şükela:  tümü | bugün
 • sabah sabah aklımı kurcalayan sorunsal. benim gibi merak etmiş bir suser ekşi duyuru'da bunu direkt sormuş ama cevaplar pek tatmin etmedi.

  sorunsala esinlenmem de buzdolabında suya ihtiyaç duymadan buz üretmeye başlayan buzluk bölümü oldu. yani yalıtımlı ve içi oksijen dolu bir tüpü, eksi bilmem kaç derecelik ortamda bıraktığımızda içindeki oksijen donar mı merak ediyorum. donarsa neden? donmazsa nasıl bir reaksiyon gösterir? bu donma ve sıvılaşma olayı oksijen elementi bulunan başka gazlarda oluşur mu?

  kafamda deli sorular..
 • evet kesinlikle donar ve sıvı hale gelir.
  hava çoğunlukla azot (n2), sonrasında oksijen (o2) ve argondan oluşur (ar) oluşur.
  --plüton'un hemen hemen tüm yüzeyi donmuş azotla ile kaplıdır.

  -208.9 ° c'de oksijen ve -210 ° c'de azot donar, havanın donma sıcaklığı ise ortalama -220 ° c olduğu bilinmektedir.

  sıvı oksijen, atmosfer basıncında saf oksijenden 22 kat daha fazla oksijen içerir.
  --yani sıvı havayı içmek yada donmuş havayı emmek gibi fantastik bir düşünce içerisindeysen, bunun seni öldüreceğini bilmeni isterim.
 • "evet kesinlikle donar ve sıvı hale gelir."

  simdi donuyor mu yoksa sivi hale mi geliyor? bilal'e anlatir gibi arkadaslar lutfen... once sivi hale gelip sonra donmasi gerekmez mi? yok eger sivi hale geldiyse, e o zaman bu ne beceriksiz bir donma girisimi? ya da enteresan bir kimyasal ozelligi mi var?
 • azıcık daha kurcalayın insanlık olarak görürüz donmayı, sıvılaşmayı
 • her maddenin üç hali* olduğu için, uygun koşullar altında hava sıvı ve katı hallere de geçiş yapabilir diye yanıtlanabilecek sorunsaldır.
 • ona halk sandıkta karar verir.
 • evet donabilir ve sıvılaşabilir. bu tip sorular sormak iyidir. insan düşünmelidir. ya bu oksijen ve azot -200 c'lerde değil de -1 de falan donsaydı dünyanın çoğu yerinde yaşam olmazdı. sadece bir konu bu. oksijen ve azot karar vermişler dünyada insanlar yaşayabilsin biz 200 c'lerde donalım demedilerse bunu yönlendiren bilinçli bir varlık var arkadaşlar. tesadüf olması im-kan-sız. ateistlik salaklığın danişkası. asıl cahillik bu. acilen dönün bu safsatadan.