şükela:  tümü | bugün
 • yazilisi haute couture olmasina ragmen, okunusu daha farkli ve zor oldugundan -ot kutür- nedense turkiye'de kendilerini haute couture modacisi olarak nitelendirenler tarafindan hicbir sekilde dogru telaffuz edilemez. mutlaka bir harf kayar, kelimelerde bir degisiklik olur. tabii ki de insanlar mukemmel olmak ya da yabanci dil bilmek durumunda degiller, ancak gazetelerde, dergilerde veya televizyon programlarinda "ben sadece sosyetik guzel degilim; kocamin parasi ile yapmadim bu isi, ben hoyt kotör tasarimcisiyim" diye demecler veriyorsa, kendisini belki bu konuda biraz da zorlayarak egitebilmeli, yaptigini soyledigi isin icin dogru okunusunun nasil oldugunu ogrenmeli.
 • moda dünyasında kişiye özel, elde yapılan ve bir tane olan anlamında kullanılır. kumaş, aksesuar hatta dikim aşamasında kullanılan iplik dahi son derece titiz ve özenli bir ön çalışma neticesinde kararlaştırılır ve tasarımın hayata geçmesini sağlayacak tüm bu enstrümanlar kuşkusuz en üst kalite parçalardan oluşur.
  tasarımın yapıldığı kişinin tüm vücut ölçülerine bire bir oturacak titizlikle hazırlanmış kalıplarla kesilen kumaşlar, dikiş konusunda gerçek birer usta olarak nitelendirilebilecek terzi veya terziler tarafından defalarca prova edilerek ve yalnız el dikişi kullanılarak bir araya getirilirler.
  haute couture bir elbise içerisinde kişinin iyi ve göz alıcı görünmemesi gibi bir ihtimal söz konusu olamaz. üretiminin her aşamasında defalarca uzman ellerden geçen bu elbiseler, kişinin vücut proporsiyonunu en iyi ve kusursuz gösterecek dikim teknikleri kullanılarak hazırlanırlar.
  ne yazık ki günümüzde iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda moda evi tarafından sağlanan bu hizmete ulaşmak, yeterli maddi imkanlara sahip olmanın yanı sıra özel bir sosyal statü ve karizma gerektirmektedir.
 • modanin kral sinifi olarak nitelendirilen, dünyada sadece belirli basli modaevlerinin (tasarim ve üretim anlaminda) katkida bulunabildigi 'olusum'. eskiden haute couture denince akla "l'art pour l'art" gibi bir ilke gelirmis, ama haute couture icin dünya capinda müsteri sayisi 500ün altina düsünce ve genel moda anlayisi degisince, modacilar daha fazla 'giyinilebilir' tasarimlara yönelmeye baslamislar. tabi ki haute couture bunlara ragmen hala extravagant, avantgarde, farkli, cok (!) lüks, öncü ve ilham kaynagi olarak tanimlanabilir, eski cazibesini kaybetmemistir.

  ungaro, givenchy ve versace gibi büyük modaevleri an itibariyle haute couture maceralarini stand-by'a almislar; devam eden 'isim'lerin bazilari ise sunlar: chanel (karl lagerfeld), dior (john galliano), valentino (valentino garavani), gaultier (jean paul gaultier), armani (giorgio armani), lacroix (christian lacroix).
 • unlu (meshur anlaminda) moda insanimiz yildirim mayrukun soyledigine gore tum dunya da yalnizca 7 ya da 8 modaevi tarafindan uretilen urunlere verilen admis (ya da bunlarin yaptiklarinin girdigi sinif da denebilir). yoksa oyle her ozgun ya da kisiye ozgu moda tasarimi yapan haute couture calisiyo sayilmazmis. bilmiyoduk, sag olsun kendisi bizi aydinlatti.
 • tam karşılığı "ısmarlama" olan tamlama
 • haute couture aslında paris'te çıkmış bir birliktir. özel bir sıfat olarak nitelendirilir ve bu sıfatı kazanabilmek için birlik tarafından belirlenmiş standartları sağlayabilmek gerekir.
  haute couture en pahalı çalışmadır. 100.000 euro'dan yüksek fiyatlara mal olan elbiseler dahi vardır. haute couture en kaliteli kumaşlar, aksesuarlar ve dikişler kullanılarak üretilir, üretimi sadece insanlar yapar.
  tek sayıda üretilirler, tek kişinin ölçülerine göre özel hazırlanırlar.
 • kisiye ozel luks giyim.
 • magazadaki bi dallamaya dekor yapacam diye "hoyt kütür benim bu üstümdeki başka bi yer de yooğğkkk" diyen kız arkadaşımdan ayrılmamı ve koşarak uzaklaşmamı sağlayan kelime.
 • fashion tvnin en karma$ik bolumu ne giyiyolar ne tanitiyolar belli degil gayet can sikici bir olay .
 • gaultier in canlandırmaya çalışmasına rağmen bitmek üzere olan dünyada sadece 300 bayanın yararlanabildiği ekol.
hesabın var mı? giriş yap