şükela:  tümü | bugün
 • gerek eleştiri üslubu gerekse sövgü dolu tamlamaları sebebiyle eleştirilmesi gereken sözde yazarımıza söylenecek bir çift sözümüz var elbette. ayışığı var mıdır hala karanlık yüreğinde bilinmez ama kavgaya devam eden ve görmek istemese de bu uğurda onurlu bir şekilde mücadele veren yürekli insanlar var hava-iş sendikasında.
  belirtilmesi gereken şey olumsuzluklar varsa eğer nasıl mücadele verileceğidir. sendikaların genel kurulları böylesi özeleştiri ve muhasebelere hizmet ediyor zaten.. tabii ki "dervişimizin fikri" başka olduğundan mücadelesi de "zikri" gibi oluyor. thy de sürdürülen akıl ve mantık dışı uygulamalara karşı verilen mücadelede 50 yıllık bir tarih sözkonusudur hava-iş sendikasında. bugün 9600 kişiye varan üyesiyle türkiye'de oldukça bilinçli ve etkili sayılabilecek nitelikte sendikacılık yaparak, yurtiçinde ve yurtdışındaki işçi sendikaları arasında isminden sözettiren saygın bir kurumdur hava-iş.
  söylenmeden geçemiyor insan. thy özelleştirilse de kurtulsak diye bir serzenişte bulunmuş iflah olmaz dervişimiz.
  özelleştirme idaresinin aldığı karar ile ulusal havayolumuz üçüncü halka arz ile kamu payı %50’nin altına düşürülerek diğer kamu kuruluşlarında olduğu gibi altın bir tepsi içinde birilerine hibe edilmiştir de bunu görmeyip üç maymunu oynamaktadır hala sevgili-iflah olmaz-derviş ve maymun yazarımız.

  ne yaparsınız ki “gavurun ekmeğini yiyen, gavurun kılıcını sallıyor da”

  edit : bahsi geçen dervişe ithaf olunan bu satırlar, sebebi şahikası (!) olan entrynin nihayet silinmesiyle bir nebze olsun mutlu etmiştir bizleri.
 • thy yönetiminin uluslararası uçuş kurallarına uymayan, "uçuş güvenliği"ni etkileyecek uygulamalarına karşı çıkan; taşıdıkları canların sorumluluğunu bilerek greve gitmeye hazırlanan örgütlenme.
 • "değerli basın ve kamuoyuna;
  thy yönetimi çağrı merkezi çalışanlarının tepkileri üzerine ne yapacağını şaşırdı.
  çağrı merkezi çalışanları özverilerini ortadan kaldırdıklarında şirket için nasıl bir öneme sahip oldukları anlaşıldı. thy suni çözümler ve işçilerin direncini kırmak amacıyla çağrı merkezinin bilgisayarları sökerek genel müdürlüğe taşımaya başladı.…
  çağrı merkezi işleri devredilen firmalardan assistt firması 2008 yılına kadar dekoratif aydınlatma işleri ile uğraşıyormuş… şu anda telekomu alan hariri ile ortak olduğu söyleniyor…
  firmanın genel müdürü ise eski akp istanbul il başkan yardımcısı…
  kısa sürede hem ülkemizin, hem bölgenin en büyük ve en kaliteli çağrı merkezi konumuna gelen thy çağrı merkezinin thy yönetimince bir gecede ansızın alınana kapatılması kararının altından yine ilginç kokular çıkmaya başladı.
  2006 yılında en iyi çağrı merkezi ödülünü alan ve 540 çalışanla hizmet veren bu merkezin kapatılmasına tepki gösteren çalışanlar, thy yönetimce alınan bu karara karşı meşru haklarını kullanma ve işlerini korumak amacıyla, çağrı merkezinde özverileri askıya aldıklarını açıkladılar.
  bu nedenle çağrı merkezi hizmetlerinde problemler yaşanmaya başladı. thy yönetimin hiç soysal çözüm içermeyen insan unsurunu hiçe sayan bu işsiz bırakma yönündeki bu kararına sessiz kalmayacakları nı bildiren çalışanlar, bugüne kadar özveri ile yürüttükleri işleri kurallara uygun yapamaya başladıklarında sistemde önemli problemler yaşanmasının sorumluğunun bu insanlık dışı kararı alan thy yönetiminin olduğunu belirttiler.
  çağrı merkezi çalışanları bugüne kadar özveri ve kaliteli hizmet anlayışı ile yardımcı oldukları tüm yolcularımızdan destek bekliyorlar.
  iata üyesi tüm acentaları thy’nın 1618 sayılı kanuna aykırı, seyahat acentesi ruhsatı olmayan thy’nin bilet satış ve rezervasyon hizmeti yapmak için yaptığı bu anlaşmayı protesto etmeye çağırıyorlar.
  çağrı merkezi çalışanları thy yönetiminin bu haksız kararına karşı tüm duyarlı kamuoyunu desteğe çağırıyor.
  27 eylül cumartesi gününden 8 ekim'e kadar aşağıdaki numaraları arama eylemine katılmanızı ve aşağıdaki cümleyi söylemenizi rica ediyoruz:

  aranacak numara: 444 0 849
  "acil takım liderinizle görüşmek istiyorum. halktan biri olarak, thy yönetimiden çağrı merkezinin kapatılmamasını ve işçilerin işsiz bırakılmaması talep ediyorum“
  takım liderini bekleyip hatta mümkün olduğunca fazla kalıp thy’nin bu insanlık dışı uygulamasının eleştirmenizi ve çalışanlarının sahipsiz olmadıkları konusunda uzun süre konuşmanızı rica ediyoruz.

  günde 5 defa aramanızı rica ediyoruz.
  bu sanal desteğiniz çalışanlara büyük güç verecektir. saygılarımızla"

  türkiye sivil havacılık sendikası (hava-iş)
 • (bkz: assistt)
 • ne acıdır ki bir sendika olarak görevi olmadığı halde uçuş güvenliğinin sağlanması için de çaba göstermek zorunda kalmaktadır.
 • thy ao. ve thy teknik aş'ye karşı mahkemeleri kazanmıştır. bir haftalık itiraz süresinden sonra herşey netleşecektir. bugün atilay ayçin çok uzun aradan sonra apronda görülmüştür ve mutlu günler yakındır.
  (bkz: efsane geri döndü)
 • turkiye'de adi sendika olupta bu adi gercek manasi ile tasiyabilen yegane sendikalardan biridir... basinda atilay aycin gibi cok guzel bir cani barindaran, sendikal olarak solda yer almasina karsin uye profili merkezde bulunmaktadir...
 • iktidarın korkulu rüyalarından biridir. bugün thy teknik 2 nolu hangarda gövde gösterisi yapmıştır. ne güzel de olmuştur..
 • 24 ocak 2011'de grev kararını eski hangara asacak sendikadır. işçisinin yanındaki duruşunu kaybetmeyen sendika olarak biliyoruz kendilerini. gökkuşaklarının oyununa gelmeden, onurlu direnişlerinde kendilerine selam olsun.