şükela:  tümü | bugün
  • avusturya nın başkenti viyanada bulunan müziğin sesle olan birlikteliğini anlatan, büyüleyici bir müze..görülmeden dönülmemeli..
  • viyana'nın interaktif müzik müzesi. içerisinde müzik adına her türlü bilgi, ses, enstrüman bulunmakta. bunların hepsini misafirlerine çalma imkanı sunuyor. istediği müziği üretip cd'sini yapma, türkiye'deki köy sesinden, papua yeni gine'deki doğa sesine kadar her sesi işitmek mümkün. bir orkestranın kondüktörü olma şansını bile sunuyor. mozart, bethooven, strauss hakkında ilginç odalar ve bilgiler mevcut. her yerde farklı bir gösteri ile karşılaşabiliyorsunuz. belki abartı olacak ama viyana'da değil avrupa'da bu kadar eğlendiğim bir müze hatırlamıyorum. en üst katında bir restoranı ve hediyelik eşya satan yeri var. müze 10'da kapansa da restoran ve hediyelik eşya merkezi saat 8'de kapanıyor. onlar da mutlaka ziyaret edilmeli. turistlerden para almak için yapılan bir yerden çok herkese müziği öğreten ve sevdiren bir yer müzik müzesi. içerde audio guide'dan, bilgi kitapçığına kadar herşey de bedava. salı günü ziyaret edenler için de giriş ücreti sadece 5 euro. müzenin tam karşısında bir de 1516 diye güzel bir restoran-bar var. müze ziyareti üzerine oraya gidip el yapımı buz gibi biralardan da içilmeli.

daha ayrıntılı bilgi için (bkz: http://www.hdm.at/en/2.htm)
  • türkçeye müzik evi olarak çevrilir. viyana'da bulunan interaktif bir müzik müzesi. müze 4 kattan oluşmaktadır. ilk katı viyana senfoni orkestrası müzesidir. burada orkestranın tarihi, eski şefleri ve müzisyenleri hakkında bilgiler bulunur. ayrıca eski şeflerin eşyaları da sergilenir. ikinci katta ses ve müzik hakkında bilgiler veren interaktif cihazlar bulunur. mesela bir cihaz işitme ile ilgilidir. duyma işleminin nasıl gerçekleştiğini açıklar, akabinde duyma eşiğinizi ölçer. üçüncü kat çeşitli odalara ayrılmıştır ve her bir oda bir müzisyene adanmıştır. mozart odası, beethoven odası, schubert odası gibi. bu odalarda müzisyenlerin hayat hikayeleri, çeşitli resimler ve eşyaları bulunmaktadır. ayrıca her odada müzisyenlerin eserleri hafif bir şekilde çalınmaktadır. dördüncü katta yine çeşitli interaktif aletler vardır. bunların en güzeli ve tabi müzenin en önemli aleti viyana senfoni orkestrasının yönetildiği bir alettir.

büyük bir ekran vardır. ekranda orkestra gözükür. ziyaretçiler ellerine çubuk alarak bir platforma çıkarlar. çubuğun ucundaki küçük bir aparat ekranla çubuk arasındaki iletişimi sağlar. bilgisayarda daha önceden kaydedilmiş belirli parçalar vardır. bu parçalar çubuğun hareketine göre çalınır. eğer çubuğu çok yavaş hareket ettirirseniz müzik de çok yavaş gelecektir ve orkestra bir süre sonra çalmayı bırakacaktır. aynı şekilde çubuğu hızlı hareket ettirirseniz parça da hızlı çalınır. bu kaydedilmiş parçalar sanki ziyaretçiyle konuşuluyormuş gibi samimi bir şekilde kaydedilmiştir. yani talimatlar bir ekrandan okunmaz da orkestra şefi bizzat gülümseyerek açıklar.

fiyatı diğer müzelere göre ucuz sayılır. en büyük avantajı akşam 22'ye kadar açık olmasıdır. viyana'daki sanat galerilerinin ve müzelerin çoğunluğu saat 18'de kapanır. eğer saat 18'den sonra hala müze gezme isteğiniz varsa müzik evi mükemmel bir alternatiftir. bir çok müze gezmiş birisi olarak söylüyorum ki müzik evi ziyaret ettiğim en iyi ilk beş müze arasındadır. yolu viyana'ya düşenlere müzeyi ziyaret etmelerini kesinlikle öneririm.
  • keşke iki saatimi değil de bütün bir günümü orda geçirebilseydim dediğim, viyana interaktif müzik müzesi.

hayatımda bir müzeye verdiğim paradan ilk defa gram rahatsızlık duymadım. mimari size her yeri tek tek gezdirecek şekilde düzenlenmiş. isteseniz de atlayamıyorsunuz bazı şeyleri. beethoven, mozart, strauss, brahms, schubert kimi ararsanız var içerde. onlara ait bir sürü özel eşyayı burda bulabilir, bir orkestra yönetebilir, kendi adınıza beste yapabilirsiniz. dünya'nın çeşitli şehirlerinden gelen sesleri, vücudunuza ait farketmediğiniz sesleri, şiddeti çok yüksek ya da frekansı çok düşük sesleri, apollo 11'in uzaya çıktığı anın kaydını, neptün'ün, evrende herhangi bir noktanın, jüpiter'in, aklınıza gelebilecek bir sürü şeyin sesini bulunan aparatlardan dinleyebilirsiniz.

gerçekten bayıldım, müzik şahane bir şey. sanatının sizi hayran bırakması için tek bir notaya ihtiyacı varken, onlarcasını kullanıp eşsiz senfoniler ortaya çıkaran bu insanlarla aynı zamanı paylaşamadığım için yine doğduğum yıla üzülmüş olsam da bunları görebildiğim ve farkedebildiğim için de mutlu oldum. ayrıca beethoven'ın çaldığı piyanoya dokundum.