3 yoldan birisi. hauptschule de eğitim düzeyi basittir ve meslek yaşında kalifiye eleman yetiştirmek için temel bir eğitim sunar. eğitim süresi beş yıldır. burdan mezun olanlar 18-19 yaşında tam gün çalışmaya başlarlar
  • almanlar'da meslek lisesi...
    buradan mezun olanlar alman öss'si olan abitur'a doğrudan giremezler.
  • öğrencilerin 5. sınıftan 9. sınıfa kadar temel eğitim aldıkları bir okul tipidir.
    yaklaşık olarak öğrencilerin üçte birinin eğitim aldıkları bu okullara genelde göçmen kökenli öğrenciler rağbet eder.
    öğrencilerin hauptschule’de meslek hayatına hazırlanmaları öngörülmekte olup, bu nedenle teorik bilginin yanı sıra pratik bilgi ve beceriler özellikle teşvik edilmektedir.
    hauptschule 5 yıl sürmektedir bazı eyaletlerde bu okulun 10. sınıfı da vardır. bu sınıfta öğrenciler başarı durumuna göre ikiye ayrılır. not ortalamaları düşük olan öğrenciler hauptschule diploması alabilirler.
    notlarına göre başarılı olan öğrenciler girdikleri sınavlar neticesine göre realschule veya gymnasiumun diploması almaya hak kazanabilirler.
    10. sınıfın son çeyreğinde lys niteliğinde sınav yapılır. sınav; almanca ingilizce ve matematik derslerini kapsar. yapılan sınav ve derslerde aldığı notların ortalaması hesaplanarak öğrencinin başarısı belirlenir.
    ders programı diğer okul tiplerine göre daha basittir. bu okul diplomasıyla gençler daha ziyade pratiğe dayalı mesleklerde eğitim almaya yönelik bir temel oluştururlar.
  • bu okulların 80 ve 90 lı yıllardaki türkiye'deki karşılığı tam olarak kız meslek liseleridir kanımca.
    endüstri meslek, sağlık meslek, vs. gibi adamı direk meslek hayatına hazırlayan diğer meslek liseleri de sayılabilir ama, kız meslek bunu açıklamak için en güzel örnektir.
  • güzel bir parca.

buradan
hesabın var mı? giriş yap