• bu alete ihtiyaç duyup da yolu bu başlığa düşenlere içten yanmalı çözüm önerim var:

duştan sonra burnunuzun içine ıslak bir pamuklu çubukla bepanthol body lotion (şişede olanlardan) sürün. duştan sonra olma nedeni buharla burun içinin yumuşamış olması. her gün veya gün aşırı yapıldığında hava kuruluğu nedeniyle burunda kuruma nefes alma zorluğu falan kalmıyor. bu makinelere de ihtiyaç olmuyor.

ya da kettleda su ısıtıp buharı burnunuza tutup yumuşattıktan sonra aynı şekilde tatbik edebilirsiniz.
  • ihtiyaç dahilinde alınmalıdır. yukarıda o kadar bilinçsizce yazılmış entry var ki. türkiye nemli bir ülkeymiş, hasiktir ordan. herkesi istanbul'da yaşıyor zannediyorlar. kışın kaloriferin açık olmasıyla evin içindeki bütün nem kayboluyor, bunun nemli bir yerde yaşıyor olmanız ile ilgisi bile yok aslında.
    evde termometrem var, bu cihaz açık olmasına rağmen maksimum %35-40 arasında geziniyor nem. eğer geceleri burun kanamanız, boğaz kuruluğunuz varsa kesinlikle alın. içine uçucu yağ koyarak evin havasını da değiştirebilirsiniz.
  • allerjik biriyim, genzimin kuruması beni çok bozar. 4.5 sene öncesine kadar adana ve istanbul'da yaşıyordum. sonbaharda veya kışın boğazım falan kuruduğunda, peteğin üzerine koyduğum ıslak havlu kütür kütür işimi görüyordu. çok büyük sorun yaşamadım.

ankara öyle değil. ve evimizde petek de yok.

bu sonbahara öldüğümü sanarak başladım. burnumdan itibaren bütün solunum yolum, üzerine bassan yaprak gibi çıtırdayacak. öyle kuru. nefes almam mümkün değil. sabaha kadar nefessiz kal, bardaklarca su iç, su içtikçe tuvalete git, sonra yine iç, yine git, dudakların çiviye dönmüş olsun her uyandığında krem sür falan, rezillik.

neyse gittik bundan aldık. normalde her şeyi internetten araştırır uygunu neyse onu bulur alırız ama bu sefer öyle olmadı. eve en yakın media markt'a gidip, oradaki tek hava nemlendiriciyi (xiaomi) alıp döndük. bütün alışveriş on dakika sürmedi.

yemin ederim hayata döndüm, çok şükür yarabbim.
  • kışın kullandığım cihaz. beko marka olanı var biraz sesli ama temizliği kolay olduğu için iş görüyor.
  • burun kuruluğu ve dolayısıyla gece yaşanabilecek burun kanamasına çare olabilecek kutucuk ya da cihaz.

kedili evlerde; aşure kabına su koyarak meydana getirilmesi imkansız icat. hatta şu kalorifer kenarina asılan kapları dahi hiç ettiler geçen sene. hady kırsınlar etsinler dedik başta ama gecenin bir yarısı tangırtı ile uyanmak pek hoş olmuyor.

şu büyük buhar veren nemlendiricilerden de korkuyorlar, onuda denedik yani, hala 3 günün sonunda alışamadıklarını görünce kaldırdık, garipler şu kediler.

işin sonu, yıllar önce şantiyenin kampında tanıştığım ufak tefek renkli ışıklı falan olanlardan birkaç tane almak olacak gibi. kazık kadar adamlar teknolojiden uzak bir dağın başında, renki ışıklı buhar veren bişey görünce ağzımız açık bakmıştık. sanki uzaydan gönderilmiş.

edit: şunların ampul şeklinde olanı işte eheh.
  • dün tesadüfen ufak bi nemlendirici gördüm. genel olarak nemlendiricilere güvenim olmadığından şundan bi deneyeyim ufak mufak olmadı çöpe atarım kafasındayım.

neyse denedim ufacık haznesi var şık falan derken, gece yatmadan aklıma geldi: dedim suyun içinde vicks çözdüreyim de sabah mis gibi uyanırım.
    bu arada deneye de başladım. gerçekten nem oranını arttırıyor mu diye. hem analog hem de dijital cihazdan ölçtüm nem yüzdesini. sonuç başarılı. alet ufak olduğu için * birini arabaya takarım diğeri de yatak odasında olur diye düşündüm.

bi arkadaşım büyük boy bi model önerdi. ilerleyen günlerde belki ondan edinirim. kronik bir hastalığım da yok lakin geceleri susuz kalıyordum hep.

ev tipi olandan edindim ve evet farkediyor. sorun nemsiz ya da düşük nemli havada susuzluk çekmem imiş.
  • kalorifer peteğine takılan zamazingolar hiç bir işe yaramıyor, yorumlara bakılırsa bununda pek bir cazibesi yok. az önce bir sitede okudum, ıslak havluyu kalorifere asmak işe yarıyormuş, denemek lazım.
  • koku yapmasıyla bıktıran alet. weewell'nin bir cihazını kullanıyorum, içine musluk suyu koyuyorum, yalnız odayı affedersiniz bok gibi kokutuyor. çözümü nedir bir türlü bulamadım maalesef.
  • nem de ölçen bir termometre almamla beraber ihtiyacım olduğunu öğrendiğim ürün. odamın nem oranı yüzde kırk'ı hiç geçmiyordu, ufak bir araştırma sonucu bunun sağlıklı olmadığını öğrendim ve (bkz: benks) marka ufak, oda tipi bir hava nemlendirici satın aldım. 2 gündür kullanıyorum ve odanın nem oranı 50-60 arasında geziyor. henüz farkı tam anlamıyla hissedememiş olsam bile ellerimi kuruması gecikti diyebilirim. uzun kullanım sonunda editlerim, şimdilik öneririm.
    4 ay sonra gelen edit: ürün bozuldu. hava üfleyen yerinden önce çok az, sonra hiç hava üflemedi. 4-5 ay sürekli açık kullandım.
  • uzun sureli kullanimlarda duvarlarda kuf olusmasina sebep olur.
hesabın var mı? giriş yap